Αναπαραγωγή Θνησιμοτητα Νεοσσων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης morpheas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

morpheas

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2008
Μηνύματα
195
Πόλη
Κόρινθος
Απο την ημερα που αρχισαν να βγαινουν τα παραδεισια μου εχω χασει 3 πουλακια. Το ενα επειδη το απερριψε ο αρσενικος απο την φωλια ενω εκανα προσπαθεια να το σωσω ταιζοντας το (ολα αναφερονται σε σχετικο ποστ) αν και για να ειμαι ειλικρινης δεν πιστευω πως ηταν πληρως ανεπτυγμενο. Το δευτερο χαθηκε εξαιτιας του οτι ποδοπατηθηκε απο τα αδερφακια του και πιθανον και απο την ιδια την θηλυκια. Το τριτο ομως χαθηκε σημερα ξαφνικά και με βαζει σε υποψιες οτι κατι μπορει να συμβαινει, ενω τα πηγαινε πολυ καλα. Σας επισυναπτω φωτογραφια στην οποια σας το παρουσιαζω, ενδεχομενως να ειναι και το πρωτο σε σειρα που βγηκε απο τα αυγα (17/04) διοτι ειναι αρκετα μεγαλο σε μεγεθος. Απεσυρα δε και ενα αυγο απο τη φωλια κουφιο και πολυ ελαφρυ σε μεγεθος γεματο γουβες. Βοηθαω την θηλυκια στην διατροφη των νεοσσων με ετοιμο μειγμα νεοσσων, και της βαζω αυγοτροφη με αυγο τριμμενη φριγανια καροτο και ετοιμη αυγοτροφη. Δεν μπορω να υποθεσω τι συμβαινει αλλα θεωρειτε καλο να αντικαταστησω την φωλια με μια καινουργια καθαρη; Ειναι απο αυτες τις αποσπωμενες που προσαρμοζονται στα καγκελα για καναρινια
Ευχαριστω, και ζητω συγνωμη αν πρωτη φωτογραφια θεωρηθει λιγο μακαβρια, σημερα ομως ειχα και αλλον νεοσσο θα ναι κριμα να καταληξει και αυτος ετσι!
 

Συνημμένα

  • DSC00722 6.webp
    DSC00722 6.webp
    30,4 KB · Προβολές: 136
  • DSC00721 90.webp
    DSC00721 90.webp
    15,7 KB · Προβολές: 131
Η θηλυκιά ταΐζει; Αν ναι γιατί ταΐζεις κι εσύ; Να τσαλαπατηθεί νεοσσός είναι πολύ δύσκολο αλλά από ότι θυμάμαι η θηλυκιά σου ήταν άγρια. Πιθανόν να την αναστατώνει η διαδικασία ταΐσματος από εσένα. Η έτοιμη τροφή χρειάζεται κάποιες προϋποθέσεις για την χορήγησή της όπως θερμοκρασία και σωστή ροή από τη σύριγγα. Τα έχεις κάνει σωστά; Για την αλλαγή της φωλιάς δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά γιατί χθες μου έτυχε παραδείσιο να εγκαταλείψει αυγά για 1 μέρα και μια νύχτα επειδή έβαλα τσόχα στη φωλιά. Οπότε έχει και το ρίσκο του όταν δεν είναι ήρεμο και δεκτικό το πουλί. Η γνώμη μου είναι (αν ταΐζει η θηλυκιά) να μην την ενοχλήσεις την πρώτη εβδομάδα για κανένα λόγο παρά μόνο για χορήγηση τροφής.
 
Ταισα τα πουλακια μου διοτι η θηλυκια δεν ταιζε. Τωρα σε οτι αφορα το ετοιμο μειγμα τροφης δεν μου εδωσε καμια οδηγια ιδαιτερη αυτος στο πετ σοπ πλην του να το αφηνω να παγωνει και μου εδωσε και ειδικο στομιο για να προσαρμοζεται μπροστα στην συριγγα. Η θυληκια μου απο τοτε που εβγαλα τον αρσενικο απο το κλουβι αλλαξε εντελως συμπεριφορα. Ειναι πολυ ηρεμη και δε την πολυενοχλουν οι παρεμβασεις αρκει να γινονται ολα με ηρεμια. Δεν αντεδρασε ασχημα στο ταισμα των νεοσσων. Το αντιθετο. Τωρα σε οτι αφορα το πουλακι που ποδοπατηθηκε, αυτο εγινε ωρες που ελλειπα απο το σπιτι, ημουν στην δουλεια και δεν την ενοχλησα, απλα το βρηκα νεκρο και ποδοπατημενο το ιδιο ισχυει και τον νεοσσο που εβαλα στις φωτογραφιες, βρεθηκε ετσι νεκρος. Σημερα παντως ταιζει παρατηρω πολυ περισσοτερο τα μικρα και εγω απο τοτε που βρηκα νεκρο εκεινο το πουλακι στις φωτογραφιες φοβηθηκα να ξαναταισω μηπως και απλα το πτηνο υπερσιτιστηκε οπως διαβασα σε αλλο ποστ σχετικα με θανατους νεοσσων. Διαφορετικα υποθετω οτι υπαρχει μολυνση στη φωλια.
 
Back
Top