Ιδιοκατασκευή ζευγαρώστρας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BISBA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

BISBA

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
517
Πόλη
Αθήνα
Λοιπόν παραθέτω την παρακάτω ιδιοκατασκευή για να δείξω ότι αν υπάρχει όρεξη και μεράκι μπορούμε να φτιάξουμε τα πάντα..
Βέβαια δεν έχουνε την ομορφιά του εμπορίου αλλά μένει η χαρά της κατασκευής.

Οι μελαμίνες μαζευτήκανε απο διαφορες δουλειές. Δηλαδή ρετάλια που περρίσευαν δεξια και αριστερά. Με λίγο υπομονη και καλο μέτρημα τα φέρνεις εκει που θές. Τα έκοψα μόνος μου με σέγα. Μπροστά έβαλα κουνελόσυρμα με κενά 1 χ2 .

Η Κλούβα έχει διαστάσεις 80 μήκος χ 55 ύψος χ 30 πλάτος.
Στους 6 πόντους απο κάτω τοποθέτησα σιδηρόδρομο (δεξιά και αριστερά) για να βάζω ένα κομμάτι πλέγμα.Αυτό έχει δυο χρήσεις.
Λειτουργεί :
1. Σαν πάτος
2 . Σαν προστατευτικό όταν βγάζω το συρτάρι για να μην φεύγει το πουλί.
Επίσης έβαλα σιδηρόδρομο στην μέση (πάνω, κάτω) για να μπορώ να σέρνω το χώρισμα.
Μέσα τοποθέτησα μικρά ρόκα για να μπορώ να κρεμάω εσωτερικές ταιστρες για να μην κόβω εξωτερικά πόρτες.

Εδώ πρέπει να πώ ότι αυτο είναι ιδέα του κ Μάκη (mgerom). Επίσης θέλω να τον ευχαριστήσω γιατι με βοήθησε στην διάταξη και κόψιμο για τις πόρτες (κεντρική, φωλιά).

Κόστος κατασκευής ώς τώρα :
1 μέτρο σιδηρόδρομος = 3 ευρώ.
0,5 χ 1 μέτρο σύρμα = 5 ευρώ.

Ευελπιστώ να φτιάξω καμια δεκαριά κατα αυτόν το τρόπο για να κάνω πιο όμορφο το χώρο μου.Βέβαια τα υποιλοιπα θα τα κάνω πιο μικρά. Τα συρτάρια θα κατασκευαστούν και αυτά απο εμένα.

Ελπίζω να σας κεντρίσει το ενδιαφέρον για δημιουργικές κατασκευές. Καλή δουλειά...
 

Συνημμένα

  • HPIM2094.webp
    HPIM2094.webp
    37 KB · Προβολές: 673
  • HPIM2096.webp
    HPIM2096.webp
    31,3 KB · Προβολές: 485
  • HPIM2097.webp
    HPIM2097.webp
    47,7 KB · Προβολές: 462
  • HPIM2098.webp
    HPIM2098.webp
    11 KB · Προβολές: 416
  • HPIM2100.webp
    HPIM2100.webp
    40,3 KB · Προβολές: 533
Πολυ ωραια κατασκευη...
Εχω να κανω μια παρατηρηση...
Θυμαμαι σε ενα παλαιοτερο ποστ για το πως να φτιαχνεισ πορτακια απο κουνελοσυρμα...
Εψαξα αλλα δεν μπορεσα να το βρω...
Σταυρο μηπως μπορεις να μας βοηθησεις...
 
Πολυ ωραια κατασκευη...
Εχω να κανω μια παρατηρηση...
Θυμαμαι σε ενα παλαιοτερο ποστ για το πως να φτιαχνεισ πορτακια απο κουνελοσυρμα...
Εψαξα αλλα δεν μπορεσα να το βρω...
Σταυρο μηπως μπορεις να μας βοηθησεις...


https://community.petbirds.gr/threads/Πορτάκι-σε-κουνελόσυρμα.4211/ Σταυρο αυτο εννοεις; 😕
 
Πολυ ωραια κατασκευη...
Εχω να κανω μια παρατηρηση...
Θυμαμαι σε ενα παλαιοτερο ποστ για το πως να φτιαχνεισ πορτακια απο κουνελοσυρμα..

Σωστή η παρατήρηση αλλά εαν τα έφτιαχνα έτσι θα είχα δύο προβλήματα.
1 Αν τα έκανα συρώμενα θα αδυνάτιζα την αντοχή του πλέγματος και θα χρειαζόμουν πιο πολλά πυχάκια ανάμεσα. Θα μου χάλαγε την λειτουργικότητα μετά.
2 Στην πάνω πόρτα όπου θα ειναι για φωλιά δέν θα γινόταν γιατί είναι είδη ψηλά.

Ακόμη ένας λόγος είναι ότι αυτά τα πορτάκια ανοίγουν προς τα επάνω και κλείνουν αυτόματα με το βάρος τους, ΑΡΑ δεν υπάρχει περίπτωση να μου μείνουν ποτε ανοιχτά και χάσω κάποιο πουλί.
 
