Γενικά Ισχύει ότι η ψιττάκωση μεταδίδεται στον άνθρωπο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimsim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimsim

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2017
Μηνύματα
314
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Διαβασα σε ενα αρθρο για μια αρωστια (ψιτακωση η καπως ετσι) που μεταδιδετε στον ανθρωπο.Ισχυει; Οπως καταλαβατε απο τον τιτλο θα παρω parrotlet μπορει να μεταδωθει και απο parrotlet πειτε μ οτι ξερετε σχετικα με αυτο το θεμα
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
Γεια σας θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Διαβασα σε ενα αρθρο για μια αρωστια (ψιτακωση η καπως ετσι) που μεταδιδετε στον ανθρωπο.Ισχυει; Οπως καταλαβατε απο τον τιτλο θα παρω parrotlet μπορει να μεταδωθει και απο parrotlet πειτε μ οτι ξερετε σχετικα με αυτο το θεμα
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Επειδη ειμαι αρρωστοφοβικος μεχρι αηδιας θα ελεγα, να ξερεις οτι ειναι θεμα υγιεινης, αν μετα απο καθε επαφη με το πτηνο και με το κλουβι που ζει το πτηνο πλυνεις σωστα τα χερια σου, τοτε δεν υπαρχει μεγαλος κινδυνος, μπορεις να κανεις και αναλυσεις dna στον παπαγαλο.
 
DNA στον παπαγάλο για ψιττάκωση δεν νομιζω οτι ειναι απαραίτητη εξέταση μια και υπάρχουν άλλες, εξίσου ενδεικτικές της ασθένειας και χαμηλότερου κόστους.

ναι σιγουρα, πριν 16 χρονια που πηρα τον αφρικανικο παπαγαλο, επρεπε να στειλω σε ενα εργαστηριο στην Ν.Αφρικη κουτσουλιες και φτερα για χλαμυδια και φυλο. Πριν 16 χρονια στη Κυπρο ολα αυτα, τωρα δεν ξερω τι παιζει.
 
Παιδιά μην σας πιάνει πανικός και το κυριότερο μην δαιμονοποιείτε τους παπαγάλους.
Στην αρρώστια αυτή είναι ευπαθή όλα τα πουλιά.
Στους παπαγάλους λέγετε ψιττάκωση, στα υπόλοιπα πουλιά λέγετε ορνίθωση.
Καθαριότητα του κλουβιού, πλύσιμο των χεριών μετά από επαφή με το πτηνό.
Όταν το βγάζουμε έξω, να προστατεύουμε το κλουβί ώστε να μην έρθει σε επαφή με άγρια πουλιά.
Ακόμα και να έρθει ο άνθρωπος σε επαφή με άρρωστο πτηνό, δεν νοσεί,έτσι εύκολα.
Πρόβλημα έχουν τα μωρά και άνθρωποι με σοβαρά προβλήματα υγείας που έχουν ασθενές ανοσοποιητικό σύστημα.
 
Είχα συζητήσει το θέμα με τη Γιατρό κα Gray γιατί και εγώ διάβαζα και άκουγα διάφορα για την ψιττάκωση. Από ότι μου είπε λοιπόν, ναι η ψιττάκωση είναι μεταδοτική ασθένεια, αλλά δεν υπάρχει λόγος πανικού σχετικά.

Μεταδίδεται κυρίως από τις κουτσουλιές των πουλιών (από τις αναθυμιάσεις των κουτσουλιών) και από τη δική της εμπειρία τις σπάνιες φορές που άκουσε για κάποιο περιστατικό, ήταν από εκτροφέα (που είχε πολλά πουλιά μαζί ) και μεγάλης ηλικίας με αδύναμο ανοσοποιητικό.

Επίσης μου συνέστησε να παρατηρώ τους αεραγωγούς πάνω από το ράμφος τους - ΔΕΝ - πρέπει να είναι κόκκινα, ερεθισμένα και υγρά. Είναι μια σοβαρή ένδειξη.

