Ασθένειες Θηλυκό budgerigar βγάζει τα φτερά της

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pplast
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pplast

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Νέα Φιλαδέλφεια
Καλησπέρα σε όλους

Νεο μελος στο forum και ξεκινάω αμέσως με προβλήματα ☹

Έχω δυο μικρά παπαγαλάκια (πρέπει να είναι Budgerigar ή κάπως έτσι), ένα αρσενικό και ένα θηλυκό.

Ο κοπέλα μας λοιπον, εδώ και περίπου μια εβδομάδα, έχει βγάλει με το ράμφος της όλα της τα φτερά στο κάτω μέρος του σώματός της. Από το λαιμό, μέχρι χαμηλά στα ποδια. Εντελώς γυμνή ☹ Επίσης, την έχω δει παρα πολλές φορές να γυρίζει ανάποδα και να προσπαθεί να ξύσει την πλάτη της και το κεφάλι της στα κάγκελα του κλουβιού. Στη φωτο βλεπετε ακριβώς τι κάνει όλη μέρα. Δεν νομίζω να είναι ψείρες ή κάτι παρόμοιο, γιατι θεωρητικά θα είχε κολλήσει και ο αρσενικός που ειναι στο ίδιο κλουβί. Δεν ξερω τι να κάνω. Καμια συμβουλή;

Ο αρσενικός είχε πρόβλημα μέχρι πριν λίγο καιρό με το ράμφος του. ΕΙχε μεγαλώσει τοσο πολύ που είχε φτάσει κάτω από το λαιμό του. Φυσικά το πουλί δεν μπορουσε να φάει ούτε να πιεί. Τον πήγα σε μια κτηνίατρο στο Γαλάτσι όπου και του έκοψε το ράμφος. Από τοτε το πουλί είναι καλύτερα. Πήρα και κάποιες φαρμακευτηκές βιταμίνες που μου έδωσε και προς το παρόν φαίνεται πως όλα πανε καλα.
 

Συνημμένα

  • pic1.webp
    pic1.webp
    23 KB · Προβολές: 86
Να ρωτήσω, μήπως η κοπέλα είχε γέννες; Εμένα έτσι είχε γίνει η δικιά μου θυμάμαι μετά από γέννες, γιατί τότε δεν ήξερα.. ☹
 
Σε τι κλουβι τα εχεις; Τους εχεις παιχνιδια να ασχολουνται; Μπορεις να μας δωσεις μερικες λεπτομερειες για τη διαβιωση τους; Ποια ειναι η διατροφη τους για παραδειγμα; Τρωνε φρουτα και λαχανικα ή μονο σπορια; Ο χωρος που τα εχεις;
 
Το κλουβι ειναι σχετικα άνετο.. Τους εχω παιχνιδια (σκαλα+κρεμαστες μπαλες με κουδουνακι), τους ειχα κούνια (την έβγαλα γιατι δεν ανέβαιναν) τους έχω και κόκκαλο σουπιάς, ωστόσο δεν το έχουν αγγίξει.. Οσο για την διατροφή τους, ενώ τους βάζω και μαρούλι και μήλο, δεν τα αγγίζουν.. εξακολουθώ όμως να επιμένω.. Δεν μπορει, κάποια στιγμή θα τα δοκιμάσουν.. Χθές αντικατέστησα τα πλαστικά κλαδιά με φυσικά. Έκοψα από ένα δέντρο της γειτονιάς και τους τα έβαλα.. έχω ακούσει οτι το φυσικό κλαδί κάνει καλό στα πόδια τους

Γενικά προσπαθώ να ασχολούμαι μαζί τους.. Βέβαια, έχω και δυο παιδιά, και οπως καταλαβαίνεται δεν είναι ευκολο να είμαι όλη τη μέρα με τους παπαγάλους.. ωστόσο, προσπαθώ για το καλύτερο...

edit : Οχι, δεν έχουμε γεννήσει ακόμα... Τους ειχα τη φωλια περίπου ένα μήνα, αλλα δεν μπήκαν ουτε απο... Περιέργια, και την έβγαλα.. ισως δεν είναι η εποχή τους για ζευγάρωμα..
 
