Φροντίδα Θηλυκό lovebird επιτέθηκε σε αρσενικό

Γιώργος Π.

PB New Member
Εγγραφή
16 Οκτ 2019
Μηνύματα
76
Καλησπέρα σας,
Είχα κάνει αναρτήσεις παλιότερα σχετικά με ένα lovebird αρσενικό που είχα και φώναζε (contact calling) επειδή ήταν μόνο του. Έτσι, πριν κάποιους μήνες αποφάσισα να του πάρω παρέα ένα θυληκό 2 μηνών orange-face opalina lovebird, ταϊσμένο από χέρι. Στην αρχή ήταν πολύ αγαπημένοι και όλα καλά αλλά τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες το θυληκό (5 μηνών πλεόν) έγινε επιθετικό και κυνηγούσε το αρσενικό στα παιχνίδια, στα μπολ (έχει 2 και 2 ποτίστρες το κλουβί)... Ώσπου σήμερα ξύπνησα και βρήκα το αρσενικό με αίμα στην ουρά και παντού σπλάτερ στο κλουβί. 😩😭

Το κλουβί είναι μεγάλη (70Χ50) ζευγαρώστρα οπότε αυτή την στιγμή έχω βάλει το προστατευτικό ενδιάμεσα...

Σκέφτομαι ότι ίσως θα ήταν καλύτερα για το αρσενικό (ή και για τα δύο) να βρουν καλύτερο σπίτι.😞
 
Το ότι βρήκες το αρσενικό με αίμα δεν σημαίνει ότι το θηλυκό του επιτέθηκε να το τραυματίσει. Δυσκολεύομαι να δεχτώ (χωρίς να αμφισβητώ αυτό που περιγράφεις) ότι 5 μηνών πουλάκι βγάζει τόση επιθετικότητα σε σημείο σοβαρού τραυματισμού. Εαν απλώς έσπασε ένα φτερό που δεν είχε αναπτυχθεί πλήρως και βρισκόταν ακόμη μέσα στο καλάμι του τότε θα έβλεπες αίματα παντού. Το έχω αντικρύσει κι εγώ το θέαμα και μέχρι να καταλάβω τι συνέβη κατατρόμαξα. https://community.petbirds.gr/threa...ήσης-με-αίμα-στη-betty-και-κατατρόμαξα.21487/
 
Τα χωρισες έτσι;
Είναι στο ίδιο κλουβί απλά τους χωρίζει μια επιφάνεια/χώρισμα με κάγκελα.
Κρατησες αποσταση γνωριμιας απο την αρχη;
Ναι κανονικά.
Το ότι βρήκες το αρσενικό με αίμα δεν σημαίνει ότι το θηλυκό του επιτέθηκε να το τραυματίσει. Δυσκολεύομαι να δεχτώ (χωρίς να αμφισβητώ αυτό που περιγράφεις) ότι 5 μηνών πουλάκι βγάζει τόση επιθετικότητα σε σημείο σοβαρού τραυματισμού. Εαν απλώς έσπασε ένα φτερό που δεν είχε αναπτυχθεί πλήρως και βρισκόταν ακόμη μέσα στο καλάμι του τότε θα έβλεπες αίματα παντού. Το έχω αντικρύσει κι εγώ το θέαμα και μέχρι να καταλάβω τι συνέβη κατατρόμαξα. https://community.petbirds.gr/threads/2-σπασμένα-φτερά-πτήσης-με-αίμα-στη-betty-και-κατατρόμαξα.21487/
Διάβασα την ιστορία σου, λες να έγινε κάτι ανάλογο; 🤔 Πάντως ότι είχαν καβγάδες, είχαν. Δυστυχώς ο μεγάλος ήταν 1 χρόνου όταν τον πήρα και δεν έχω καταφέρει ακόμα να μπορώ να τον πιάσω χωρίς να φοβάται (τρώει από το χέρι μου αλλά ως εκεί). Αν ήταν σπασμένα φτερά θα μπορούσε τώρα να πετάει; Γιατί τον άφησα ελεύθερο και πετούσε με καθόλου δυσκολία περιέργως. Υπάρχει περίπτωση να βρω κομμάτι φτερού ή κάτι που να μου το αποδεικνύει χωρίς να τον πιάσω με το ζόρι;
 
Αν ήταν σπασμένα φτερά θα μπορούσε τώρα να πετάει; Γιατί τον άφησα ελεύθερο και πετούσε με καθόλου δυσκολία περιέργως.
Δεν μιλάμε για σπασμένη φτερούγα αλλά για ένα μονό φτερό. Σαφώς και θα πετούσε όπως πετούν και με λιγότερα φτερά όταν τα χάνουν κατά την πτερόροια. Εσύ μάλιστα μίλησες για την ουρά αν δεν κάνω λάθος. Θέλει ψαχούλεμα για να δεις αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο, αφού το πιάνεις, ακινητοποίησέ το και φύσα το φτέρωμα και ψαχούλεψέ το για να σιγουρευτείς από που προήλθε το αίμα.
 
αφού το πιάνεις, ακινητοποίησέ το και φύσα το φτέρωμα και ψαχούλεψέ το για να σιγουρευτείς από που προήλθε το αίμα.
Δεν με κατάλαβες. Δεν το πιάνω, δεν μπορώ καν να πλησιάσω το χέρι μου κοντά αν δεν κρατάει μιλλετ. Μπορώ όμως να προσπαθήσω με μια πετσέτα. Προτείνεις να το κάνω ή να αποφύγω το στρες;
 
@Omorfoulis Αυτό εννοούσα αρχικά ναι. Δηλαδή, αν ένα από τα δύο δεν μπορούσε να συμβιώσει με το άλλο καλύτερα θα ήταν να χωριστούν όσο κι αν με στεναχωρεί αυτό.

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται κι άλλο χρόνο ήταν μαζί για τρείς μήνες χωρίς το χώρισμα στο κλουβί και αρχικά όλα καλά. Μάλλον ήταν αυτό που είπε ο Φοίβος. Σήμερα τους έβαλα για δέκα λεπτάκια μαζί και ήταν μια χαρά. Ο μεγάλος έκανε και μπάνιο και καθάρισε το αίμα, ευτυχώς χωρίς να χρειαστεί να τον πιάσω με το ζόρι.
 
Back
Top