Αναπαραγωγή Ιδεα για φλωροκαναρα

nikos76

PB New Member
Εγγραφή
15 Οκτ 2007
Μηνύματα
59
Πόλη
Ιωάννινα
Καλησπέρα σε όλους. Είπα μιας και έβγαλα αρκετά φλώρια φέτος, να κρατήσω μερικά για φλωροκάναρα του χρόνου.
Θέλω να ρωτήσω λοιπόν όσους έχουν την αντίστοιχη εμπερία την γνώμη τους για τους συνδυασμούς. Έχω κοινά άσπρα, κίτρινα και πράσινα καναρίνια και άσπρα κόκκινα μωσαϊκά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
Νίκος Νιανιόπουλος
ΑΛ 114
 
Αν ρωτάς σχετικά με την ευκολία στο ζευγάρωμα ισχύει το πιο σκουρόχρωμο καναρίνι. Από θέμα πιο όμορφων και πρωτότυπων απογώνων μπορείς να δοκιμάσεις και καναρίνια με σκουφί. Φαντάσου απόγονο gloster corona με φλώρο! Ή crestbread που είναι και πιο μεγάλο πουλί. Οι συνδυασμοί και οι πειραματισμοί πολλοί. Στο χρώμα αν κρίνω από τα καρδερινοκάναρα που έχω δει όταν το καναρίνι είναι λιποχρωμικό (άσπρα, κίτρινα και κόκκινα μωσαϊκά) το αποτέλεσμα μοιάζει στο χρώμα που παίρνει απόγονος λιποχρωμικού με καναρίνι μελανίνης (πχ πράσινο). Τα μικρά θα έχουν κάποιες άσπρες περιοχές αλλά περιορισμένες τις περισσότερες φορές. Καλύτερα αποτελέσματα θα είχες ίσως με λουτίνο φλώρο ζευγάρι με λιποχρωμικό καναρίνι αλλά τέτοιο πουλί δεν χαραμίζεται για να βγάλει υβρίδια! Ελπίζω να βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα χειρότερα.
 
Back
Top