Η ζευγαρώστρα τελείωσε.
"Εφτιαξα της πατήθρες απο γκαβίλιες του μέτρου.
Τις έκοψα και τις χάραξα ώστε να στέκοντε στο σύρμα.

Τα συρτάρια είναι καπάκια απο τάπερ τα οποία βρήκα στο ικέα.
Απλά με λίγο κόψιμο ήρθαν.
Μέσα έχουν κενό για άμμο 3 πόντους και μπροστά έβαλα κολλητό ένα κομάτι πλεχιγκλάς.
Το καλό με το καπάκι είναι ότι με το τρόπο που το έκοψα μου έδωσε και χερούλι απευθείας.

Κόστος:
πατήθρες 0,40 λεπτά η μία
συρτάρια σχεδόν 2 ευρώ το ένα μαζί με τις κόλλες.

Συνολικό κόστος ζευγαρώστρας γύρω στα 13 ευρώ όλα μαζί
 

Συνημμένα

  • HPIM2114.webp
    HPIM2114.webp
    5,8 KB · Προβολές: 199
  • HPIM2115.webp
    HPIM2115.webp
    30,2 KB · Προβολές: 256
  • HPIM2116.webp
    HPIM2116.webp
    23 KB · Προβολές: 255
  • HPIM2117.webp
    HPIM2117.webp
    27,2 KB · Προβολές: 242
μπαμπη αν ειναι δυνατη μια μετατροπη (εχεις περισσευμα πλεγμα)αντι για σταθερο πατο να εφτιαχνες εναν που θα καθεται πανω στο ταψι σε σχημα σαν πολυ πλατι Π ωστε να βγαινει και να καθαριζει καλυτερα. Δεν ειναι ευκολο να καθαριζει καλα αν ειναι σταθερος και θα αναγκαστεις συντομα (μετα τα ζευγαρωματα) να κανεις ετσι κια αλλιως ανακατασκευη.

ο παθων jk21 :)
 
μπαμπη αντι για σταθερο πατο να εφτιαχνες εναν που θα καθεται πανω στο ταψι.
ο παθων jk21 :)

Δημήτρη σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου.Αυτό είναι το ωραίο της υπόθεσης να μπορούμε να βοηθάμε ο ένας τον άλλον μέσα απο τις εμπειρίες μας.
Αλλά όπως βλέπεις το είχα προβλέψει εκτος και αν εννοείς κάτι άλλο.

Στους 6 πόντους απο κάτω τοποθέτησα σιδηρόδρομο (δεξιά και αριστερά) για να βάζω ένα κομμάτι πλέγμα.Αυτό έχει δυο χρήσεις.
Λειτουργεί :
1. Σαν πάτος
2 . Σαν προστατευτικό όταν βγάζω το συρτάρι για να μην φεύγει το πουλί.

Πάντως για να πώ την αλήθεια δεν βλέπω να είναι και πολύ χρήσιμο. Νομίζω ότι είναι περιτό.
Άσε που που σου προσθέτει πιο πολύ δουλειά.
 
... Την τυφλα μου. Μπαμπη δεν ειχα προσεξει τις αρχικες φοτο καλα και νομιζα οτι το ειχες σταθερο ενω το γραφεις ξεκαθαρα..σιδηροδρομος.

πολυ εξυπνο και θα διαφωνησω. Αξιζει τον κοπο.η καθαριοτητα ειναι οτι σημαντικοτερο. Με σταθερο πατο δεν βολευει να καθαρισεις καλα
 
Μπραβο Μπαμπη! Οριστε που υπαρχουν και φτηνες λυσεις για εκτροφεις καναρινιων χωρις να ξοδεψουν πολλα χρηματα παρα μονο λιγο χρονο για να την κατασκευασουν. Πολυ καλη δουλεια!
 
Μια καλή λύση

Πολύ καλή λύση,όμως δε μας είπες το κόστος της μελαμίνης. Εγώ θέλω 15 ζευγαρώστρες. Οχι τόσο μεγάλες,τις κανονικέσ διαστάσεις για να ζευγαρώσω καναρίνια. Απο το εμπόριο δε μου φτάνουν ούτε 300 ευρώ. Η δικιά σου λύση πόσο θα κοστίσει;
 
Οι μελαμίνες μαζευτήκανε απο διαφορες δουλειές. Δηλαδή ρετάλια που περρίσευαν δεξια και αριστερά. Με λίγο υπομονη και καλο μέτρημα τα φέρνεις εκει που θές. Τα έκοψα μόνος μου με σέγα.


Πολύ καλή λύση,όμως δε μας είπες το κόστος της μελαμίνης. Εγώ θέλω 15 ζευγαρώστρες. Οχι τόσο μεγάλες,τις κανονικέσ διαστάσεις για να ζευγαρώσω καναρίνια. Απο το εμπόριο δε μου φτάνουν ούτε 300 ευρώ. Η δικιά σου λύση πόσο θα κοστίσει;

Επειδή είμαι οικοδόμος έχω την τύχη να βρίσκω διάφορα κομμάτια δεξια και αριστερά. Επίσης έχω και τα εργαλεία για να φτιάξω αυτο που θέλω με μικρό κόστος.
 
Back
Top