Διατροφή Ιχνοστοιχεία και ασβέστιο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης PRO
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

PRO

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
248
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σημερα ζητησα ιχνοστοιχεια με ασβεστιο κτλ και μου εδωσαν το παρακατω σκευασμα της cede. Ηθελα να ρωτησω αν με καλυπτει όσο αναφορα τα ιχνοστοιχεια και αν το δινω απο τωρα τον μηνα της προετοιμασιας για αναπαραγωγη τα θηλυκα χρειαζονται επιπλεον σκευασμα με ασβεστιο; Τέλος θα με ενδιεφερε να μαθω τι σκευασματα με ιχνοστοιχεια δινετε εσεις. Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Συνημμένα

  • P1080064.webp
    P1080064.webp
    11,3 KB · Προβολές: 107
Είναι μια πολύ καλή επιλογή και θα έλεγα οτι αν το παρέχεις
όλο τον χρόνο σε μια αυγοθήκη είσαι Ο. Κ .
Προσωπικά το έχω συνεχώς στην διάθεση των πουλιών αναμεμειγμένο με γριτ που περιέχει κάρβουνο, αλλά και σπασμένα
κοχύλια.Φέτος για πρώτη χρονιά θα χρησιμοποιήσω το MIRAL
 

Συνημμένα

  • MIRAL.webp
    MIRAL.webp
    74,3 KB · Προβολές: 135
επισης εγω εχω

ΒΙRD MINERAL MIXTURE
ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΗΣ BOGENA
Calci-lux
Υυψηλής ποιότητας, υδατοδιαλυτή πηγή ασβεστίου για πουλιά
Ferti-vit
Πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα βασισμένο σε βιταμίνες και αμινοξέα, εμπλουτισμένα με βιταμίνη Ε
Δες και εδω κατι πολυ χρησιμο Πρόγραμμα Προετοιμασίας Orlux
 
Γκριτ (grit): Θρυμματισμένα όστρακα τα οποία αποτελούν πλούσια πηγή σβεστίου και είναι απαραίτητα για τα πουλιά καθ' όλη τη διάρκεια του έτους, κυρίως όμως κατά την αναπαραγωγική περίοδο για τα θηλυκά.
 
-Μια μεταφρασούλα απο τους Αγγλομαθείς μας, θα βοηθούσε.
 

Συνημμένα

  • GRIT - DELI NATURE.webp
    GRIT - DELI NATURE.webp
    78,7 KB · Προβολές: 98
Κάνει όλα τα πουλιά δυνατά και υγιή. Το γκριτ για τα πουλιά είναι απαραίτητο για τον σχηματισμό των οστών και για δυνατά αυγά (το κέλυφος). Εγγυάται την αφομοίωση τροφής και προάγει την χώνεψη.
Οδηγίες: Ταίστε σε ενα μικρό κύπελο ή αναμιξτε με την τροφή
Περιέχει: 96.5% ακατεργαστη σταχτη, 14.5 % ασβέστιο, 0.33 % νάτριο, 0,05% φώσφορο
 
Το μίγμα μεταλλευμάτων για πουλιά:
καθιστά όλα τα πουλιά ισχυρά και υγιή. Το grit είναι απαραίτητο για τα πουλιά για τον σχηματισμό των κοκκαλων και για την δημιουργία ισχυρού κέλυφους των αυγών (κατά την περίοδο της αναπαραγωγής). Εγγυάται την αφομοίωση της τροφής και προωθεί την πέψη.
Οδηγίες για τη χρήση: τοποθετούμε το grit σε ένα μικρό δοχείο ή το αναμιγνύoυμε με την τροφή των πουλιών.

edit: Sorry Γρηγόρη δεν είδα ότι απάντησες.
 
Back
Top