Γενικά Ιδιοκτήτης δεν θέλει πίσω περιστέρι του που είχε χαθεί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Έλεν
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Έλεν

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαϊ 2019
Μηνύματα
179
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά Καλό βράδυ σε όλους.. Ήθελα από καιρό να γράψω για άλλο ζήτημα και θα το κάνω εντός της εβδομάδας αλλά προς το παρών γράφω σε αυτό το θέμα για να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που βρούμε περιστερι με δαχτυλίδι που έχει και τηλέφωνο του ιδιοκτήτη αλλά δεν είναι πρόθυμος να το πάρει πίσω με διάφορες δικαιολογίες ασυναρτησίες θα έλεγα όπως είσαι μακριά κράτησε το η δεν το θέλω γιατί μπορεί να αρρώστησε και να μου κολλήσει τα άλλαμου περιστέρια και κάπως έτσι.. Ουφ Ελπίζω να είστε καλά ομάδα τρέχω και δεν φτάνω αλλά αύριο οι υπόλοιπες απορίες με θέμα πάντα το.. ΚΑΝΑΡΙΝΙ 😀
 
Ελένη το αφήνεις και θα βρει κάποια πλατεία να κουρνιάζει. Εκτός και αν θελήσεις να ασχοληθείς με τα περιστέρια τότε... με το καλό. Για να διασκεδάσω όμως την ερώτησή σου πολλές από αυτές τις απαντήσεις που εσύ βλέπεις ως δικαιολογίες, κρύβουν μια μεγάλη δόση αλήθειας και δεν είναι προκαταλήψεις. Καλή συνέχεια.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση απλά μου έκανε εντύπωση πως τόσο απλά απάντησε είσαι μακρυά και ελεγε δεν ξερω πως βρεθηκε εκει ισως μου το εκλεψαν και έκανε ερωτήσεις και άλλες περίεργες αλλά κυρίως με παραξένεψε ο τρόπος του... Εντάξει φίλε μου! Θα δούμε.. Δεν το βρήκα εγώ αλλά μια φίλη!
[automerge]1574024293[/automerge]
Αληθεια, μπορεί να επιβιώσει ενώ πριν ήταν στα χέρια του εκτροφεα του;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μπορεί να επιβιώσει, τα περιστέρια είναι "σκληρά" πουλιά. Το πουλάκι αυτό είναι βούτα και δεν πάει μακρυά από το κουμάσι. Αυτό προφανώς ανέφερε ο εκτροφέας του. Τώρα το ότι κάποιος το έκλεψε συνήθως λέγεται με την περιστεράδικη διάλεκτο, δηλαδή το ξεγέλασε και το παρέσυρε (sic) και όχι με την ποινική έννοια της φράσης. Δηλαδή παρασύρθηκε - έφυγε από το κουμάσι - σε χρόνο που δεν έχει καμία σχέση με αυτόν που το βρήκες εσύ - προφανώς κάπου εγκαταβίωνε και όλο αυτό σαν ιστορία του προκαλεί ανησυχία και κίνδυνο να το βάλει πάλι στο κουμάσι ( όταν ήδη το είχε ξεγράψει). Εάν συνθέσεις όσα σου είπα πιθανώς να βγάλεις ένα ασφαλές συμπέρασμα, πιθανώς διαφορετικό από το αρχικό σου. Καλή συνέχεια.
 
Είσαι ένα κουμασι εσύ μου έλεγε ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου! Χεχε Κουμασι να φανταστώ είναι το κοπάδι έτσι; Εντάξει λοιπόν τι να πω κι εγώ... Τα κραταω οσα μου εγραψες... Να είσαι καλά για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις
 
Ευχαριστώ για την απάντηση απλά μου έκανε εντύπωση πως τόσο απλά απάντησε είσαι μακρυά μια και ελεγε δεν ξερω πως βρεθηκε εκει ισως μου το εκλεψαν και έκανε ερωτήσεις και άλλες περίεργες αλλά κυρίως με παραξένεψε ο τρόπος του... Εντάξει φίλε μου! Θα δούμε.. Δεν το βρήκα εγώ αλλά μια φίλη!
[automerge]1574024293[/automerge]
Αληθεια, μπορεί να επιβιώσει ενώ πριν ήταν στα χέρια του εκτροφεα του;
 
Τοτε ειναι οντως δικο του, γιατι πολλες φορες αμα βγει καποιος στο fb και πει βρηκα περιστερι λαμβανει καμια 20αρια μνμ 😛

Μου κανει εντυπωση με ποιο τροπο εφυγε τοσο μακρια απο το κουμασι του!
 
