Γενικά Ισια ή στραβά ξυλάκια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης leon
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

leon

PB Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2008
Μηνύματα
109
Πόλη
Έδεσσα
καλησπέρα μετά απο αρκετό καιρό ελπίζω όλα τα μέλη κ όχι μονο να είναι καλα όπως και οι μικροί μας φίλοι...
ΘΑ μπορούσε κάποιος να μου πεί άν υπάρχει πρόβλημα εάν τα ξυλάκια που πατάν τα καναρίνια δεν είναι ίσια; 😕
ευχαριστώ
λέων​
 
Όσες περισσότερες κινήσεις υποχρεούντε να κάνουν τα πουλιά με τις αρθρώσεις, λειτουργούν θετικά.
Αυτό σημαίνει ότι βοηθούν οι πατήθρες με άνισο πάχος,
επίσης & σε διαφορετικές "γωνίες".
Αρκεί η διακύμανση των διαμέτρων να εξυπηρετούν τις ανάγκες του κάθε είδους.
Από κει & πέρα,
πρακτικά πρέπει να δεις εάν δημιουργούντε άλλα προβλήματα.
Στις κλούβες μου π.χ. όταν βάζω κλαρί σαν μικρογραφία δέντρου
υπολογίζω ώστε τα πουλιά να μην κάθοντε στον ίδιο
κάθετο άξονα, ώστε να μην κουτσουλιούντε μεταξύ τους.
 
Προσωπικα δεν νομιζω να δημιουργει προβλημα στο καναρινι αν ειναι το ξυλακι ισιο Η' οχι...
 
και εγω ειχα την ιδια απορια, αλλα δεν εχω δει καποιο προβλημα εως τωρα. Πιστευω ειναι οκ.
 
Tα ξυλακια εχουν διαφορα χρωματα κ σχεδια για εμπορικους λογους μονο
 
Λέον, η ερώτησή σου αφορά αν θα πρέπει να χρησιμοποιούμε πατήθρες ίσιες ή απο αυτές που μοιάζουν με ομοίωμα κλαδιού;

Αν ναι, προτείνουμε να χρησιμοποιούνται ίσιες πατήρθες και όχι απο αυτές που μοιάζουν με ομοίωμα κλαδιού, προκειμένου να υπάρχει ομοιόμορφο κλείσιμο των αρθρώσεων, και επιπλέον γιατι οι "στραβές " πατήθρες συχνά δεν έχουν λεία επιφάνεια με αποτέλεσμα λόγω ατελειών στην κατασκευή τους να προκαλούν τραυματισμούς στα πόδια των πουλιών. Απο την άλλη συχνά προτείνουμε να υπάρχουν πατηθρες διαφορετικού διαμετρήματος για τους λόγους που αναφέρει και ο Χάρης.
 
Αν ναι, προτείνουμε να χρησιμοποιούνται ίσιες πατήρθες και όχι απο αυτές που μοιάζουν με ομοίωμα κλαδιού, προκειμένου να υπάρχει ομοιόμορφο κλείσιμο των αρθρώσεων, και επιπλέον γιατι οι "στραβές " πατήθρες συχνά δεν έχουν λεία επιφάνεια με αποτέλεσμα λόγω ατελειών στην κατασκευή τους να προκαλούν τραυματισμούς στα πόδια των πουλιών. Απο την άλλη συχνά προτείνουμε να υπάρχουν πατηθρες διαφορετικού διαμετρήματος για τους λόγους που αναφέρει και ο Χάρης.

Τωρα εγω γιατι καπου το εχασα;
απο τη μια προτεινουμε ισιες και απο την αλλη τις αλλες; 😕
Τα κλαδακια αυτον το σκοπο εξυπηρετουν διαφορετικα διαμετρηματα σε μια πατηθρα

ΜΦΧ
Πανος
 
Όπως είπε και ο χάρης χωρίς να φάσκει και να αντιφάσκει η πατήθρες πρέπει να είναι ανομοιόμορφες και δεν μας νοιάζουν τα χρώματα, απλά να μην είναι ίσιες.
Είναι μεγάλη δουλεία σε ένα φυλακισμένο πουλί να του κάνεις γυμναστική με όποιο τρόπο μπορείς
Για αυτό λέμε και μεγάλο κλουβί.
 
Τωρα εγω γιατι καπου το εχασα;
απο τη μια προτεινουμε ισιες και απο την αλλη τις αλλες; 😕
Τα κλαδακια αυτον το σκοπο εξυπηρετουν διαφορετικα διαμετρηματα σε μια πατηθρα

ΜΦΧ
Πανος


Νομίζω πως το ζητούμενο είναι να γίνεται ταυτόχρονα ομοιόμορφο κλείσιμο των αρθρώσεων προς αποφυγή κακώσεων στα πόδια. Αν το κάθε δάχτυλο του ποδιού κλείνει σε διαφορετικό σημείο την ίδια στιγμή, το πιθανότερο είναι να δημιουργούνται τραυματισμοί ή κακώσεις. Η γυμναστική στις αρθρώσεις μπορεί να επιτευχθεί με δύο ίσιες πατήθρες διαφορετικού διαμετρήματος στο ίδιο κλουβί, που να είναι όμως κατάλληλες για το είδος του πουλιού.

Σε πολλά πόστ έχω διαβάσει απο τους εμπειρότερους, αλλά και η γνώμη των γιατρών σε περιπτώσεις με κακώσεις στα πόδια, είναι η άμμεση αντικατάσταση των πατήθρων με ίσιες.

Η απόφαση είναι προσωπική. Εγω εχω καταλήξει στις ίσιες πατήθρες και εδω και 2 χρόνια περίπου δεν έχει δημιουργηθεί το παραμικρό πρόβλημα στα ποδια των πουλιών.
 
Back
Top