Σε γενικές γραμμές μου είπε ότι αν στο σπίτι δεν υπάρχει άτομο με βεβαρημένη υγεία (όχι όλες οι παθήσεις φυσικά, αλλά θα πρέπει να ενημερωθεί ο γιατρός για την ύπαρξη παπαγάλου και να δώσει το οκ, όπως και για όλα τα κατοικίδια θεωρώ ΑΝ υπάρχει σοβαρό πρόβλημα υγείας.) δεν συντρέχει και σοβαρός λόγος ανησυχίας.

ΔΕΝ υπάρχει δυστυχώς κάποιο εμβόλιο προληπτικό, υπάρχει θεραπεία για το πουλί που μπορείς να κάνεις για να είσαι σίγουρος ότι θα καθαρίσει το πουλάκι, η οποία όμως εκτός από κοστοβόρα είναι και χρονοβόρα. Ο χρόνος λίγη σημασία έχει φυσικά...

Αυτά τα λίγα από συζήτηση με τον πλέον ειδικό που είναι Γιατρός με ειδικότητα στα άγρια ζώα.

Σχετικά άρθρα με αναλυτική περιγραφή και επιστημονικές αναφορές υπάρχουν πολλά αν ψάξεις, προσωπικά νομίζω ότι αν είσαι φοβικός, περισσότερο θα διατηρήσουν το φόβο παρά θα σε καθησυχάσουν.
 
ΔΕΝ υπάρχει δυστυχώς κάποιο εμβόλιο προληπτικό, υπάρχει θεραπεία για το πουλί που μπορείς να κάνεις για να είσαι σίγουρος ότι θα καθαρίσει το πουλάκι, η οποία όμως εκτός από κοστοβόρα είναι και χρονοβόρα. Ο χρόνος λίγη σημασία έχει φυσικά...

Καλημέρα,

στα περισσότερα παραπάνω συμφωνώ

Στον άνθρωπο μεταδίδεται (πολύ πιο δύσκολα), το καταλαβαίνεις ίσως με κάποιον πυρετό και διάφορα άλλα συμπτώματα.. αλλά δεν είναι και σίγουρο το σύμπτωμα.. εγώ είχα παρουσιάσει μία ιογενής λοίμωξη με επιπτώσεις στο νευρικό, ευτυχώς όχι κάτι σοβαρό, το οποίο είχε αποδοθεί και σε αυτό (ως πιθανό αίτιο).. Πήρα αγωγή προληπτικά για ψιττάκωση (ειδική αντιβίωση) και με τον καιρό όλα ok... Δλδ μπορεί να στο εκδηλώσει διαφορετικά στον καθένα (αν έφταιγε αυτό τελικά)

ως προς το παραπάνω quoted, δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει ότι είναι κοστοβόρο, δλδ αν διαλύσεις την αντιβίωση (που είναι ειδική για ψιττάκωση) αυτή που δίνεται στους ανθρώπους και την δώσεις στα πουλιά, φυσικά σε αντιστοιχία κιλών με γραμμάρια -δλδ πολύ πολύ λιγότερη δόση-, δεν θα δράσει; Τα ίδια στοιχεία εμπεριέχει με αυτό που θα δώσει ο κτηνίατρος, και του οποίου κόστος είναι ελάχιστο. Κι εκτός αυτού, δεν θα βλάψει και το πουλί (αν δοθεί στις σωστές αναλογίες).

Προσωπικά, πιστεύω ότι οι κτηνίατροι (κι ας με συγχωρέσει αν υπάρχει κάποιος εδώ) είναι ανίδεοι με ό,τι έχει να κάνει με πουλιά, πολύ απλά γιατί είναι και δύσκολο σπορ.. απλά μερικοί έχουν κάποια εμπειρία παραπάνω, δίνουν τα βασικά (αντιβιώσεις κλπ), και μπορεί να σου πει και κάτι που ένας αρχάριος σίγουρα δε θα ξέρει (π.χ. ακάραια, κλπ)
Αν κάτι ξεφύγει από τα απλά καθημερινά (που ένας έμπειρος με πουλιά ξέρει), όπως είναι και η ψιττάκωση, το πουλί θα "χαιρετήσει" και στον κτηνίατρο. Και πάντα αναφέρομαι για πουλιά μικρά σε μέγεθος (καναρίνια, budgies, κλπ)
 
