Ιδέες για νέα εξωτερική κατασκευή (γάτα-καναρίνια)

Birdman.gr

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2015
Μηνύματα
276
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα , θα χρειαστώ καποιες ιδεές για μια "εξωτερική εκτροφή", ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχη όμως.
Σε λίγες μέρες μετακομίζω στο Αθήνα και οπως καταλαβαίνετε πρεπει να βρω μια λύση να μπορώ στο μπαλκονι να ¨στεγάσω" καποια ζευγάρια τιμπραντο , στην οικογένεια υπάρχει ήδη μια γατουλα ομως , μεχρι στιγμης δεν έχει ερθει σε επαφή με τα καναρίνια .
Τι θα μου προτείνατε να φτιαξω ετσι ώστε να μπορουν αρμονικά να ζησουν γατα και πουλια στο ιδιο χώρο, καθώς να προστατεύονται και απο τα αρπακτικά της πόλης?
 
Άμα έχεις πάνω από 1,20-1,30μετρα πλάτος μπορείς πολύ εύκολα να φτιάξεις κάτι , εγώ έχω κάνει αυτό

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Σε περίπτωση που έχεις γάτα βάλε από μέσα μια σίτα λεπτή και πάνω από τη σίτα κουνελόσυρμα.
 
αρμονικά να ζησουν γατα και πουλια στο ιδιο χώρο
Καλημερα @Birdman.gr Εισαι σιγουρος για την αρμονια μεταξυ θηρευτη και θηραματος? :-)
Ακομα και να φτιαξεις κατασκευη που να ασφαλιζει τα καναρινια απο τα νυχια της γατας δεν θα ειναι πηγη stress και ισως και δευτερογενως προβληματων υγειας να βλεπουν σε αποσταση λιγων εκατοστων τα ταλαιπωρα την γατα και να δεχονται κατα διαστηματα εστω και ανεπιτυχεις επιθεσεις?
Αν καταλαβα λαθος και δεν θα εχουν ουτε φυσικη επαφη ουτε συνεχη αμεση οπτικη τοτε αγνοησε το μυνημα μου και γραψε λαθος :-)

ps
To birman.gr εχει σχεση με το γνωστο μαγαζι η τυχαια επιλογη?
 
@φιλομαθης γνώμη μου πάντα, αν η γάτα ζει μέσα και τα πουλιά έξω δεν θα έχει μεγάλο πρόβλημα, τώρα για τις φορές που τυχαίνει η γάτα να είναι στο μπαλκόνι με λίγη προσοχή όλα θα πάνε καλά πιστεύω, και η γάτα από ένα σημείο και μετά θα αρχίσει να τα αγνοεί, όπως και τα πουλιά θα μάθουν πως δεν μπορεί να τα πειράξει, για εμένα πριν φύγω από το πατρικό μου αυτό ίσχυε, εν τέλει όλα καλά 😁
 
Καλημέρα , θα χρειαστώ καποιες ιδεές για μια "εξωτερική εκτροφή", ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχη όμως.
Σε λίγες μέρες μετακομίζω στο Αθήνα και οπως καταλαβαίνετε πρεπει να βρω μια λύση να μπορώ στο μπαλκονι να ¨στεγάσω" καποια ζευγάρια τιμπραντο , στην οικογένεια υπάρχει ήδη μια γατουλα ομως , μεχρι στιγμης δεν έχει ερθει σε επαφή με τα καναρίνια .
Τι θα μου προτείνατε να φτιαξω ετσι ώστε να μπορουν αρμονικά να ζησουν γατα και πουλια στο ιδιο χώρο, καθώς να προστατεύονται και απο τα αρπακτικά της πόλης?
Δίχτυ προστασίας γατών από το
Σίγουρα θα σου προτείνουν κάποια λύση!
 
Τι θα μου προτείνατε να φτιαξω ετσι ώστε να μπορουν αρμονικά να ζησουν γατα και πουλια στο ιδιο χώρο,
Εγώ συμφωνώ με @φιλομαθης . Πώς να εξηγήσεις στα κακομοίρα τα καναρινάκια ότι η γατούλα είναι χορτατη κ δεν έχει καμμία βλέψη να τα καταβροχθίσει; Ακόμα κ αν η σωματική τους ακεραιότητα είναι προστατευμένη από τα νύχια ή τα δόντια της, δεν είναι προστατευμένη από το άγχος που θα έχουν από την εικόνα της αν βρίσκεται στο οπτικό τους πεδίο. Κ το άγχος στα καναρίνια είναι προάγγελος ασθενειών. Ίσως μονόδρομος είναι μια κατασκευή τύπου ντουλάπα όπως του @Akanthillis που τα καναρίνια θα βλέπουν μπροστά στο μπαλκόνι, με προστασία από αέρα, κουνούπια κ αρπακτικά αλλά τα πλαϊνά θα είναι ξύλινα που δεν θα επιτρέπει οπτική επαφή με την γάτα. Ακόμα κ έτσι, όταν η γάτα θα είναι στον ίδιο χώρο, θα πρέπει να υπάρχει επίβλεψη. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα σκαρφιστεί. Δεν χάνει τον χαρακτήρα του θηρευτή όσο γλυκούλα κ αν είναι με εμάς.
 
Back
Top