Ιδιοκατασκευές, πριν και μετά

andreasrodos

PB Member
Εγγραφή
21 Απρ 2006
Μηνύματα
466
Πόλη
Ρόδος
Θα ήταν χρήσιμο φαντάζομαι να μας πουν όλοι οι φίλοι που ασχολήθηκαν με την ιδιοκατασκευή, τις ως τώρα εμπειρίες τους.
Άξιζε τελικά τον κόπο;
Τυχόν δυσλειτουργίες.
Διαβρώσεις με το πέρασμα των μηνών.
Διορθώσεις κλπ κλπ.
 
Ανδρέα μιας και εμένα είναι η δουλειά μου και όλο και κάτι θα έχω να μαστορέψω, μπορώ να πω οτι αν γίνει απο την αρχή σωστός σχεδιασμός τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Σχετικά με τα υλικά τώρα, μιας και έχω αρκετές κλούβες ιδιοκατασκευής, με μελαμίνη και μασίφ , μπορώ να πω οτι δεν έχω ακόμα κανένα πρόβλημα, όσων αφορά διαβρώσεις, φουσκώματα κτλ. Ίσως να φταίει οτι έβαλα λίγο πιο ''ακριβά'' υλικά απο τα συνηθισμένα, λόγω δουλειάς. Όμως μπορώ να πω οτι το κόστος και ο χρόνος που μπορεί να διαθέσει κάποιος φτιάχνοντας κάτι, καμιά φορά λειτουργεί εις βάρος του αν θα επέρνε κάτι έτοιμο, όμως μένει σαφώς η ευχαρίστηση και η ικανοποίηση.
 
η πρωτη κλουβα που ειχα φτιαξει ανδρεα παρα τις βελτιωσεις https://community.petbirds.gr/threads/Ανακαίνιση-κλούβας.2199/

θα ελεγα οτι στο θεμα του καθαρισμου της λογω υλικων (ξυλου) ηταν αρκετα ευαισθητη στο νερο και υπηρξε φθορα στην πορεια. Το οτι τα εχω και εξω (αρα πλησιαζουν σπουργιτια, δεκαοχτουρες κλπ) σε στυνδιασμο με το ξυλο ηταν οι λογοι που σε μια φωλια ειδα ψειρες περυσι. Αμεσως αποφασια και εφτιαξα στη συνεχεια την κλουβα δυο οροφων με δυνατοτητα να χωριζεται σε ζευγαρωστρες απο αλουμινιο https://community.petbirds.gr/threads/Κατασκευή-κλούβας-ζευγαρώστρας-αλουμινίου.7374/

εχω τις καλυτερες των εντυπωσεων στην πορεια, ειδικα στον καθαρισμο της. Βγαζω τα ταψια,ριχνω νερο και γινονται ολα λαμπικο ακομη και με τα πουλια μεσα αφου εχουν χωρο να μετακινηθουν(εννοειται τωρα που κλωσσανε δεν το κανω). Επισης βαζοντας δυο φωλιες στον ενα οροφο χωρις χωρισμα στη μεση, λογω του μεγεθους ανετα ζευγαρωσα εναν αρσενικο με δυο θηλυκα χωρις προβληματα, ενω τον χρησιμοποιω παραλληλα σαν κλουβα πτησης για τα μικρα που μεγαλωσαν.
κλεινοντας θα ηθελα να περιγραψω μια σκηνη που μου εκανε εντυπωση αν και λιγο off topic : καθε σουρουπο συνηθιζει το τιμπραντο μου να κελαηδει εντονα. Την στιγμη εκεινη παρατηρησα οτι ολα τα μικρα τον παιρνουν απο πισω και τον περυτριγυριζουν κοιτωντας τον. Ειναι μια σκηνη που ισως βεβαια εσυ να την εχεις δει παμπολλες φορες αφου απο χρονια εκτρεφεις του ισποανους φιλους μας 🙂
καλησπερα
 
Back
Top