ως προς το παραπάνω quoted, δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει ότι είναι κοστοβόρο, δλδ αν διαλύσεις την αντιβίωση (που είναι ειδική για ψιττάκωση) αυτή που δίνεται στους ανθρώπους και την δώσεις στα πουλιά, φυσικά σε αντιστοιχία κιλών με γραμμάρια -δλδ πολύ πολύ λιγότερη δόση-, δεν θα δράσει; Τα ίδια στοιχεία εμπεριέχει με αυτό που θα δώσει ο κτηνίατρος, και του οποίου κόστος είναι ελάχιστο. Κι εκτός αυτού, δεν θα βλάψει και το πουλί (αν δοθεί στις σωστές αναλογίες).

Καλημέρα, δεν είμαι γιατρός και οι γνώσεις δε είναι επαρκείς για να μπορέσω να σου απαντήσω για το αν η ίδια δραστική ουσία χρησιμοποιείται στα πουλιά και στον άνθρωπο για την καταπολέμηση της ασθένειας. Αυτό που γνωρίζω πλέον - μετά από σχετική συζήτηση με τη γιατρό που τα παρακολουθεί είναι ότι η θεραπεία για το πουλί σε ενέσιμη μορφή και σε αρκετές δόσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα. Από εκεί προφανώς προκύπτει και το "κοστοβόρο" και όχι ίσως από το κόστος του φαρμάκου.

Προσωπικά έχω έναν μεγαλύτερο σεβασμό στις επιστήμες και όσους τις υπηρετούν, σε ότι έχει να κάνει με την ιατρική είτε για μεγάλα ζώα σαν εμάς, είτε για μικρότερα σαν τους παπαγάλους μας, δε μπορώ να κάνω αυθαίρετους και ίσως επικίνδυνους συλλογισμούς και φυσικά ούτε πειράματα. Ακόμα και ένας όχι τόσο καταρτισμένος κτηνίατρος, είναι λιγότερο επικίνδυνος από τον καθένα μας.

Προσωπικά, πιστεύω ότι οι κτηνίατροι (κι ας με συγχωρέσει αν υπάρχει κάποιος εδώ) είναι ανίδεοι με ό,τι έχει να κάνει με πουλιά, πολύ απλά γιατί είναι και δύσκολο σπορ.. απλά μερικοί έχουν κάποια εμπειρία παραπάνω, δίνουν τα βασικά (αντιβιώσεις κλπ), και μπορεί να σου πει και κάτι που ένας αρχάριος σίγουρα δε θα ξέρει (π.χ. ακάραια, κλπ)
Αν κάτι ξεφύγει από τα απλά καθημερινά (που ένας έμπειρος με πουλιά ξέρει), όπως είναι και η ψιττάκωση, το πουλί θα "χαιρετήσει" και στον κτηνίατρο. Και πάντα αναφέρομαι για πουλιά μικρά σε μέγεθος (καναρίνια, budgies, κλπ)
Patricia Gray, DVM, MS - Εξωτικά Ζώα
Master στη Μικροβιολογία, Texas A&M University, Texas, USA
Ειδικευμένη στην Παθολογία και Χειρουργική Εξωτικών Ζώων, Texas A&M University, Texas, USA

Η Patricia Gray αποφοίτησε απο το Τμήμα Κτηνιατρικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης το 2003. Μετά την αποφοίτησή της πέρασε...

