Φροντίδα Θηλυκό parrotlet έγινε ξαφνικά επιθετικό

ParrotletTwityZeta

PB Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2020
Μηνύματα
795
Πόλη
Μυτιλήνη
Εδώ και λίγες μέρες έχουμε παρατηρήσει ότι η Ζέτα (99 % σίγουροι ότι είναι θηλυκό) ότι είναι πιο επιθετικοί ΜΟΝΟ οφαν βάζουμε το χέρι μέσα στο κλουβί για να την βγάλουμε. Και έχει φτάσει σε σημείο να τρομάζει τον Τουίτι επειδή δεν την αφήνει να πάει στο σημείο που έχω το χέρι μου. Συγκεκριμένα εχθές που πήγε να τα βγάλει έξω ο γιος μου ( το άτομο που εμπιστεύονται πιο πολύ) του μάτωσε λίγο το δάχτυλο. Είδα κάτι βιντεάκια και έχουμε μια Εντολή <Ψύχραιμη> που λειτουργεί μόνο για το άμα ακουμπάς το χέρι σου στα κάγκελα. Τι να κάνω?

και συγγνώμη για την φλυαρία
 
Γειά σου φίλη μου και εγώ είχα παροτλετ και κάθε μέρα εκπεδευση ήταν σαν να μη περνούσε ούτε μια μέρα αλλά για το πλοβλιμα σου νομίζω πως είναι έγκυος οπότε ψάξε το λίγο και πάρε φωλιά αλλιώς θα χάσεις τα μωρά πάντως δεν είμαι σίγουρη
 
Κοιμούνται 12 ώρες και είναι 10 μηνών
[automerge]1612373309[/automerge]
@Sofi sonia Από πάντα το έκανε αλλά με τον καιρό γινότανε και πιο επιθετική
[automerge]1612373479[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Βασικά σπάνια μπορεί ή επειδή είναι να κανει σκούπα η σύζυγος ή για να κάνει τις δουλειές που δεν πρόλαβε πιο νωρίς αλλά παρά πω σπάνια και όταν βγαίνουν σε σκοτεινό δωμάτιο με τον γιο
[automerge]1612373658[/automerge]
Όμως άμα ήτανε λόγω του ύπνου δεν θα ήτανε έτσι και ο Αρσενικός?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η λυση ειναι απλη,δεν βαζετε τα χερια μεσα στο κλουβι.
Βασικα δεν υπαρχει κανενας λογος να βγαζετε το πουλακι απο το κλουβι, ανοίγουμε τις πορτες και βγαινουν ΑΝ το επιθυμούν.
 
@Tony Forpus Μα δεν εχουν μάθει να βγαίνουν έξω μόνα τους και έτσι τα έχει μάθει ο εκτροφέας. Και δεν είναι ότι μετά με δαγκώνουν, μόνο στο να την βγάλω έξω
[automerge]1612373920[/automerge]
Δηλαδή το πρόβλημα είναι μόνο η έξοδος. Μπορει μετά τον χαμό που κάνει με το δάγκωμα να ηρεμήσει και να ξεκινήσει τα νάζια και τις γλυκές
 
@ParrotletTwityZeta

Το κλουβι ειναι ο δικος τους χωρος,δεν υπαρχει κανενας λογος να εισβαλουμε και εκεί.
Απο την στιγμη που βλεπεις οτι η κινηση αυτη σταδιακα δημιουργεί ολο και μεγαλυτερη επιθετικότητα η λογικη προστάζει την διακοπη της.
Ειναι χαρακτηριστικό του ειδους ο κυκλοθυμικος,δυναμικός και απροβλεπτος χαρακτηρας τους και μην ξεχνας οτι τον διαμορφώνουν εως και τα 2-3 χρονια της ζωης τους.

Να εισαι σιγουρος οτι οταν θελησουν να βγουν απο το κλουβι θα το κανουν απο μονα τους,δεν χρειαζεται καμια εκπαιδευση ουτε τα εμποδιζει καμια προηγουμενη συνηθεια.
 
Γειά σου φίλη μου και εγώ είχα παροτλετ και κάθε μέρα εκπεδευση ήταν σαν να μη περνούσε ούτε μια μέρα αλλά για το πλοβλιμα σου νομίζω πως είναι έγκυος οπότε ψάξε το λίγο και πάρε φωλιά αλλιώς θα χάσεις τα μωρά πάντως δεν είμαι σίγουρη
Δεν ισχύουν αυτά που λες @Sofi sonia. Δεν υπάρχει ούτε εγκυμοσύνη στα πτηνά ούτε χάνονται μωρά κατά συνέπεια. Εμφανώς αγνοείς στοιχειώδη βιολογία των ζώων που φροντίζεις και θα ήταν καλό να διαβάσεις λίγο για το καλό των πουλιών σου πρώτα.

off topic για να ξέρουμε με ποιον μιλάμε. Είσαι όντως 20 χρονών?
 
Back
Top