Ιδεες για κατασκευη οροφης σκεπαστρου κλουβιων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stzark
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stzark

PB Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2007
Μηνύματα
183
Πόλη
Περιστέρι
Δυστυχως τις επομενες ημερες θα πρεπει να μετακομισω τις κλουβες μου απ το μπαλκονι του σπιτιου στο κηπο, ο οποιος ειναι ανοικτος και οι κινδυνοι πολλοι για τα πουλια, αρπακτικα, γατες και ισως και ποντικια οποτε θα χρειαστει να κατασκευασω
1. μια οροφη/σκεπαστρο για τις κλουβες (1,20 χ 2.00 χ 0,50) https://community.petbirds.gr/threads/Κλουβιά-με-ντέξιον.785/
2. μια περιφραξη της κλουβας (με κλειδαρια)

Για πειτε καμια ιδεα ρε παιδια για υλικα αλλα και ιδεες κατασκευης τους.
 
Τι θα έλεγες να αγοράσεις ένα έτυμο σπιτάκι κήπου ξύλινο ή να κατασκευάσεις εσύ ένα μιας και πιάνουν τα χέρια σου.
 
φιλε μου για την οροφη μπορειs να παρειs ενα νοβοπαν ψιλο και απο πανω να κολισειs ενα ασφαλτοπανο που περνανε στηs ταρατσεs για περιφραξει μπορειs να παρειs συρμα πλεγμα ψιλο φιλικα σακιs_40
 
χτισε κατι ειναι πιο σιγουρο και πιο καλο για τα πουλακια ασε που αν τα κατεβασεις στον κηπο δε προκειτε να ζευγαρωσει καρδερινα ποτε απο το φοβο της που θα περιμενει ποτε θα τη φαει η γατα αλλα και δε θα κελαιδανε αν τους την πεσει γατα
 
για σας παιδια το ιδιο προβλημα χωρου ειχα και εγω. Αποφασησα λοιπον να περω μια μεταλικη αποθηκη για τον κηποκαι εβαλα μεσα ολα τα κλουβια μου. Για πορτα εφτιαξα μια ανοιγομενη με πλεγμα για να εχουν φως και να μην μπαινουν γατες, γιατι η δικια της πορτα ηταν μεταλικη. Το προβλημα ομως ειναι οτι εχει πολυ ζεστη.σκεφτηκα στην σκεπη να βαλω καλαμια μηπως αποφυγω το προβλημα. Ελπιζω να βοηθησα.
 
για σας παιδια το ιδιο προβλημα χωρου ειχα και εγω. Αποφασησα λοιπον να περω μια μεταλικη αποθηκη για τον κηποκαι εβαλα μεσα ολα τα κλουβια μου. Για πορτα εφτιαξα μια ανοιγομενη με πλεγμα για να εχουν φως και να μην μπαινουν γατες, γιατι η δικια της πορτα ηταν μεταλικη. Το προβλημα ομως ειναι οτι εχει πολυ ζεστη.σκεφτηκα στην σκεπη να βαλω καλαμια μηπως αποφυγω το προβλημα. Ελπιζω να βοηθησα.

Την μεταλική αποθήκη την είχες το περασμένο καλοκαίρι; Ρωτάω γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως τα καλάμια θα αποτρέψουν να γίνει "φούρνος" το καλοκαίρι.
 
οχι ειναι η πρωτη φορα φετος.λεω να βαλω στην σκεπη πρωτα φελιζολ και απο πανω της καλαμοτες ετσι ωστε να μην μπορει ο ηλιος να ερθει σε επαφη με την λαμαρινα.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top