Ασθένειες Θηλυκό gouldian κοιμάται με το κεφάλι στην ταΐστρα

Milksnakeman

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2008
Μηνύματα
36
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα,
όλα καλα με το ζευγαράκι που έχω..
Παρατηρώ μόνο κάτι περίεργο.
Το θυλικό κοιμάτε με το κεφάλη στην ταϊστρα..
Γιατι να συμβαίνει αυτό?

Να και μερικές φωτό που χρώσταγα 😉
 

Συνημμένα

  • PC010009.webp
    PC010009.webp
    33,6 KB · Προβολές: 115
Ναι το έκανε απο την αρχή αυτό.
Ενώ το αρσενικό κοιμάτε κανονικά, αυτό 5 στις 7 φορές κοιμάτε μέσα στην ταϊστρα..
Τους έχω δυο φωλιές, μια κλειστου τύπου (για παπαγαλάκια) και μια ανοιχτή, για να επιλέξουν να πάνε όπου τους αρέσει.
Ο αρσενικός εχω δει να μπενοβγαίνει στην ανοιχτή φωλιά.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση ειναι η συμπεριφορά του θυλικού.
 
Οταν λες κοιμαται με το κεφαλι στην ταιστρα εννοεις μηπως οτι απλα κοιμαται καθισμενο στην πατηθρα της ταιστρας με προσωπο προς την τροφη; Αν κοιμαται ολοκληρο μεσα, να ξερεις οτι τα γκουλντιανς δεν συνηθιζουν να κοιμουνται το βραδυ σε φωλια παρα μονο οταν εχουν αυγα ή μικρα (το θυληκο κατα βαση). Οποτε μια φυσιολογικη αναγκη για νυχτερινο φωλιασμα υπνου πιστευω αποκλειεται.
 
Ναι εννοώ οτι κοιμάται καθησμένο στην πατήθρα της ταιστρας και το πρόσωπο ειναι μέσα στην τροφή, σχεδόν ακουμπάει.
Δηλαδή αυτό λες οτι ειναι φυσιολογικό?
 
Φυσιολογικοτατο. Ισως μαλιστα να ειναι και ενδειξη οτι ενοχλειται απο καποιο χαμηλο φως στον χωρο. Βεβαια θα ηταν προτιμοτερο για το ζευγαρι να κοιμοταν πλαι πλαι σε μια πατηθρα αλλα δεν νομιζω πως ειναι κατι ανησυχητικο. Κοιταξε με προσοχη χωρις να τα τρομαξεις αν βαζει το κεφαλι κατω απο το φτερο του (ετσι κοιμουνται τα γκουλντιανς), αν οχι τοτε ισως οντως κατι να το ενοχλει και να μην το "περνει ο υπνος".
 
Το έχω προσέξει και αυτό, δεν βάζει το κεφάλι κάτω απο το φτερό.
Τι να το ενοχλεί όμως; Δεν υπάρχει κάποιο φώς.
Θα αρχίσω να τα σκεπάζω και θα δω αν συνεχίζει το ίδιο βιολί.
 
Back
Top