Ασθένειες Θηλυκό Lovebird με πληγή κάτω από φτερό επί μήνες

annadroggiti

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
8
Πόλη
Αργυρούπολη
Γειά σας,έχω 2 lovebirds εδώ και 11 μήνες. Ενα θηλυκό και ένα αρσενικό. Δεν ξανα είχα παπαγαλους και έμαθα ότι μπόρεσα από τον γιατρό και διάφορα sites. Εχω διάφορα θέματα και θα ήθελα την βοήθεια σας. Ειναι πολύ επιθετικά γιατί με φοβουντε απ την αρχή μέχρι κ σήμερα. Περα από το θέματα συμπεριφοράς που φταίω και εγώ παρατήρησα το καλοκαιρι οτι το θηλυκό μάτωσε από μέσα την φτερούγα του της έβαλα αντισηπτικό και betadine και εφτιαξε, για μήνες ηταν καλα και τώρα έχει 4 μηνες που την μάτωσε πάλι και εχει μαδησει την ουρα της. Το αρσενικό κάνει κακα πράσινα μακροστενα με ένα διάφανο υγρό (την ίδια περίοδο με την φτερούγα της αλλης) και κάποιες φορές μόνο το διάφανο υγρό... Μας είπε ο γιατρός και κάναμε θεραπεία και στα δύο με acaricine μετά με baytril (πριν το baytril κάναμε καλλιέργεια και βγήκε Καλή)Και επειδή είναι μήνες το θηλυκό με πληγή της βάζω dermine gel Αλλά κ πάλι τ τσιμπάει. Για τα κακα του αρσενικού δεν ξέρουμε τι άλλο να κάνουμε. Αν ξερει καποις να με βοηθησει θα το εκτιμουσα ευχαριστω.
 
Καλησπερα.
Ποια ηταν η διαγνωση του γιατρου και εδωσε Baytril και Acaricine?
Ποιος γιατρος τα ειδε;
Η καλλιέργεια ήταν καθαρή. Για την φαγούρα πήραν το acaricine γιατί ξυνονταν και το baytril λόγο της πληγής π είχε το θηλυκό μας είπε. Αποτεσμα όμως δεν έχουμε δει έχω αλλάξει 2 γιατρούς σε Αργυρούπολη Ελληνικό. Γιατι ψάχνουν κ δεν βρίσκουν τη έχουν Αλλά κ οι θεραπείες δεν κάνουν κάτι. Εχω απελπιστεί
[automerge]1584618501[/automerge]
Θα έλεγα να αλλάξεις γιατρό. Αν πράγματι το κάνεις, ρώτησέ μας πριν την τελική σου επιλογή. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Καλώς ήρθες!
Ο γιατρός π έχω τώρα έχει ασχοληθεί πολύ είναι η αλήθεια είναι και τον εκτιμω ενας από αυτούς π προτείνετε..ότι ώρα τον χρειαστούμε είναι εκεί Αλλά κ αυτός μας είπε δεν μπορεί να καταλάβει τι συμβαίνει
 
Ποιος γιατρος τα βλεπει τωρα;

Προσωπικα για μενα, καλος γιατρος ειναι αυτος που καταφερνει να λυσει το προβλημα εν τελει και οχι αυτος που ειναι καλος ανθρωπος κτλ κτλ
Αυτος που θα εχει την γνωση αλλα και τον εξολισμο για να αντιμετωπισει το προβλημα.
 
Ποιος γιατρος τα βλεπει τωρα;

Προσωπικα για μενα, καλος γιατρος ειναι αυτος που καταφερνει να λυσει το προβλημα εν τελει και οχι αυτος που ειναι καλος ανθρωπος κτλ κτλ
Αυτος που θα εχει την γνωση αλλα και τον εξολισμο για να αντιμετωπισει το προβλημα.
Δίκιο έχεις...Αλλά όπου έχω ρωτήσει για εξετάσεις μ είπαν ότι είναι μικροί παπαγάλοι και είναι επικίνδυνο να γίνουν εξετάσεις αίματος ☹ και για εξετασεις κοπράνων για τυχών ιους γινονται στο εξωτερικό
 
Ειναι πολυ ευκολο να στειλεις δειγμα στο εξωτερικο για να γινουν καποιες εξετασεις αν ειναι αυτο απαραιτητο.

Tauros diagnostik

Στην Ελλαδα υπαρχει το διαγνωστικο στην Κομοτηνη που μπορεις και εκει να τσεκαρεις αν κανουν τις εξετασεις που ενδεχομενως να χρειαζεσαι.

Και οι 2 αυτες προτασεις ειναι αρκετα οικονομικες.
 
