Αναπαραγωγή Ισχύει η αιμομιξία στα καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης passenger
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

passenger

PB Member
Εγγραφή
21 Οκτ 2014
Μηνύματα
440
Πόλη
Ζάκυνθος
Θάθελα να ρωτήσω αν ισχύει η αιμομιξία στα καναρίνια; Ξέρω ότι όσο πιο ξένο είναι ένα γονιδίωμα σε ενα άλλο, τόσο το καλύτερο. Αυτό ισχύει σε όλους τους οργανισμούς. Ωστόσο, θα μπορούσα να πάρω υγιή πουλιά από αναπαραγωγή πχ πατέρα με κόρη;
 
Ωστόσο, θα μπορούσα να πάρω υγιή πουλιά από αναπαραγωγή πχ πατέρα με κόρη;
Υπάρχει αναπαραγωγή γραμμής πατέρα ή μητέρας συνεχώς με τα παιδιά τους.
Άλλωστε κάπως έτσι προέκυψαν και οι ράτσες των καναρινιών.
Τώρα αν είναι σωστό... λάθος ή αν υπάρχουν επιπτώσεις στην υγεία τους δεν ξέρω...
Υποθέτω πως ναι... και μάλιστα σοβαρά...
 
Είναι παρακινδυνευμένο οπωσδήποτε και αυτές οι γραμμές που ανέφερε ο Γιάννης χρησιμοποιούνται προκειμένου να διατηρηθούν κάποια χαρακτηριστικά και να παραχθεί κάποιος απόγονος πολυ κοντινός γονιδιακά με τον αρχικό γονέα. Όμως δεν μπορείς να γνωρίζεις και τι άλλο γονίδιο θα κληροδοτηθεί και μάλιστα σε τέτοιο συνδυασμό ( πχ ομόζυγο υπολειπόμενο αυτοσωμικό) που μπορεί να συνδέεται με την εκδήλωση ασθένειας που δεν υπήρχε στον αρχικό γονέα. Οποτε ρισκάρεις πολλά.
 
Φυσικα ισχυει και εδω! Κανονας απαραβατος δεν ζευγαρωνουμε αδελφια!

Αλλα οπως εχει πει ο αγαπημενος μου @Paianas :
"Οταν υπάρχει 50 % διαφορετικό αίμα, διασταυρώνονται.

*Δεν μπορεί να γίνεται συνέχεια, γιατί τα νέα πουλιά θα έχουν στην ουσία 75 % αίμα του ενός γονέα και 25 από το 2ο. Αυτό μακροπρόθεσμα θα επιφέρει τα προβλήματα που αναφέρονται στις αιμομικτικές διασταυρώσεις.."

Οποτε μια φορα μπορει να γινει.. εγω περσι ζευγαρωσα θειο με ανιψιες και εβγαλα αρκετα μικρα κοκκινα κιτρινα κτλ χωρις κανενα θεμα! Μονο σε μια φωλια βγηκαν 4 νεοσσοι και σε λιγες μερες πεθαναν. Αυτο ομως δε ξερω αν οφειλεται στην αιμομιξια ή σε κατι αλλο... Παντως ουτε αναπηριες ειχαν ουτε τιποτα. Και τα μικρα που πλεον ειναι 4 περιπου μηνων ειναι υγιεστατα! Αλλα δεν το κανουμε και πολλες φορες.. μια φορα και παλι κατ αναγκη... αλλα πατερα με κορη νομιζω δε θα εχεις κανενα προβλημα!
 
Εμένα όμως μου γεννήθηκε μια απορία-ερώτηση και θέλω να την εκφράσω.
Αν δεν έχουμε σκοπό να τα πάμε σε διαγωνισμούς, ποιος ο λόγος να το κάνουμε;
 
Εμένα όμως μου γεννήθηκε μια απορία-ερώτηση και θέλω να την εκφράσω.
Αν δεν έχουμε σκοπό να τα πάμε σε διαγωνισμούς, ποιος ο λόγος να το κάνουμε;
Ακριβώς εκεί είναι και η "χαζή" ας μου επιτραπεί η έκφραση επιλογή τέτοιων ζευγαριών.
Μπορώ να κατανοήσω την επιθυμία κάποιου να περάσει κάποιες εξαιρετικές γραμμές στο κοπάδι του.
Αδυνατώ όμως να καταλάβω . Γιατί να το κάνει κάποιος με απλά καναρίνια. Αν δεν έχει επιλογές ας μη βάλει αυτό το ζευγάρι. Δε χάθηκε άλλωστε κι ο κόσμος.
Η αιμομιξία σε όλα τα όντα ακολουθεί τους νόμους των ανθρώπων... και πρέπει να λαμβάνεται σοβαρότατα υπόψιν...
Για μένα η καλύτερη βελτίωση έρχεται με νέο και σωστό αίμα... αλλά σε μεγάλο βάθος χρόνου... Οι βιαστικές αιμομικτικές διασταυρώσεις και αποτελέσματα εκφυλίζουν τα καναρίνια όπως και κάθε άλλο είδος.
 
Οι βιαστικές αιμομικτικές διασταυρώσεις και αποτελέσματα εκφυλίζουν τα καναρίνια όπως και κάθε άλλο είδος.

θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Γιάννη, @misalouris ! Δεν πρέπει για κανένα λόγο να ακολουθούμε τέτοιες μεθόδους.
 
Μπορειτε να δειτε ενα παραδειγμα εδω
Το παράδειγμα σου αναφέρει ως πηγή κάποιο εντελώς διαφορετικό άτομο από τους αρχικούς συγγραφείς τέτοιων πληροφοριών που είναι ο Κώστας Σμυρλής και ο Γιάννης Κουλέτσης, τους οποίους και αναφέρω για να αποφύγουμε τις παρεξηγήσεις.
Πιστεύω πως κάθε παραπομπή θα πρέπει να γίνεται με σύνεση και αφού γνωρίζουμε ολοκληρωμένα γεγονότα και καταστάσεις. Διαφορετικά νομιμοποιούμε τις "κλοπές" των κόπων κάποιων ανθρώπων.
 
Back
Top