Αναπαραγωγή Θηλυκό budgie σπάει τα αυγά του

Antreas St

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας παιδιά..
Έχω ένα ζευγάρι budgie..
Τον περασμένο μήνα το θηλυκό άρχισε να γεννάει αυγά. Γέννησε συνολικά 5.. Μετα από τις ανάλογες μέρες έκανα ωοσκοπηση και είδα ότι μόνο το 1 είχε μέσα πουλάκι..
Αποφάσισα να αφαιρέσω τα 3κούφια και άφησα τα άλλα 2(δηλαδή ένα κούφιο και ένα γονημοποιημενο)
Το θυληκο συνέχισε να κλωσσαει κανονικά για τις υπόλοιπες μέρες. Γενικά καθ όλη την διάρκεια τα κλωσουμε σχεδόν όλη την ημέρα..
Μέχρι που λίγες μέρες πριν σκάσει το αυγό βρήκα και τα 2 αυγά έξω απ την φωλιά στον πάτο του κλουβιού σπασμένα..
Είχε καθαρίσει όλη την φωλιά από πούπουλα και κουτσουλιές και είχε πετάξει και τα αυγά..
Σκέφτηκα ότι ετοιμάζεται για άλλη γέννα..
Σήμερα λοιπόν 7 μέρες μετά το περιστατικό γέννησε καινούριο αυγό αλλά δυστυχώς και αυτό το έβγαλε έξω και έσπασε..
Ξέρει κάποιος γιατί το έκανε αυτό και τι πρέπει να κάνω εγώ τώρα;
 
Βάζεις υλικό στη φωλιά; Τα μπάτζι δεν θέλουν να έχουν τίποτα απολύτως μέσα στη φωλιά τους και πολλές φορές αν τους βάλουμε με το χέρι πριονίδι τα πετάνε όλα έξω. Πριονίδι μπορείς να βάλεις αφού εκκολαφθούν οι νεοσσοί για να αποφύγεις τα splayed legs. Τι φωλιά έχεις; Σε τι χώρο έχεις το κλουβί; Το μετακινείς;
 
Ηλικία δεν ξέρω.. Το αγόρασα από Pet Shop οπότε άγνωστο..
Στη φωλια δεν έχω βάλει απολύτως τίποτα.. απλή ξύλινη ειδική για budgie.
Το κλουβί το έβαλα σε ένα δωμάτιο του σπιτιού που δεν χρησιμοποιείται για να έχουν ησυχία και κοντά στο παράθυρο να έχουν φως. Το κλουβί προσπάθησα να το μετακινώ ελάχιστα και μόνο αν χρειάζεται
 
Ηλικία δεν ξέρω.. Το αγόρασα από Pet Shop οπότε άγνωστο..
Στη φωλια δεν έχω βάλει απολύτως τίποτα.. απλή ξύλινη ειδική για budgie.
Το κλουβί το έβαλα σε ένα δωμάτιο του σπιτιού που δεν χρησιμοποιείται για να έχουν ησυχία και κοντά στο παράθυρο να έχουν φως. Το κλουβί προσπάθησα να το μετακινώ ελάχιστα και μόνο αν χρειάζεται

Εαν το ζευγάρι είναι πολύ νεαρό πολλές φορές κάνει τέτοια. Στη θέση σου μόλις τελειώσει αυτός ο κύκλος ωοτοκίας θα έβγαζα τη φωλιά ως το Μάρτιο, ώστε να έχουν χρόνο να ωριμάσουν και να δέσουν καλύτερα μεταξύ τους. Δεν μας έχεις δείξει ούτε τα πουλιά, ούτε το κλουβί όμως.
 
Back
Top