Γενικά Θηλυκό budgerigar

Nikoletta

PB Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2008
Μηνύματα
727
Πόλη
Άλιμος
Απ΄ό,τι φαίνεται, το νεοαφιχθέν παπαγαλίνι μου είναι κοριτσάκι :D (το μοναδικό θυληκό ζωάκι από την εποχή που είχα τη Ζουζούκα μου-τσιουάουα).
Είπε κάτι λίγα από το πρωί, αλλά μετά πήγε στον καθρέφτη-κούνια και τον φτύνι συνεχώς! (το έκανε και ο Άγγλος μου αυτό, μεγάλη μανία με τον καθρέφτη).
Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, ειδικά τους "παπαγαλάκηδες" του φόρουμ, τα θηλυκά παπαγαλάκια "μιλάνε" όσο τα αρσενικά; Μου έχει λείψει η "πολυλογία" βλέπετε :D
 
Να τη χαίρεσαι! Τι παπαγαλάκι είναι Budgerigar? Τα θηλυκά Budgerigar δεν έχουν την ικανότητα των αρσενικών στην ομιλία. Δε νομίζω όμως οτι θα είναι πρόβλημα αυτό για τη σχέση σας!
 
Νικολεττα θα σε συμβουλευα να βγαλεις το καθρεφτακι! Μονο προβληματα μπορει να φερει πιστευω! Και δεν υπαρχει λογος να το κοροιδευεις οτι βλεπει αλλο πουλακι ενω δεν υπαρχει! Αυτο που φτυνει μπορει να ειναι φαγητο που βγαζει για να ταισει τον υποτιθεμενο συντροφο που βλεπει στον καθρεφτη και μπορει να προκαλεσει μολυνση στον οισοφαγο αν το κανει συνεχεια σαν συνηθεια. Υπαρχουνε αλλα παρα πολλα καλα παιχνιδια για παπαγαλους και παπαγαλακια!

Να το χαιρεσαι! :D
 
Ανέστη μου ευχαριστώ πολύ για την χρήσιμη πληροφορία!
Το καθρεφτάκι το έβαλα επειδή μου είχαν πει ότι τους αρέσει, δεν ήξερα όμως ότι μπορεί να δημιουργήσει τόσα προβλήματα. Τα πλαστικά μασώμενα και αυτά που είναι σαν χοντρές κοτσίδες, είναι καλά; Έχω κι ένα παρκάκι ξύλινο με κάτι μπαλίτσες, πρέπει να το βρω. Το είχα πάρει για τον Σάκη μου, αλλά δεν πρόλαβα ☹
 
Ξυλινα, πλαστικα, δερματινα η απο σχοινι φυσικα η βαμμενα με φυσικα χρωματα ειναι καταλληλα. Εγω προτιμω αυτα απο επωνυμες εταιρειες που λενε οτι εχουν κατασκευαστει για πουλια!
 
Ωραία, σχολώντας θα πάω να πάρω διάφορα! . 😀 Ελπίζω να βρω συσκευασμένα, γιατί αν είναι "χύμα" θα πρέπει να τα πλύνω πρωτίστως οπότε το παπαγαλίνι (η βάπτιση θα γίνει αργότερα!) θα περιμένει άλλη μια μέρα μέρχι να στεγνώσουν.
 
Του πήρα κάτι σαν πλεχτή μπαλίτσα με κουδουνάκι στην άκρη και μία κούνια με κάτι ξύλινα χρωματιστά σχηματάκια αριστερά-δεξιά: Το έβγαλα πάλι έξω απόψε, έβαλα δλδ το δάκτυλό μου και κάθισε και βγήκαμε έξω. Αλλά ήταν σα βρεγμένο γατί και έχω στενοχωρηθεί γιατί φοβάμαι μήπως δε με αγαπήσει. Αποφάσισα ότι εγώ θα του μιλάω κλπ για να με συνηθίζει και θα του ανοίγω την πορτούλα όταν είμαι εδώ κι ας βγαίνει μόνο του όταν εκείνο νιώσει έτοιμο.
ΑΑΑ, για να ρωτήσω και κάτι άλλο: στο δωμάτιό μου συνήθως έχω κλιματισμό (γύρω στους 26 βαθμούς και στην χαμηλή πάντα ταχύτητα). Αυτό το επηρεάζει αρνητικά το πουλάκι; (εννοείται πως οι περσίδες είναι γυρισμένες προς το πάτωμα κι όχι προς το κλουβί). Και μετά όταν το πηγαίνω ξανά στο κάτω σπίτι, που συνήθως βράζει (τουλάχιστον μέσα), η μεταβολή αυτή δεν είναι κακή; Η μόνη λύση ίσως, αν και δε μου πολυαρέσει γιατί την θεωρώ ριψοκίνδυνη, είναι να το αφήνω στο δωμάτιο μου ελεύθερο χωρίς κλιματισμό αλλά με την σίτα στα ανοικτά παράθυρα κατεβασμένη. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι το "ρεύμα" δεν κάνει καθόλου καλό στην υγεία των πτηνών μας.
 
