Γενικά Ιρανικό καναρίνι;

Giannisbox

PB Member
Εγγραφή
7 Νοε 2017
Μηνύματα
695
Πόλη
Εύοσμος
Θα ήθελα να μάθω αν οι φίλοι μας χομπίστες Πέρσες δημιούργησαν καινούργια ράτσα.
Σε πολλές ομάδες και forum καναρινιων στην Ιταλία κυκλοφορούν οι παρακάτω φωτογραφίες.
Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι φωτομοντάζ.
FB_IMG_1515666369611.webp
FB_IMG_1515666373579.webp
 
Γίνονται γενικά συνεχείς προσπάθειες σε όλο τον κόσμο για οτιδήποτε το καινούριο.
Άλλες είναι σοβαρές,όπως η προοπτική του μαύρου καναρινιού, άλλες μετρίου ενδιαφέροντος όπως είναι το Μόνιο ή το Ούρουκουμ, άλλες αμφιλεγόμενες όπως είναι ο Αρλεκίνος... Και πολλά κυρίως άλλα. Όλα αυτά βέβαια είναι πιο πολύ υποκειμενικά.
Τώρα,ένας πρωτοξάδελφος του Εφιάλτη μου είπε οτι οι Πέρσες έχουν στο οπλοστάσιό τους δύο καναρίνια.
Το πρώτο το λένε Rasmi και πάει για την κατηγορία Ε. Μιλάμε προφανώς για αυτό με την ουρά. Οι φήμες σε όλη την Σικελία το θέλουν να είναι απόγονος Yorkshire με Giboso.Αλίμονο στις Θερμοπύλες!
Το δεύτερο είναι ωδικό και λέγεται Persian Singer. Συχνά απαντάται με την ιαχή-όνομα Moghoom.Φυσικά δεν έχει καμία σχέση με το πρώτο.
Θέλοντας δώσω και ένα μέτρο της κατάστασης, προσωπικά εγώ, που δεν θα με χάλαγε αν τα καναρίνια ήταν και μουγκά,θα επέλεγα το δεύτερο.Φαίνεται μια πιο σοβαρή και ενδιαφέρουσα περίπτωση.
 
Δεν είναι φωτοσοπ. Υπάρχει η ράτσα και αν δεν κάνω λάθος κατάγεται από το Ισφαχάν.
Τα έχω δει ζωντανά στο ταξίδι μου στο Ιράν να κρέμονται σε μπαλκόνι. Προσωπικά δεν μου αρέσει το ασύμμετρο της ουράς.
 
ωραια πουλια με ιδιαιτερο στυλ παντως, κπο φωνη τι λενε δεν ξερουμε, σιγουρα καποια στιγμη θα κυκλοφορησουνε κ στον εξω κοσμο αλλα σε αυτες της περιοχες του πλανητη τα παντα κυλανε πολυ πολυ αργα.
 
Back
Top