Ιδιοκατασκευη κλουβας

Αλεξης Κ.

PB Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
174
Σας παρουσιαζω την κλουβα που εφτιαξα.
Απο υλικα χρησιμοποιησα κουνελοσυρμα, δυο ταψακια απο γαλβανιζε λαμαρινα, ραγες αλουμινιου για το διαχωριστικο, λαμαρινα γαλβανιζε για διαχωριστικο, γωνιοκρανα για να κανω πιο στιβαρη την βαση, δυο συρτακια για τις πορτες, συρμα, ταιρεπ, πενσα και πολυ μερακι (και βοηθεια απο τα τσιρακια μου).
Εχω βαλει και πλεγμα επανω απο τα ταψακια για να μην φευγουν τα πουλια οταν βγαζω τα ταψακια για καθαρισμα. Το διαχωριστικο μπαινει συρταρωτα απο επανω.
Οι διαστασεις της ειναι 120Χ70Χ50.
Σαν κατασκευη μου φανηκε παρα πολυ ευκολη, φτηνη και γρηγορη.
Θα χρησιμοποιηθει για προσπαθεια αναπαραγωγης του ζευγαριου των καρδερινων μου.

Υ. Γ. Αρχιζω ηδη να υλοποιω την επομενη κατασκευη μου που ειναι μια τετραοροφη κλουβα απο μελαμινη διαστασεων 230Χ120Χ60.
 
Σας ευχαριστω.
Περασα πολυ ωραια και ευχαριστα φτιαχνοντας την κλουβα μονος μου.
Για οποιον πιανουν λιγο τα χερια του το συνιστω σιγουρα. Σκετη ψυχοθεραπεια απο την καθημερινοτητα.

Kατερινα τα ταψακια ειναι το μονο που δεν εκανα μονος μου αλλα ενας φιλος μου λευκοσιδηρουργος
 
Σας ευχαριστω.
Περασα πολυ ωραια και ευχαριστα φτιαχνοντας την κλουβα μονος μου.
Για οποιον πιανουν λιγο τα χερια του το συνιστω σιγουρα. Σκετη ψυχοθεραπεια απο την καθημερινοτητα.

Kατερινα τα ταψακια ειναι το μονο που δεν εκανα μονος μου αλλα ενας φιλος μου λευκοσιδηρουργος

Όχι και μόνος σου! Δύο καταπληκτικούς βοηθούς βλέπω! Πολύ καλή κατασκευή! Μπράβο σου!
 
Αλέξη πραγματικά έχεις κάνει υπέροχη δουλειά. Φαίνεται ότι έχει κατασκευαστή απο άτομο με μεγάλο μεράκι. *
 
Όχι και μόνος σου! Δύο καταπληκτικούς βοηθούς βλέπω! Πολύ καλή κατασκευή! Μπράβο σου!

Πλακα πλακα ο μεγαλος μου γιος (5 χρονων) κατα την διαρκεια της κατασκευης ολο ερωτησεις ηταν. Τι για σποροφαγα εμαθε, τι για εντομοφαγα, και τι δεν εμαθε. Πριν φυγει για το σχολειο το πρωι παει και κοιταει τα πουλια ολο καμαρι. Μου φαινεται σε λιγο δεν θα με αφηνει ουτε να τα ταιζω, ολα μονος του θα τα κανει :)
 
Σιγουρα τα πουλακια εκει θα ειναι ανετα και ευτυχισμενα, χωρο εχουν, αγαπη, φροντιδα και ολα τα καλα...
 
Γειά σου ρε φίλε με τις κλούβες σου! Θα σε ευχαριστήσω που ανέφερες τα υλικά. Κάνει και για καναρίνια;
 
πολυ καλη κλουβα, μπραβο. αμα την ντυσεις καταλληλα με φυλλα γυρω γυρω,θα γινει πολυ καλη ζευγαρωστρα για τις καρδερινες σου.
 
Την κλουβα την εχω ψηλα, περιπου στα δυο μετρα, διοτι υπαρχουν γατες.
Οπου να'ναι τελειωνω την καινουρια μου κατασκευη, τετραοροφη ζευγαρωστρα, και μαλιστα με πατεντα για προστασια εναντι των γατων.
Συντομα η παρουσιαση.
 
Back
Top