Νικολεττα βαλε μας φωτο στα https://community.petbirds.gr/threads/Παιχνίδια-που-έχετε-στα-πουλιά-σας.3080/ .

Θα σε συνηθισει και εσενα και το νεο του σπιτι. Ειναι ακομη πολυ νωρις, το εχεις πολυ λιγο και το περιβαλλον ειναι τελειως καινουριο γι αυτο! 😉
Γιατι να μενει ολη την ημερα εξω απο το κλουβι; Οταν θα χρειαστει να μπει στο κλουβι του θα του κακοφανει πιο πολυ. Μπορεις να εναλλασεις 2-3 ωρες μεσα-εξω. Καλο ειναι να μην ειναι στο ιδιο δωματιο με το κλιματιστικο καθως και οπως ειπες να μην εχει μεγαλες αλλγες στη θερμοκρασια οταν το πηγαινεις στα αλλα δωματια. Αν μπορεις να βρεις ενα σταθερο σημειο με μετρια θερμοκρασια και να μενει το κλουβι εκει τουλαχιστο οταν εχετε το κλιματιστικο σε λειτουργια. :)
 
Το κλιματιστικό δουλεύει μόνο στον πάνω όροφο που είμαι εγώ. Κάτω λειτουργεί μόνο ανεμιστήρας λόγω αλλεργίας του μπαμπά. Αυτή την περίοδο τα έχω στο μπαλκόνι, όπου οι δύο μεριές (δηλαδή μπροστά και το ένα πλαϊνό) είναι κλειστά με τέντα. Το άλλο πλαϊνό έχει ένα πλέγμα όπου προσπαθεί να αναρριχηθεί η βουκαμβίλια που είχα φέρει πριν 3 χρόνια και τα χιόνια την τσάκισαν. Μέσα τα βάζουμε όταν η ζέστη μετατρέπει το μπαλκόνι σε θερμοκήπιο, στο σαλόνι όπου τα "πιάνει" ο αέρας το ανεμιστήρα που λειτουργεί στην κουζίνα. Τους έντυσα τα κλουβάκια με πολύ ψιλή, πλαστική πράσινη σίτα (από την πάνω μεριά) για να αντιμετωπίσω τυχόν δυσάρεστα φαινόμενα από μεγαλύτερα πουλιά.
Γενικά πρέπει να ανεβάσω πολλές φωτό:
- Το νέο look στα κλουβάκια
- Τα παιχνιδάκια μας
- Το ίδιο το παπαγαλίνι :D

Όλο το απόγευμα πάντως "βρίζει" τα καναρίνια κι αυτά έχουν μείνει έκθαμβα 😱
 
Που να αρχήσει και να βρίζει στις 6 το πρωί με το πρώτο φως της ημέρας να δείς τι ωραία που είναι ευχαριστήθηκα ύπνο χθές!
 
Θεοδόση πίστεψέ με, αυτός ο ήχος είναι ό,τι καλύτερο θα μπορούσα να ακούσω! Ο Σάκης μου με ξεφτίλαγε όταν αργούσα από τη δουλειά κι εγώ γελούσα. Κι αυτός τόσο πιο πολύ έβριζε. Τ' αγαπάω όσο δε μπορώ να περιγράψω, οι κωμικές κινήσεις τους, η συστολή-διαστολή των ματιών τους όταν τους μιλάς, κλπ είναι το κάτι άλλο! Πάντως σήμερα το πρωί ξεκίνησε κατά τις 7, εχεχεχεχε!
 
Back
Top