Φροντίδα Ιδέες για διασκεδαστικό κλουβάκι

vanesachar

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιαν 2022
Μηνύματα
5
Πόλη
ΒΟΛΟΣ
Το καρδερινοκαναρούλι που βρηκα αρχίζει και ζωηρεύει, αλλα επειδή πάντα μου φαινότανε στεναχωρο τα πουλάκια να είναι σε κλουβάκια και η απελευθερωση του ειναι αδύνατη ηθελα να ρωτήσω πως μπορώ να κανω τη ζωούλα του στο κλουβακι πιο ενδιαφέρουσα να μη βαριέται και να είναι οσο ειναι δυνατόν πιο χαρούμενο. Μπορουμε να βαλουμε φυτα που να ειναι ασφαλή μεσα να θυμιζει λίγο φυσικο περιβαλλον? Τι παιχνιδάκια τους αρεσουν? Προς το παρον του εχω βαλει μονο φυσικά ξυλινα κλαδακια ..
 
Το καρδερινοκαναρούλι που βρηκα αρχίζει και ζωηρεύει, αλλα επειδή πάντα μου φαινότανε στεναχωρο τα πουλάκια να είναι σε κλουβάκια και η απελευθερωση του ειναι αδύνατη ηθελα να ρωτήσω πως μπορώ να κανω τη ζωούλα του στο κλουβακι πιο ενδιαφέρουσα να μη βαριέται και να είναι οσο ειναι δυνατόν πιο χαρούμενο.

Σε ένα κατάλληλο, ευρύχωρο, καθαρό και σωστά διαμορφωμένο κλουβί θα είναι μια χαρά.

[automerge]1641572238[/automerge]
Μπορουμε να βαλουμε φυτα που να ειναι ασφαλή μεσα να θυμιζει λίγο φυσικο περιβαλλον?

Θα θυμίζει φυσικό περιβάλλον σε εμάς όχι στο πουλάκι, για αυτό φυσικό περιβάλλον είναι το κλουβί ή έτσι θα έπρεπε αλλιώς δεν ανήκει εξ αρχής σε αυτό...
Δεν μιλάω για τη δική σου περίπτωση.

Καλύτερα να μην βάλεις τίποτα όπως μικρά γλαστράκια κτλ για λόγους ασφαλείας και υγιεινής...
Ότι βότανο θες να του προσφέρεις καλύτερα κομμένο και στο ειδικό μανταλάκι.
[automerge]1641572525[/automerge]
Τι παιχνιδάκια τους αρεσουν?

Κανένα...
Ίσως υπό προϋποθέσεις μια κούνια χωρίς καθρέφτη και καμπανάκια φτάνει να μην κόβει ζωτικό χώρο από το πέταγμά του αν και εφόσον τη δεχτεί...
Με μεγάλη επιφύλαξη ειδικά φουντάκια για μάδημα, προσωπικά τα φοβάμαι και βάζω ούτε στα θηλυκά σε δύσκολες καταστάσεις...
[automerge]1641572701[/automerge]
Προς το παρον του εχω βαλει μονο φυσικά ξυλινα κλαδακια ..

Θέλουν προσοχή και όχι "υγρό" και "ζωντανό" ξύλο με φλοιό...
Πάρε 2 πατήθρες από οξιά, που πουλάνε σχεδόν όλα τα πετ, και καθάρισες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top