Φροντίδα Ιδέες για στήσιμο κλουβιού κοκατίλ

Voukefalas

PB New Member
Εγγραφή
20 Σεπ 2020
Μηνύματα
81
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα,

αγορασα ενα νέο κλουβί για το κοκατιλ (52χ42χ80) αλλά θα ήθελα κάποιες ιδέες σχετικά με παιχνίδια, πατηθρες, κλπ.
Όποιος θέλει ας ανεβάσει φωτογραφία από το κλουβί του να πάρω καμία ιδέα.

Ευχαριστώ

5B3EF753-A030-487B-A3C0-A0C9101AB8D0.webp
 
Καλησπέρα..πρωινο τύπο σε βλέπω ...στις 5:30 αμιγείς θέμα😂🤭 δεν πιστεύω να ξυπνάει το παπαγαλάκι τόσο νωρίς...anyway κατά την γνώμη μου θα σου πρότεινα να βγάλεις αυτές τις πατηθρες και να τις αντικαταστήσεις με ξύλινες (θα σου δείξω πιες) όχι ότι αυτές ΔΝΕ είναι ξύλινες αλλά θα καταλάβεις...μετά θα έβαζα κανένα παιχνιδάκι παραπάνω και θα άλλαζα θέση και την σκάλα γιατί εκεί δεν χρησιμεύει πουθεναScreenshot_2020-09-30-14-04-13-142_com.google.android.googlequicksearchbox.webp
 
Καλησπέρα..πρωινο τύπο σε βλέπω ...στις 5:30 αμιγείς θέμα😂🤭 δεν πιστεύω να ξυπνάει το παπαγαλάκι τόσο νωρίς...anyway κατά την γνώμη μου θα σου πρότεινα να βγάλεις αυτές τις πατηθρες και να τις αντικαταστήσεις με ξύλινες (θα σου δείξω πιες) όχι ότι αυτές ΔΝΕ είναι ξύλινες αλλά θα καταλάβεις...μετά θα έβαζα κανένα παιχνιδάκι παραπάνω και θα άλλαζα θέση και την σκάλα γιατί εκεί δεν χρησιμεύει πουθεναView attachment 76168

ωραια! Δεν είχα σκεφτεί πατηθρες από εξωτερικό! Μεγαλύτερη γκάμα. Την σκάλα την κρατάω μήπως την χρησιμοποιήσω πουθενά στο μέλλον, προς το παρόν ναι είναι άχρηστη.
[automerge]1601464360[/automerge]
..πρωινο τύπο σε βλέπω ...στις 5:30 αμιγείς θέμα😂🤭 δεν πιστεύω να ξυπνάει το παπαγαλάκι τόσο νωρίς...

Χαχαχαχχα ναι ήταν πριν φύγω για δουλειά, το πουλί κοιμόταν κυριολεκτικά όρθιο. Πενιά δεν καταλαβαίνει
[automerge]1601464418[/automerge]
οι πατυθρες που έχεις βάλει είναι λείες και δεν είναι καλές για το πόδι του παπαγάλου
Το γνωριζω αυτό, για αυτό θέλω έτσι καμία ιδέα μην αρχίζω να αγοράζω βλακείες. Να πάρω καμία ιδέα.
 
Έχουμε το ίδιο κλουβί... Προσοχή εκεί που ανοίγει από πάνω. Στην αρχή τα καγκελαρία στέκονται μόνα τους όρθια αλλά μετά από κάποια χρήση γλιστράνε και πέφτουνε... οπότε μην πετάξεις την πατηθρα-σκουποξυλο για το άνοιγμα. Και προσοχή όταν το βγάζεις (ο δικός μου περιμένει γαντζωμενος πάνω γωνία όταν καταλαβαίνει ότι θα βγει και έχει κάτι σιδεράκια που όταν το ανοίγεις μετακινούνται και μπορούν να τραυματίσουν το πουλάκι) .
 
Έχουμε το ίδιο κλουβί... Προσοχή εκεί που ανοίγει από πάνω. Στην αρχή τα καγκελαρία στέκονται μόνα τους όρθια αλλά μετά από κάποια χρήση γλιστράνε και πέφτουνε... οπότε μην πετάξεις την πατηθρα-σκουποξυλο για το άνοιγμα. Και προσοχή όταν το βγάζεις (ο δικός μου περιμένει γαντζωμενος πάνω γωνία όταν καταλαβαίνει ότι θα βγει και έχει κάτι σιδεράκια που όταν το ανοίγεις μετακινούνται και μπορούν να τραυματίσουν το πουλάκι) .
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Θα τα προσέξω. Θα δω και το πουλί πως θα προσαρμοστεί στο νέο του κλουβι επειδή ακόμα είναι ψαρωμενο
 
😊 Μπορεί εγώ να είμαι παράξενη βρε παιδιά, αλλά τα περισσότερα κλουβιά μου φαίνονται μικρά...ή ίσως με ξεγελάει η φωτογραφία.
μπα! τελικά μικρό ''είναι''😁 *δείτε τη γκρι γραμμή=ύψος κοκατίλ, όταν το πουλί γέρνει όλο αυτό γίνεται μήκος!

Λοιπόν, αυτή είναι η διαρρύθμιση που κατάφερα κατάφερα να σκεφτώ.

5B3EF753-A030-487B-A3C0-A0C9101AB8D0 (1).jpeg
Η κάτω πατήθρα παραμένει ως έχει...
Χρειάζεσαι άλλη μια από κλαδί δέντρου καλύτερα (όπως οι παραπάνω), φρόντισε να μην φτάνει έως μπροστά για να μην λερώνει το πουλάκι τη τροφή και το νερό του.
Διάβασε και αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-ξύλα-για-πατήθρες-και-παιχνίδια.14396/#post-143221
Πάρε και ένα δυο σχοινένιες για να κατασκευάσεις αυτή που σου ζωγράφισα δεξιά.
Στη πλάτη του κλουβιού στερέωσε=κρέμασε ένα μακρύ παιχνίδι, που μπορείς να κατασκευάσεις με σχοινί-πλαστικές αλυσίδες-χαρτονάκια-καλαμάκια-μικρά παιδικά παιχνίδια κτλ κτλ
Οι σκαλίτσες κατά 90% δεν έχουν καμιά χρησιμότητα αφού τα περισσότερα πουλιά δεν ασχολούνται μαζί τους...
 
...Οι σκαλίτσες κατά 90% δεν έχουν καμιά χρησιμότητα αφού τα περισσότερα πουλιά δεν ασχολούνται μαζί τους...

μετάΠρωινή ιδέα!(στις 5πμ κοιμήθηκα 😁 )
Μπορεί όμως να σου χρησιμεύσει ως βάση για το μακρύ παιχνίδι που σου είπα να κατασκευάσεις και στερεώσεις στο πίσω μέρος του κλουβιού!😉
Κάτι ανάλογο της φωτο δηλ...
skala-gia-kloubi-pthnvn-beaks-39cm-sopuppies.gr_.jpg
 
βάση για το μακρύ παιχνίδι που σου είπα να κατασκευάσεις και στερεώσεις στο πίσω μέρος του κλουβιού!😉
Ναι αμε γιατί όχι! Η σκάλα πάει για ανακατασκευή σίγουρα
 
Back
Top