Η φίλη που το βρήκε θα το στείλει Θεσσαλονίκη στην δράση για την άγρια ζωή και βλέπουμε...
[automerge]1574060233[/automerge]

[automerge]1574060304[/automerge]
Προσγειώθηκε στην ταράτσα της δεν μπορεί να πετάξει κάπως χτύπησε προφανώς και αναγκαστικά είναι σε κλουβί τις ώρες που λείπει γιατί έχει γατες
 
Κουμασι να φανταστώ είναι το κοπάδι έτσι
Κουμασι είναι το σπίτι τους. Πχ όπως λεμε για τις κότες "κοτέτσι"
[automerge]1574148255[/automerge]
Πάντως να ξέρεις επειδή είμαι περιπτεράς δύσκολα βάζουμε ξένο περιστέρι στο κουμασι μας. Ακόμη και αν ήταν δικό μας, μπορεί να μεταφέρει κάποια αρρώστια. Ακόμη και εμείς που τα εμβολιαζουμε κάθε χρόνο κινδυνεύουμε
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ααα! Ευχαριστώ! Και το περιστερακι τι γίνεται; Ε; Αν λέμε αν είναι ένα περιστερι που έχουμε αδυναμία το αποχωρίζομαι; 😀! Καλά σταματάω δεν μπαίνω άλλο στα χωράφια σας! Ένα λεπτό περιΣτερα βουλιάζει στα βαθιά νερά το τελευταίο μου το πλοίο λακαλαλαλαλαλαλα...🎶🎵
 
Και το περιστερακι τι γίνεται; Ε;
Ελένη, εσύ έχεις μπροστά σου ένα περιστέρι που χάθηκε και ο εκτροφέας έχει μπροστά του 50, 100, 1000 περιστέρια. Κοιτάζοντάς τα και οι δύο σκέφτεστε το ίδιο πράγμα: Τι θα απογίνουν.

Σε αυτού του είδους τις επιλογές δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Οι αποφάσεις είναι θέμα προτεραιοτήτων. Δεν πιστεύω ότι κάποιος που ασχολείται συστηματικά με τα ζώα ή τα πουλιά στον ελεύθερο χρόνο του, δεν νοιάζεται για αυτά γενικά. Απλά, στις επιλογές του οι προτεραιότητες επικεντρώνονται στο καλό του συνόλου των πουλιών που φροντίζει, παρά στο καλό του ενός.
 
Αυτό σκεφτόμουν καραντίνα! Αχ δεν κάνω για περιστερας! Εντάξει ομάδα άρχισα να καταλαβαίνω πως σκέφτονται όσοι ασχολούνται με περιστέρια
Έλεν, από τον τρόπο που γράφεις, αλλά και από το ενδιαφέρον σου για το περιστέρι, φαίνεσαι γενικά πολύ cool άτομο και με δοτικότητα. Μήπως να σκεφτόσουν να αναλάβεις εσύ το περιστέρι;
Πάντως να ξέρεις επειδή είμαι περιπτεράς δύσκολα βάζουμε ξένο περιστέρι στο κουμασι μας.
Μα τόση ώρα είχα μείνει με την απορία... Τι δουλειά έχουν οι περιπτεράδες με τα περιστέρια. Μου φαίνεται ότι θα πιω και δεύτερο καφέ 😄
 
Ναι το σκέφτηκα και ήθελα πολύ αλλά έχει ήδη σταλεί σε έμπειρα χέρια... Λοιπόν το συγκεκριμένο περιστερι είναι πολύ αδυνατο γι'αυτό δεν μπορεί να πετάξει ενω φτερουγιζει,έπρεπε να είναι 400 γρ και είναι 200 το έχουνε σε καραντίνα γιατί έχουν και άλλα περιστέρια θα γίνει και αποπαρασιτωση και βλέπουμε!
[automerge]1574235483[/automerge]
Είναι γυαλιστερό και όμορφο πιστεύω να τα καταφέρει!
 
Back
Top