Οι παπαγάλοι στην αιχμαλωσία κάποιες φορές αποκτούν προβλήματα ψυχολογικής φύσεως με αποτέλεσμα να μαδούν οι ίδιοι τα φτερά τους και να πληγώνουν το δέρμα τους μόνοι τους. Όσες αντιβιώσεις κι αποπαρασιτώσεις και να τους δώσουμε αυτό δεν αντιστρέφεται εύκολα. Σε τι κλουβί και τι χώρο ζουν τα πουλιά; Η διατροφή και το πρόγραμμά τους τι περιλαμβάνει; Μπορούμε να δούμε φώτο;

Η περιγραφή σου για τις κουτσουλιές ακούγεται καλή. Μπορούμε επίσης να δούμε φώτο απο τις κουτσουλιές σε καθαρό λευκό Α4? Αφού έκαναν ήδη θεραπεία (στα τυφλά χωρίς καλλιέργεια και συγκεκριμένη διάγνωση) δεν βλέπω προσωπικά το λόγο για εξετάσεις στο "καπάκι". Το ένα απο τα δύο εργαστήρια που σου προτάθηκαν (Κομοτηνή) έχω παρατηρήσει ότι με σχετική ευκολία φορτώνει 2,3,4 φάρμακα μετά απο κάθε καλλιέργεια για "πρόληπτικούς" λόγους. Στο γερμανικό οι εξετάσεις που μπορείς να ζητήσεις είναι συγκεκριμένες αν κοιτάξεις οπότε θα πρέπει να πας στοχευμένα να αποκλείσεις κάποιες υποψίες για συγκεκριμένες παθήσεις που πιθανόν να έχεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
έχω παρατηρήσει ότι με σχετική ευκολία φορτώνει 2,3,4 φάρμακα μετά απο κάθε καλλιέργεια για "πρόληπτικούς" λόγους

Ειναι εξαιρετικα λιγοι οι εκτροφεις στην Ελλαδα που στελνουν προληπτικα δειγμα χωρις να συντρεχει καποιος λογος.
Κατα πλειοψηφια στελνουν οταν ενα πτηνο αρχιζει και δινει συμπτωματα, οποτε λογικο ακουγεται να υπαρχουν ευρήματα.
Βεβαια δεν υποχρεωνουν κανεναν να ακολουθησει την αγωγη που δινει ο πτηνιατρος εκει, αυτο ειναι ουτως η αλλως ως μια εξτρα υπηρεσια ανευ χρεωσης.
Οποιος θελει μπορει να χρησιμοποιησει μονο το διαγνωστικο κομματι αν διαφωνει με την θεραπευτικη προσεγγιση.
 
Έχω μπερδευτεί λίγο και δεν ξέρω αν ανέβηκε η εικόνα με το κλουβακι τους... Είναι μεγάλο μ είπαν για το μέγεθος τους... Δεν βαίνουν έξω Αλλά τους έχω παιχνίδια και τρώνε μόνο τα σποράκια κ έχει η τροφή τους και στικάκια δν κατάφερα να τους κάνω να φάνε φρούτα ακομα
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200319-165710_Gallery.webp
    Screenshot_20200319-165710_Gallery.webp
    44,1 KB · Προβολές: 17
Τελευταία επεξεργασία:
@annadroggiti η φώτο που ανέβηκε είναι μόνο απο μια κουτσουλιά αλλά δεν είναι καλή. Καλύτερα να βγάλεις κι άλλη στο φως της ημέρας κι ότι απο τόσο μακριά και λοξά. Παρόλά αυτά εγώ διακρίνω 3 ευδικάκριτα συστατικά στην κουτσουλιά (σχηματισμένα κόπρανα, λευκό μέρος και ούρα) και με δεδομένη την μη καλή ανάλυση θα την χαρακτήριζα φυσιολογική. Το στικ να το πετάξεις και να δώσεις βάση στα φρέσκα λαχανικά εποχής όπως μπρόκολο, πατζαρόφυλλα, καρότο, κόκκινη πιπεριά κτλ.

Για το κλουβί και τα εξαρτήματά του άνοιξε ένα νέο θέμα να σου πούμε τις γνώμες μας. :)
 
@annadroggiti η φώτο που ανέβηκε είναι μόνο απο μια κουτσουλιά αλλά δεν είναι καλή. Καλύτερα να βγάλεις κι άλλη στο φως της ημέρας κι ότι απο τόσο μακριά και λοξά. Παρόλά αυτά εγώ διακρίνω 3 ευδικάκριτα συστατικά στην κουτσουλιά (σχηματισμένα κόπρανα, λευκό μέρος και ούρα) και με δεδομένη την μη καλή ανάλυση θα την χαρακτήριζα φυσιολογική. Το στικ να το πετάξεις και να δώσεις βάση στα φρέσκα λαχανικά εποχής όπως μπρόκολο, πατζαρόφυλλα, καρότο, κόκκινη πιπεριά κτλ.

Για το κλουβί και τα εξαρτήματά του άνοιξε ένα νέο θέμα να σου πούμε τις γνώμες μας. :)
Στην αρχή ήταν στέρεα και όταν τα είδα έτσι ανησύχησα.

12125_Gallery.webp
 
Εξακολουθούν να μου φαίνονται καλές. Μην περιμένεις να είναι όλες οι κουτσουλιές στο ίδιο καλούπι κι αλφαδιασμένες. 😄 Κόπρανα ανακατεμμένα με ούρα είναι.

Εαν αποφασίσεις να κάνεις περαιτέρω εξετάσεις, να ξέρεις πως έχει καλές επιλογές και στην Αττική με το θετικό της επιτόπου επίσκεψης χωρίς να χρειάζεται αποστολή και πιθανή αλλοίωση του δείγματος με κουριερ.
 
Αχαχχα δεν έχω ιδέα από παπαγαλους και διαβάζω παντού ότι αρρωσταίνουν εύκολα κ δεν τ δείχνουν και δεν ξέρω τι είναι φυσιολογικό. Αλλά ανακουφιστικα με αυτό π μ ειπες. Ναι θα ήθελα να μάθω που θα μπορούσα να κάνω αυτές τις εξετάσεις!
 
Back
Top