Αναπαραγωγή Θυληκιά φτιάχνει φωλιά!Πότε τα ενώνω;

Γιώργος 2014

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2014
Μηνύματα
53
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα και πάλι στην παρέα! Προχτες έβαλα φωλιά στην κανάρα. Δύο μέρες απλά επαιζε με το νήμα και σήμερα ασχολείται συνεχώς με τη φωλιά..Βάζει νήμα αρκετό.. Να τα ενώσω σήμερα το σούρουπο ή να περιμένω κιάλλο;Διαφωτίστε με γιατί είναι η πρώτη προσπάθεια αναπαραγωγής που κάνω.. Ευχαριστώ!
 
Γιώργο τι διατροφική προετοιμασία έχεις κάνει στο ζευγάρι σου; Σε τι χώρο τα έχεις; Αν θες πες μας θερμοκρασία και διάρκεια φωτισμού του χώρου που βρίσκονται τα καναρίνια...
Ο αρσενικός είναι πυρωμένος;
 
Θεωρώ οτι και τα δύο είναι πυρωμένα.. Τις τελευταίες δέκα ημέρες κάθε δεύτερη μέρα αυγό ενω πιο πριν δυο φορές τη βδομάδα για ένα μήνα.. Μήλο δύο φορές την εβδομάδα και καρότο το ίδιο..Αυγοτροφή μόνιμα εδώ και σαράντα μέρες.. Τα έχω στο μπαλκόνι μόνο με νάυλον στην οροφή της ζευγαρώστρας και στα δύο πλαινά για τον αέρα.. Ο αρσενικός της κελαηδά κατά διαστήματα μέσα στη μέρα..

Έχει κάποιος να ανεβάσει μια φωτογραφία από φτιαγμένη φωλιά;Νομίζω ότι απλά έχει βάλει τα νήματα και το βαμβάκι μέσα στη φωλιά.. Δεν κάθεται μέσα αρκετά ώστε να στρωθούν ομοιόμορφα..
 
Καλησπέρα και πάλι στην παρέα! Προχτες έβαλα φωλιά στην κανάρα. Δύο μέρες απλά επαιζε με το νήμα και σήμερα ασχολείται συνεχώς με τη φωλιά..Βάζει νήμα αρκετό.. Να τα ενώσω σήμερα το σούρουπο ή να περιμένω κιάλλο;Διαφωτίστε με γιατί είναι η πρώτη προσπάθεια αναπαραγωγής που κάνω.. Ευχαριστώ!
Από τη στιγμή που ξεκίνησε τη φωλιά, τραβάς το χώρισμα και παρακολουθείς την συμπεριφορά... Αν μαλώνουν πίσω στη "μοναξιά" τους, αν όχι... Να μας "ζήσουν".
Θεωρώ οτι και τα δύο είναι πυρωμένα.. Τις τελευταίες δέκα ημέρες κάθε δεύτερη μέρα αυγό ενω πιο πριν δυο φορές τη βδομάδα για ένα μήνα.. Μήλο δύο φορές την εβδομάδα και καρότο το ίδιο..Αυγοτροφή μόνιμα εδώ και σαράντα μέρες.. Τα έχω στο μπαλκόνι μόνο με νάυλον στην οροφή της ζευγαρώστρας και στα δύο πλαινά για τον αέρα.. Ο αρσενικός της κελαηδά κατά διαστήματα μέσα στη μέρα..
Σωστή και πλούσια η διατροφή τους αρκεί να μην οδηγηθούμε σε υπερβολές... Η υπερβολή έχει πάντα αντίθετα από τα αναμενόμενα αποτελέσματα..
Έχει κάποιος να ανεβάσει μια φωτογραφία από φτιαγμένη φωλιά;Νομίζω ότι απλά έχει βάλει τα νήματα και το βαμβάκι μέσα στη φωλιά.. Δεν κάθεται μέσα αρκετά ώστε να στρωθούν ομοιόμορφα..
Όταν θα χρειαστεί να βάλει μέσα τα αυγά της η φωλιά θα είναι όπως ακριβώς πρέπει... εξαιρετικά τέλεια!
 
Θεωρείς Γιάννη την προετοιμασία του υπερβολική; Εγώ τη βλέπω καλή...

Να πω απλά ότι το αρσενικό είναι πυρωμένο όταν τραγουδάει επίμονα προς το θηλυκό, και χοροπηδάει κιόλας πάνω στο κλαδάκι του και η κανάρα "στήνεται" και δέχεται τον επιβήτορα! Φυσικά και τα ταίσματα από τα κάγκελα είναι δείγμα πως και τα δύο είναι έτοιμα και τότε μπορούμε να βγάλουμε το χώρισμα!
 
Back
Top