Φροντίδα Ιδέες για την κατασκευή χώρου για τα καναρίνια μου στην ταράτσα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης glafkos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

glafkos

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2006
Μηνύματα
347
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους
εδω και καιρο προσπαθω να βρω τι ειναι καταληλο να φτιαξω στην ταρατσα του σπιτι μου ετσι ωστε να εχω εκει ολα τα καναρινια μου.
Ειναι ενα κοματι 3Χ3 οπου δεν μπορω να χτισω τιποτα βεβεα απο πλευρα πολεοδομιας αλλα μπορω να κατασκευασω καποιο σπιτακι στα μετρα τα δικα μου. Ρωτησα να παρω καποιο ετοιμο αλλα ειναι πολυ ακριβα
Εχει κανεις κανει κατι παρομοιο η εχει να προτεινει κατι;

Ευχαριστω πολυ
 
Απο τη στιγμη που υπαρχει ετοιμη πλακα κατω τα υπολοιπα ειναι σχετικα απλα... Τι εννοω... Αν θελεις να κανεις κατασκευη που να αξιζει και να αντεξει στο χρονο και φυσικα να προσφερει καλες συνθηκες διαμονης στα πουλακια σου παντα κατα τη γνωμη μου μια λυση ειναι η κατασκευη με ελαφρυ τουβλο (ytong η alfablock) που χτιζονται ευκολα και κολανε με καλη κολα πλακιδιων η αλλιως κατασκευη με πανελ αλουμινιου-πολυουρεθανης που και αυτο ειναι σχετικα απλο για καποιον που κατεχει λιγο απο κατασκευες. Και στις δυο περιπτωσεις βαζεις οροφη απο λαμαρινα με ενσωματωμενη μονωση (σαντουιτς) αυτη που μοιαζει σαν κεραμυδι οταν την βλεπεις απο εξω. Υπαρχουν και αλλοι τροποι αλλα ειπαμε... Να αξιζει κιολας, σηνηθως μια φορα γινονται αυτα. Καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις να κανεις και κρατα μας ενημερους (και με φωτο).
ΥΓ. Μη ξεχασεις οσα περισσοτερα παραθυρα μπορεις και να μην ειναι βορινα.
 
ευχαριστω για τα σχολια αλλα δεν μπορω να βαλω κατι με τουβλα η μπετο γιατι δεν το επιτρεπει η πολεοδομια ψαχνω να δω τι αλλο μπορω να κανω
 
ευχαριστω για τα σχολια αλλα δεν μπορω να βαλω κατι με τουβλα η μπετο γιατι δεν το επιτρεπει η πολεοδομια ψαχνω να δω τι αλλο μπορω να κανω
Δεν είναι όλες οι προτάσεις με τούβλα ή με μπετόν. Και εγώ αλλά και ο Γιώργος σου προτείναμε μεταξύ άλλων την κατασκευή ενός χώρου με πάνελ πολυουρεθάνης και σκέπη με λαμαρίνα και μόνωση. Αν δεν επιτρέπει ούτε αυτό η πολεοδομία, τότε προφανώς είναι αρκετά δύσκολο να κατασκευάσεις έναν περιορισμένο χώρο με αξιοπρεπείς προδιαγραφές.
 
κατι τετοιο ισως στην ζουλα το κανω εχω στειλει στον παλατο μηνυμα να με βοηθησει
 
Βασιλικη ευχαριστω πολυ μπορεις να μου πεις που μπορω να βρω αυτο το υλικο;
 
Back
Top