Η συνέχεια εδώ... https://community.petbirds.gr/threads/animal-medical-center-patricia-gray.29890/

Συγνώμη για το μακροσκελές βιογραφικό, σκοπός δεν είναι η διαφήμιση, και για να μη μιλήσω για άλλους και προσβάλω κάποιον θα πω για τον εαυτό μου,

Εγώ λοιπόν αισθάνομαι ΛΙΓΟΣ μπροστά σε ένα τέτοιο βιογραφικό, σε ότι έχει να κάνει με το συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε... εσύ;

Πιστεύεις λοιπόν ότι ένας κτηνίατρος είναι ανίδεος γιατί είναι "δύσκολο σπορ" και θα εμπιστευτείς τον "Βασιλάκη τον κουτσό" και τον "Τσιμπούκα τον στραβό" επειδή έχουν δυο κλούβες στο μπαλκόνι τους και αυτό τους κάνει "έμπειρους".

Όπως καταλαβαίνεις διαφωνώ κάθετα, το ότι οδηγώ 25 χρόνια δε με κάνει μηχανικό αυτοκινήτων ούτε οδηγό φόρμουλα ένα.

Η εμπειρία είναι φυσικά ο σημαντικότερος παράγοντας στη ζωή γενικότερα, όταν όμως συνδυάζεται με την απαραίτητη γνώση - κατάρτιση δε γίνεται επικίνδυνη.

Μη ξεχνάς ότι ο αυτοδίδακτος είχε τον χειρότερο δάσκαλο, τον εαυτό του.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημέρα,

Δεν θα κάτσω να απαντήσω στα υπόλοιπα, γιατί προφανώς και δεν θέλω να κάνω δυσφήμιση (μιας κι ανέφερες και συγκεκριμένη κτηνίατρο)

Μία απλή ερώτηση μονο: γιατί το φάρμακο (σε ενέσιμη μορφή) να είναι τόσο κοστοβόρο, ενώ το αντίστοιχο φάρμακο (που περιέχει την ίδια δραστική ουσία, π.χ. Βιμπραμισιν) θα σου κοστίσει ελάχιστα, απλά επειδή θα πρέπει να το δίνεις από το στόμα;

Άντε και μια δεύτερη γρήγορη ερώτηση: από την προσωπική σου εμπειρία, πόσες φορές χρειάστηκες την πραγματική βοήθεια για μικρό πτηνό, και σου έβγαλε ακριβή διάγνωση ο κτηνίατρος; (δεν μιλάω και να στο έσωσε!)
 
γιατί προφανώς και δεν θέλω να κάνω δυσφήμιση
Αν έχεις άποψη με στοιχεία να την καταθέσεις...
Τα γεγονότα δεν είναι δυσφήμιση... σε καμία περίπτωση!
 
Μοίρα alek , εγώ προσωπικά δεν έχω και την καλύτερη γνώμη για την πτηνίατρο. Παρόλα αυτά έχει γνώσεις κ; Ο κατανόηση πει του θέματος των πτηνών που εμεις δυστυχώς ούτε στον ύπνο μας δεν έχουμε τέτοια κατάρτιση. Φυσικά το θέμα μας δεν είναι η Patrichia ή οι γνώσεις της, αλλά μια και το αναφέρεις περίπου και ο ίδιος, ούτε κι εγώ πλέον δεν εμπιστεύομαι τους κτηνιάτρους ειδικευμένους δε πτηνά, παρόλα αυτά σε εκείνους θα απευθυνθώ αν αντιμετωπίσω πρόβλημα.
Όσο για το ενέσιμο ή πόσιμο φάρμακο, φυσικά και η τιμή τους είναι διαφορετική όπως και η φάρμακο κινητική τους, η βιοδιαθεσιμότητά τους, η αποτελεσματικότητα κοκ
 
Καλημέρα,

Δεν κάνουμε αντιπαράθεση απλά ανταλλάσσουμε απόψεις, ελπίζω να μη παρεξηγούμαι.

