Γενικά Ιδιαίτερο Μπάτζι

Akanthillis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
496
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Από Μπάτζι δεν ξέρω πολλά άλλα αν έβρισκα ένα τέτοιο σίγουρα θα το ήθελα, ο λόγος του ποστ έγινε για να θαυμάσουμε αυτό το χρωματικά σπάνιο πουλάκι
Ποιες οι γνώμες σας
(Το βρήκα σε σελίδα στο ινσταγκταμ από έναν εκτροφέα)
 

Συνημμένα

  • IMG_20220305_212151.webp
    IMG_20220305_212151.webp
    36,9 KB · Προβολές: 78
Το κοκκινο χρωμα δεν παραγεται απο τα μπατζι. 'Η πρόκειται για φίλτρο και βαφή ή έχουν φτιάξει ένα πραγματικά μοναδικό ζώο. Τείνω προς το πρώτο πολύ έντονα.
 
Η αλήθεια είναι πως φαίνεται πολύ ρεαλιστική φωτό, πάντως αν δεν είναι ένα σπάνιο πλάσμα το βρησκω κακό έως αντιεπαγγελματικό ένας εκτροφέας να ανεβάζει ψεύτικα πουλιά στη σελίδα του
[automerge]1646512103[/automerge]
@Nausicaa τελικά έχεις απόλυτο δίκιο, ψεύτικο όσο δεν παει 🤣
 
@Akanthillis Το κιτρινο στο κεφάλι παραείναι έντονο και το ροζκοκκινο μου θυμίζει ροζ bourkie's παπαγαλο, μοιάζουν, οπότε μάλλον κάποιο φρανκενσταϊνικό κολπο τετοιο έχει κάνει.

Καλά, βέβαια, αλλα είναι εκτροφέας? Πολλοί είναι απάτες. Έχει τους γονείς? Τα μώρα από την ίδια γεννα? Τα μπατζι εχουν βαση κιτρινη με μπλε ο συνδυασμός των οποιων τα κάνει πρασινα Βγάζεις το μπλε, μένει κιτρινο, βγάζεις και το κιτρινο, μενει ασπρο. Με αρκετό μαγείρεμα μπορεί να φτιαχτούν διαφορα μιξ των παραπάνω συνδυασμών, μέχρι και fallow, που ειναι τόσο σκούρο που μοιάζει με γεράκι. Αλλά μεχρχι τώρα δεν υπάρχει καν παπαγαλάκι μπάτζι ολοπράσινο ή όλο μπλε, σαν πάρροτλετ πχ, γιατί τα φτερά του προσώπου παραγουν μονο κιτρινο χρωμα, όχι και μπλε. Το κοκκινο ειναι άλλος τύπος χρωστικής την οποια δεν έχουν από την φύση τους. Είτε πρόκειται για ζώο μεταλλαγμένο με εξτρα DNA σε διαδικασία που έγινε σε εργαστήριο, είτε πρόκειται για μετάλλαξη μια στο τρισεκατομμυριο, ή ειναι απάτη.

Να πω ότι, πλην του κόκκινου, το πουλάκι μοιάζει με την μετάλλαξη rainbow και τις αντιγραφές της, μιας και τα πραγματικά είναι σπάνια λόγω νόμου της Αυστραλίας που δεν επιτρέπει πια την εξαγωγή ενδημικών ειδών. Μήπως έχετε λινκ?
 
@Nausicaa έχω δει Μπάτζι με σπάνια χρώματα όπως είπες έχω δει βεραμαν έχω δει τα rainbow όπως είπες που είναι κουκλάκια έχω δει το ριγε που είναι ολόκληρο μαύρο με άσπρο, τώρα στο θέμα μας...λόγω του φτερού άμα δεις στην φωτογραφία που φαίνεται ένα πράσινο φτεράκι θεώρησα πως αν ήταν ψεύτικο θα είχε φροντίσει να το καλύψει ομοιόμορφα όλο το πουλί με ροζ χρώμα ,ίσως το έκανε για να φανεί ρεαλιστικό, μισό να ψάξω τη σελίδα που το βρήκα στο ινστα
[automerge]1646514190[/automerge]
Λοιπόν ,έψαξα να βρω τον λογαριασμό λέγεται world_budgies και έχει κάνει edit στο ίδιο πουλί με μωβ/Φουξ χρώμα 😂 τελικά μάλλον απάτη είναι χεχε βιαστικά να το μοιραστώ μαζί σας χωρίς να εξακριβωσω τις πηγές 😅
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν και δεν αφορά τη συγκεκριμένη περίπτωση, το θέμα μού θύμισε μία άλλη συζήτηση περί ιδιοτροπιών της φύσης στο χρωματισμό των πουλιών.

 
Αυτό ειναι τελείως 'άλλο πραγμα, τα half sider δεν ειναι χρωμζτικη μετάλλαξη, ειναι μια ανωμαλία στο αυγό. Πρόκειται για δίδυμα πουλια στο ίδιο αυγό που συγχωνευτηκαν. Συμβαινει σε όλα τα είδη, του ανθρώπου συμπεριλαμβανομενου και ονομάζεται χίμαιρα. Τα μπατζι ΔΕΝ παράγουν κοκκινη χρωστικη, όπως εμείς δεν έχουμε μπλε μαλλιά.
 
Back
Top