Ασθένειες Θηλυκό τιμπράντο με πρόβλημα στην κοιλιά

Kostaskar

PB Member
Εγγραφή
16 Ιουλ 2019
Μηνύματα
526
Καλησπέρα! Επαναφορά στο υπάρχον θέμα, αυτή την φορά για θηλυκό τιμπράντο φίλου μου το οποίο έχει στην κατοχή του εδώ και ένα περίπου μήνα. Από την αρχή το καναρίνι ήταν φουσκωμένο αλλά δεν έδειχνε κάποια άλλα σημάδια ασθένειας. Τις τελευταίες μέρες όμως είδε ότι το πουλί άρχισε να τρώει με λαιμαργία και μου έστειλε την παρακάτω φωτογραφία. Μπορείτε να βοηθήσετε; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. received_444903329539608.webp
 
Εχει/ειχε το πουλακι επαφη με ιθαγενή;
Το συκωτι ειναι σε κακη κατασταση...
Δυστυχώς δεν γνωρίζει τις συνθήκες διαμονής του στον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Αύριο είπε ότι θα το πάει σε κτηνίατρο. Ας ελπίσουμε ότι θα επανέλθει. Τι προβλέπετε με βάση την κατάστασή του;
 
Για το συκωτι καποιο υπατοπροστατευτικο/αποτοξινωτικο.
Ειτε καποιο απο των γνωστων brands της κτηνιατρικής αγορας ειτε milk thistle ανθωπινης καταναλωσης χωρις οινοπνευμα.

Σιγουρα θα πρεπει να γινει μικροσκοπικός έλεγχος κουτσουλιας και στην οποιαδηποτε θεραπεία θα πρεπει να ληφθει υπ'οψιν η κατασταση που βρισκεται το συκωτι.

Καποια παρασιτικη ασθενεια δειχνει εκ περιγραφης και εικονας.
 
Τι είναι η χολίνη;
Εδώ αναφέρει κάποιες πληροφορίες γύρω από την χολίνη.
 
Η χολινη βρισκει εφαρμογή στα πουλερικα(οπως και στους ανθρωπους) προς την κατεύθυνση της απομάκρυνσης του λιπους απο το ηπαρ αναμεσα σε αλλες ιδιότητες που εχει.

Εδω ειναι μια αλλη κατασταση ομως.
 
Πρόκειται για
Εδωσαν την αιτια των εντερικων Κωστα;
Λοιπόν, μου είπε ότι το πρόβλημα προήλθε μάλλον από κακή διατροφή που του προσέφερε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και θα ακολουθήσει φαρμακευτική αγωγή και θα ακολουθήσει διατροφή αποκλειστικά από σπόρους. Επίσης μου είπε ότι έχει και πρόβλημα στην αφόδευση.
 
Που το πήγε Κώστα; Γνωρίζεις ποια φάρμακα παίρνει;
Όσον αφορά τα φάρμακα δεν γνωρίζω. Το πήγε στον Ιωάννη Παππά. Μόλις μάθω νεότερα θα σας ενημερώσω
 
Αν μπορεσεις Κωστα ρωτα και αν ειδαν κουτσουλιες στο μικροσκόπιο
Μου είπε ότι θα τα αναλάβει όλα ο γιατρός και δεν γνωρίζει κάτι παραπέρα. Εγώ προσωπικά δεν είμαι αυτής της άποψης του να αναλαμβάνει ο γιατρός την θεραπεία του πτηνού εν αγνοία μου διότι αυτό ελλοχεύει και εικονικά έξοδα 🤔
 
Back
Top