Και τα δικά μου εδώ και μερικές ημέρες ξύνονται όλη σχεδόν την ημέρα και περισσότερο το θηλυκό αλλά εκτός από κάποια πούπουλα δεν έχουν χάσει το πτέρωμά τους που παραμένει ανέπαφο.
Από την στιγμή που έχεις πάει το αρσενικό σε πτηνίατρο, γιατί δεν κάνεις το ίδιο και για το θηλυκό, που από ότι φαίνεται η κατάστασή του είναι πολύ προχωρημένη;
Ότι και να σου πούνε τα παιδιά εδώ μέσα, υποθέσεις θα είναι.
Κάνε λοιπόν ακόμη έναν κόπο, πριν είναι πολύ αργά, πήγαινέ το για εξέταση και πές μας και εμάς, για την γνωμάτευση και τα αποτελέσματα.
 
update : Την πήγα στον Δημητριάδη στο Χαλάνδρι. Πιθανόν να έχει ορμονο-νευρωλογικό πρόβλημα και μου έγραψε... αντικαταθλιπτικά ! Στην αρχή μου έκανε έντύπωση, όμως μου εξήγησε οτι με αυτά τα χάπια θα προσπαθήσουμε να ρυθμίσουμε τις ορμόνες και να λύσσουμε το πρόβλημα.. Επίσης, μου είπε να βάζω και μια σταγόνα βάμα ιωδίου στο νερό..

Έβαλε ενα φτερό στο μικροσκόπιο και μου έδειξε οτι φαίνεται σαν "τζούφιο" στη ρίζα του, και γιαυτο εχει αποδυναμωθεί και φεύγει. Και αυτή η αποδυναμωση δημιουργεί φαγούρα, και την κάνει να τα βγάζει μόνη της..

Το αρνητικό είναι οτι δεν προκειται - σύμφωνα με τα λεγόμενά του - να δω διαφορά για τις επόμενες 2-3 εβδομάδες.. αλλα δεν πειράζει, υπομονή
 
Πιθανόν Ορμονο-Νευρολογικό λοιπόν το πρόβλημα, κατά την γνωμάτευση του πτηνίατρου!
Προσωπικά δεν πολυκαταλαβαίνω τον όρο, αλλά αυτό δεν έχει και τόση σημασία.
Σημασία όμως έχει, άν σου το είπε και άν το γνωρίζει βεβαίως, η αιτία αυτού του προβλήματος.
Καλό θα ήταν να την γνωρίζουμε και εμείς, ώστε να φροντίσουμε σε αποφυγή της στα δικά μας πουλιά ή και ακόμη καλύτερα σε πρόληψή της, άν αυτό φυσικά είναι δυνατόν.
 
ο γιατρος μου εξήγησε οτι στα πτηνα, το νευρολογικό σύστημα δεν είναι διαχωρισμένο από τις ορμόνες, όπως στους ανθρώπους. Εκτός αυτού, σε τόσο μικρά πουλιά δεν υπάρχει δυνατότητα να πάρουμε αίμα για επιπλέον εξετάσεις. Οποτε δεν μπορουμε να εντωπισουμε πως προέκυψε το θέμα. Απο χτες ξεκινήσαμε θεραπεία. Ελπιζω να παει καλα. Θα ενημερωσω το φορουμ σχετικα οταν εχω τα πρωτα αποτελεσματα
 
ο γιατρος μου εξήγησε οτι στα πτηνα, το νευρολογικό σύστημα δεν είναι διαχωρισμένο από τις ορμόνες, όπως στους ανθρώπους. Εκτός αυτού, σε τόσο μικρά πουλιά δεν υπάρχει δυνατότητα να πάρουμε αίμα για επιπλέον εξετάσεις. Οποτε δεν μπορουμε να εντωπισουμε πως προέκυψε το θέμα. Απο χτες ξεκινήσαμε θεραπεία. Ελπιζω να παει καλα. Θα ενημερωσω το φορουμ σχετικα οταν εχω τα πρωτα αποτελεσματα

Θα διαφωνήσω στο ότι σε τόσο μικρά πουλιά δεν μπορούμε να πάρουμε αίμα. Αν υπάρχει ειδικός αναλυτης για μικρές ποσότητες, τότε μπορεί να γίνει η εξέταση. Το αίμα πέρνεται απο την δεξιά σφαγίτιδα που υπάρχει στο λαιμό, και η ποσότητα αίματος που πέρνεται για την εξέταση ανέρχεται στα 0,1 ml.
 
Back
Top