Γενικά Ισχύει ότι τα πουλιά παθαίνουν ανακοπή μόλις δουν γάτα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ameli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ameli

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2021
Μηνύματα
312
Πόλη
Ιωάννινα
Καλησπέρα! Είναι αλήθεια ότι τα πουλια παθαίνουν ανακοπή μόλις δουν γάτα? Κάπου το είχα διαβάσει. Ευχαριστώ.
 
Αν το ένα εξοικειωθεί με το άλλο (το πουλί με την γάτα στην προκειμένη περίπτωση) δεν θα έχεις πρόβλημα. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι θα τα αφήνεις χωρίς επίβλεψη. Η γάτα ακόμα κι αν δεν δει το πουλί για μεζέ, θα θέλει να παίξει μαζί του, οπότε ναι εκεί υπάρχει πρόβλημα.
 
Η αλήθεια είναι ότι πολλά πτηνά, κυρίως τα φυτοφάγα ή/και τα μικρά σε μέγεθος, συχνά αντιμετωπίζουν προβλήματα με στρες, που σε ακραίες περιπτώσεις οδηγεί σε καρδιακή ανακοπή και θάνατο. Τώρα το τι στρεσάρει ένα πτηνό είναι και κάπως προσωπικό θέμα. Παραδείγματος χάριν, δεν νομιζω να υπάρχει περιστέρι ή ακόμα και σπουργίτι σε αστικό περιβάλλον που να φοβάται το οτιδήποτε, συμπεριλαμβανομένης της γάτας - κακό του κεφαλιού τους, γιατί ο γάτος μου έχει σκοτώσει μερικά. Από την άλλη, ένα μπάτζι, που είναι μισή μερίδα και έχει περάσει όλη την ζωή του σε έναν περιορισμένο και ασφαλή χώρο όπως ένα κλουβί ή δωμάτιο σαφώς θα αγχωθεί πολύ αν δει μια γάτα. Το πιο πιθανό όμως δεν είναι να δει την γάτα και να λιποθυμήσει/ψοφήσει, αλλά να πανικοβληθεί, το οποίο με την σειρά του θα το τρομάξει περισσότερο όταν μπλεχτεί σε κάποιο παιχνίδι ή επιφάνεια, μπορεί ακόμα και να χτυπήσει και τότε είναι που ο απόλυτος πανικός παράγει υπερβολικά πολύ γαλακτικό οξύ το οποίο τελικά θα μπορούσε να σκοτώσει το πτηνό. Γιαυτό και είναι σημαντικό όσοι έχουν πτηνά να διδάξουν στα πουλιά τους να κάθονται στο δάχτυλο ή έστω σε κλαδί, ώστε επισκέψεις σε γιατρο να μην τα στρεσάρει σε επικίνδυνο βαθμό. Δεν είναι ανήκουστο μπάτζι να πεθάνει όταν του έκοβε τα νύχια κτηνίατρος. Μάλιστα, το ίδιο ισχύει και για τα ελάφια, και οι διασώστες πρέπει να είναι πάρα πολύ απαλοί και γρήγοροι όταν κάποιο ελάφι έχει μπλεχτεί σε ανθρώπινες κατασκευές. Αλλά συνολικά όχι, μην περιμένεις το παπαγαλάκι του γείτονα να μείνει στον τόπο αν περάσει ένα αδέσποτο μπροστά του. Και αν θέλεις και τα δύο ως κατοικίδια, καλό θα ήταν να πάρει μωρό γατάκι, ώστε και να μάθει από μικρό ότι δεν τρώμε την φτερωτή μπάλα που τσιρίζει, αλλά και η διαφορά μεγέθους να είναι σχετικά μικρή και να μην τρομάξει τον παπαγάλο.
Επίσης, χωρίς να θέλω να ντροπιάσω τους γάτους, αλλά οι περισσότεροι σπιτιού είναι τόσο φοβιτσιάριδες, που μάλλον θα φοβιθούν όσο και ο παπαγάλος - όχι ότι αυτό είναι καλό, δύο πανικόβλητα ζώα είναι πολύ πιο επικίνδυνα από ένα.
 
@Nausicaa Αυτό με τα ελάφια δεν το ήξερα. Εχω ακουσει budgie που κόλλησε κάπου για δευτερόλεπτα και όταν ξεκόλλησε πέθανε. Στην Αθήνα μια φορά στο συνταγμα είχα κάτι σποράκια στο χερι μου και δεν φαντάζεσαι ποσα περιστέρια ήρθαν.
 
@Ameli Ακριβώς, αγχώνονται πάρα πολύ και το γαλακτικό οξύ που παράγει το στρες τα σκοτώνει. Το φαντάζομαι, κέντρο μένω, τα περιστέρια πραγματικά είναι ξεδιάντροπα. Και πολύ βρώμικα, αλλά ξεφεύγουμε από το τόπικ.
 
@Ameli Ακριβώς. Και επίσης γιαυτό είναι, ας το πούμε ευγενικά, κακή πρακτική το ότι τα πετσοπ που πουλάνε πουλάκια τα ψαρεύουν με απόχη ή με το χέρι μέσα από κλουβιά που έχουν άλλα 10. Αλλά θα μου πεις εδώ τα αφήνουν να ψυχορραγούν μαζί με τα υγιή, η απόχη μας μάρανε?
 
Φιλοξενούσα 2 γατάκια πριν από λίγο καιρό...τις λίγες φορές που τα άφηνα να παίζουν στο μπαλκόνι, τα πουλιά απλά δεν έδιναν σημασία! Τα γατάκια έδειχναν λίγο ενδιαφέρον (δεν ξέρω αν απλα τα λιγουρευονταν) αλλά στα πουλιά καρφακι δεν κάηκε!
Νομίζω ότι αν κάτι είναι να στρεσαρει το πουλί θα είναι τα νιαούρισματα (τουλάχιστον στην δική μας περίπτωση υπήρχε μια επίδραση στην αρχή) και όχι η μορφή της γάτας...
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top