Γενικά Ισχύει ότι το 8 μηνών Ringneck μου είναι νευρικό επειδή αλλάζει πτέρωμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kostas CR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kostas CR

PB New Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2022
Μηνύματα
7
Πόλη
Άγιος Νικόλαος
Καλησπέρα, σήμερα έτυχε να μιλήσω με τον εκτροφέα που μου πούλησε το ringneck μου για ήμερο, και μου είπε ότι εφόσον είναι γύρω στους 8 μήνες έχει νευρικότητα επειδή αλλάζει το φτέρωμα του, ισχύει κάτι τέτοιο; Θα ηρεμήσει μετά από αυτό που από ότι έψαξα διαρκεί μέχρι και το πρώτο έτος; Γιατί όσες προσπάθειες και να κάνω όσες ώρες και να ασχολούμαι μαζί του καθημερινά δεν βλέπω και πολύ πρόοδο.

Υ.Γ. Το πουλάκι το πείρα 8 Ιουλίου και τότε πρέπει να γινόταν 7 μηνών διότι ενώ τις πρώτες μέρες ήταν φιλικό μετά που έβλεπα και έχανε κάποια φτερά άρχισε να γίνεται πολύ νευρικό
 
@Kostas CR Καθώς αρχίζει η αναπαραγωγικη περίοδος οι ορμόνες του είναι στα ύψη και για αυτό εμφανίζει πιο άγρια συμπεριφορά. Για να το ηρεμήσεις λίγο κάνε τα παρακάτω:
Αύξησε τις ώρες ύπνου σε 12-14.
Βάλε το κλουβί σε ένα σκοτεινό μέρος.
Σταμάτα το αυγό/αυγοτροφή για κάποιο καιρό.
Εάν είναι θηλυκό φρόντισε να έχει στο κλουβί πάντα σουπιοκόκαλο και συμπληρώματα ασβεστίου.
Είναι αρσενικό ή θηλυκό?
Μπορείς να στείλεις μια φωτογραφία του κλουβιού και του πουλιού?
 
Επίσης ποια είναι η διατροφή του?
Η διατροφή του είναι manitoba τροφή για όλους τους παπαγάλους και με μέτρο φρούτα λαχανικά και ξηροί καρποί κα. Του είχα πάρει βέβαια και βιταμίνη που μπαίνει στο νερό αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι εντελώς κατάλληλη (τελείωσε σήμερα και αύριο θα συμβουλευτώ το petshop της περιοχής μου που ο ιδιοκτήτης ξέρει πολλά για τους παπαγάλους και ειδικά για τα ringneck, τα πράγματα την προηγούμενη φορά τα είχα αγοράσει από άλλο petshop σε άλλη πόλη μαζί με τον παπαγάλο.). Του έχω βάλει επίσης βρώσιμη άμμο αλλά δεν την προτιμάει καθόλου.
 
@Kostas CR Λαχανικά πρέπει να τρώει μια ποικιλία καθημερινά. Τα καλύτερα λαχανικά κατά την άποψή μου είναι το μπρόκολο, η πιπεριά, το κουνουπίδι και το καρότο. Φρούτα πρέπει να τρώει μόνο 1-2 φορές την εβδομάδα καθώς έχουν υψηλά ποσοστά ζάχαρης. Το βιταμίνη του βάζεις στο νερό?
 
@Kostas CR Καθώς αρχίζει η αναπαραγωγικη περίοδος οι ορμόνες του είναι στα ύψη και για αυτό εμφανίζει πιο άγρια συμπεριφορά. Για να το ηρεμήσεις λίγο κάνε τα παρακάτω:
Αύξησε τις ώρες ύπνου σε 12-14.
Βάλε το κλουβί σε ένα σκοτεινό μέρος.
Σταμάτα το αυγό/αυγοτροφή για κάποιο καιρό.
Εάν είναι θηλυκό φρόντισε να έχει στο κλουβί πάντα σουπιοκόκαλο και συμπληρώματα ασβεστίου.
Είναι αρσενικό ή θηλυκό?
Μπορείς να στείλεις μια φωτογραφία του κλουβιού και του πουλιού?
Δεν γνωρίζω ακόμα το φύλο του, από βδομάδα θα του κάνω test dna, το κλουβί του παραμένει σε σκοτεινό μέρος από τις 9 το βράδυ και κάθε πρωί τον βάζω σε ένα πιο φωτεινό μέρος στο σαλόνι κατά τις 10-11. Δεν μπορώ να βάλω φωτογραφία διότι είμαι από υπολογιστή, πάντως το κλουβί είναι αυτό https://www.petsamolis.gr/odika-pti...ack-50x50x75cm1031811?sort=p.price&order=DESC και έχω βάλει extra stand και μερικά παιχνίδια
[automerge]1662052892[/automerge]
Η τροφή είναι χύμα?
Όχι, συσκευασμένη κανονικά και κλείνεται σε ziplock σακούλα.
[automerge]1662052966[/automerge]
Προσωπικά και εγώ του βάζω βιταμίνη στο νερό, την vitamin plus. Φαντάζομαι ότι αυτή θα βάζει ο @Kostas CR
Ναι αυτήν είχα πάρει αλλά δεν ξέρω αν όντως χρειάζεται
 
Καλύτερα να πάρεις ένα κλουβί που θα έχει περισσότερο μήκος και λιγότερο ύψος. Θα σου πρότεινα μια 76αρα ή ακόμη καλύτερα μια 90αρα ζευγαρώστρα.
 
@Niva99 Τα ringneck δεν μπορούν να ζήσουν σε ζευγαρωστρα. Είναι σχετικά μεγάλο είδος.
@Kostas CR Πρόσθεσε μέσα παιχνίδια από φυσικά υλικά ώστε να μπορεί να τα τεμαχισει καθώς και παιχνίδια αναζήτησης τροφής ώστε να απασχοληθει το μυαλό του.
 
Back
Top