Υποθέτω ότι το κόστος (το οποίο δεν μου το είπε, απλά μου είπε ότι είναι αρκετό) έχει να κάνει με το όλο πακέτο (επίσκεψη + θεραπεία * Χ συχνότητα)

Η υπόθεση που κάνεις για το πόσιμο φάρμακο, μπορεί να έχει βάση μπορεί και όχι. Το ρισκάρεις όμως να το δοκιμάσεις με κίνδυνο να χαθεί το πουλάκι; Μετά θα σκεφτείς ότι έκανες ότι μπορούσες για να το σώσεις ή ότι έκανες παπατζιλίκι και ίσως αυτό να του κόστισε τη ζωή; Όπως αντιλαμβάνεσαι εδώ εμπλέκεται και ένας ακόμα πιο ευαίσθητος επιστημονικός κλάδος η φαρμακολογία, για την οποία πάλι δηλώνω απολύτως αδαής.

Μάλλον θα συμφωνήσουμε στο εξής, υπάρχουν "κομπογιαννίτες" κτηνίατροι, όπως και κακοί επαγγελματίες σε κάθε χώρο. Από ότι καταλαβαίνω έχει κακή προσωπική εμπειρία και σε κάνει κάπως ισοπεδωτικό στις αναφορές σου σχετικά με τους κτηνιάτρους, νομίζω ότι είναι απλά μια υπερβολική αντίδραση.

Για το τελευταίο σκέλος του ερωτήματος σου, θα σου απαντήσω ότι έχω πέσει προσωπικά θύμα κακών ή επιφανειακών διαγνώσεων που μου στοίχησαν ψυχολογικά, οικονομικά και κυρίως σωματικά. Συμβαίνει και θα συμβαίνει, πάλι όμως την επόμενη φορά που θα χρειαστεί, σε γιατρό θα απευθυνθώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
ianos, συμφωνώ ότι το θέμα μας δεν είναι οι γνώσεις της συγκεκριμένης πτηνιάτρου και γενικά θέλω να αποφύγω την συγκεκριμενοποίηση.. απλά αναφέρθηκα στις εμπειρίες μου με πτηνιάτρους.. Τώρα οι λεπτομέρειες δεν γράφονται εδώ.

Όσο για το θέμα μας, εννοείται ότι η δράση του ενέσιμου είναι διαφορετική από το πόσιμο.. αλλά εξακολουθώ να έχω αντιρρήσεις για την διαφορά στην τιμή (όπου είναι χαοτική).

Κι όσο για το θέμα που ανοίχτηκε το thread, εγώ απλά μίλησα ως παθών 🙂 δλδ, ότι το συγκεκριμένο κολλάει στον άνθρωπο με διάφορες ύπουλες επιπτώσεις, αλλά είναι αρκετά σπάνιο για να τρελαινόμαστε.
 
τώρα οι λεπτομέρειες δεν γράφονται εδώ.
Πάντως, μπορείς αν θέλεις να κάνεις την κριτική σου σε κάποιο κτηνίατρο στις παρουσιάσεις μας και αν δεν βρίσκεται στη λίστα, μπορείς να προτείνεις κάποιον από τον οποίο έχεις προσωπική εμπειρία συνεργασίας.
 
Δεν κάνουμε αντιπαράθεση απλά ανταλλάσσουμε απόψεις, ελπίζω να μη παρεξηγούμαι.

chrisad εννοείται δεν κάνουμε αντιπαράθεση...
απλά ένα βιογραφικό από μόνο του μπορεί να λέει πολλά, μπορεί και τίποτα..

Η υπόθεση που κάνεις για το πόσιμο φάρμακο, μπορεί να έχει βάση μπορεί και όχι.

Αν πας με τον δρόμο των ενέσεων, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα έχεις αποτελέσματα, ενώ δεν θα έχεις με το πόσιμο; (δίνοντας ουσιαστικά το ίδιο πράγμα)
 
Αν πας με τον δρόμο των ενέσεων, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα έχεις αποτελέσματα, ενώ δεν θα έχεις με το πόσιμο; (δίνοντας ουσιαστικά το ίδιο πράγμα)

Φίλε μου αυτό προσπαθώ να σου πω στα παραπάνω ποστ, καμία μου ιδιότητα δε μου επιτρέπει να έχω άποψη σε ένα τόσο εξειδικευμένο ζήτημα.
 
Back
Top