Διατροφή Θηλυκό budgie πετάει τους σπόρους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marapo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marapo

PB Member
Εγγραφή
7 Νοε 2020
Μηνύματα
1.059
Πόλη
Αγία Παρασκευή
Θα χρειαστώ την συμβουλή σας. Το θηλυκό budgie μου την τελευταία εβδομάδα όταν τρώει σπόρους, κατά διαστήματα τους πετάει έξω από την ταίστρα. Μιλάω για τους Prestige Premium της Versele Laga. Έχω παρατηρήσει ότι δεν τρώνε κάτι χρωματιστά που έχει μέσα αλλά δεν πετάει αυτά. Παίρνει με το στόμα της ότι πιάσει και το αδειάζει κάτω. Αν το ακούσω και πάω κοντά της κάνει πως τρώει. Με το που πάω να φύγω ακούω πίσω μου τα σπόρια να πέφτουν στο χαρτί και εκείνη να με κοιτάει κορδωμενη.🤨 Επίσης, να πω ότι είναι πολύ διεκδικητική όσον αφορά το αρσενικό. Δεν τον αφήνει να φάει είτε τσιμπώντας τον είτε σπρώχνοντας. Αν και τελευταία ο κακομοίρης με το που την δει εξαφανίζεται. Δεν ξέρω αν το κάνει επειδή ξαφνικά δεν τις αρέσουν ή για να μην φάει ο άλλος ή αν θέλει κάτι να μου πει 🤔
Επειδή αύριο πρέπει να τους πάρω τροφή γιατί δεν θα με φτάσει για Σαββατοκύριακο, τι λέτε να κάνω; Να πάρω την ίδια τροφή ή να την αλλάξω με άλλη, και ποια μου προτείνετε;
 
Τυχαίνει να έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την θηλυκιά μου την τελευταία εβδομάδα και εγώ , μόνο που το κάνει με την αυγοτροφη της. Κάποια κομμάτια τα τρώει ενώ κάποια άλλα τα πετάει-σκαβει με το ράμφος της. Θεωρώ ότι ουσιαστικά διαλέγει τι θέλει να φάει απτην τροφή αυτή η ίσως να το θεωρεί παιχνίδι.
 
Ωραία, θα δοκιμάσω να αλλάξω θέσεις για αρχή. Οποτε αύριο να πάρω την ίδια τροφή. Γιατί διαβάζω ότι είναι η καλύτερη.
Το αστείο είναι ότι μέχρι πρόσφατα τους έβαζα και τα πέλλετς (psittacus) μέσα στα σπόρια μήπως τα συνηθίσουν. Κι ενώ πηγαίνανε με χαρά να φάνε, τα σκάλιζαν για να πάνε τα πέλλετ στον πάτο της ταιστρας. Λέτε να της λείπει αυτή η μυρωδιά; 😜
@HxC Θα μας τρελάνουν τα άτιμα τα θηλυκά.😆
 
Ώρες ώρες κάνει και το δικό μου μπατζι αυτό το πράγμα.Σαν να κάνει απότομες κινήσεις με το κεφάλι του και επίτηδες να πετάει σπόρους κάτω...αν πάω κοντά το σταματάει...έχω την αίσθηση ότι εμένα το βρίσκει σαν παιχνίδι και το κάνει.
[automerge]1627637778[/automerge]
(και εγώ την ίδια ταιστρα έχω)
 
Πάντως φαίνεται να υπάρχουν παιχνίδια στο κλουβί .Και εμένα που του κάνει του έχω αρκετά και τα αλλάζω μες τη βδομάδα κιόλας.καποια άλλη σκέψη που έκανα δίχως να γνωρίζω αν είναι σωστή είναι μήπως το κάνει για να τραβήξει την προσοχή
 
καποια άλλη σκέψη που έκανα δίχως να γνωρίζω αν είναι σωστή είναι μήπως το κάνει για να τραβήξει την προσοχή
Στη δικια μου περιπτωση τουλαχιστον δεν ισχυει κατι τετοιο γιατι το κανει και οταν λειπω.
 
Θα συμφωνήσω με όλες τις απόψεις απλώς θα ήθελα να πω και κάτι άλλο.
Η συγχωρεμένη η γιαγιά μου όταν καθόμασταν για φαγητό και εμείς μικρά παιδιά τότε,το κοιτούσαμε και το ανακατεύαμε χωρίς να το τρώμε μας έλεγε ότι " μυρίζουμε χορτασίλα" .
Νομίζω ότι, και η αφθονία και η ποικιλία της τροφής μπορεί να τα ωθήσει σ'αυτή την συμπεριφορά.

Να πάρω την ίδια τροφή ή να την αλλάξω με άλλη, και ποια μου προτείνετε
Η τροφή που δίνεις θεωρείται από τις καλύτερες επιλογές.
Μπορείς παράλληλα να δοκιμάσεις και αυτή
 
Καλημέρα. Τους πήρα την ίδια τροφή. Άλλαξα θέσεις τις ταιστρες και σκέφτηκα να τους φτιάξω και άλλα παιχνίδια μήπως βαρέθηκαν αυτά που έχουν. Η αλήθεια είναι ότι τελευταία με τόση ζέστη δεν τρώνε πολύ, προτιμούν τα φυλλώδη λαχανικά και πίνουν αρκετό νερό.
 
Back
Top