Αναπαραγωγή Κάθεται με ένα πόδι στο κλαράκι ελαφρώς φουσκωμένος

sakis2002

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2018
Μηνύματα
13
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα είμαι ο Σάκης απο Θεσσαλονίκη και εχω στην κατοχή μου ενα καναρίνι από το 2016. Γενικά είμεί όμως πολυ ήσυχος και κελαηδαει λίγες φορές την ημέρα. Σήμερα παρατήρησα ότι σηκώνει το ένα πόδι του και κάθεται στο κλαράκι ελαφρώς φουσκωμενος.. Θα σας βάλω και φωτογραφίες να μου δώσετε συμβουλή.

Νομίζω ότι κάτι έχει. Επίσης σκοπεύω αύριο να πάρω ένα παπαγαλάκι να εχω πρέπει να προσέξω κάτι αν θα βρίσκονται στον ίδιο χώρο;

rsz_img_20180426_193607-(1).webp rsz_img_20180426_193610.webp rsz_img_20180426_193752.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα Σάκη.
Κρίμα που το πρώτο σου ποστ έπρεπε να είναι τέτοιου είδους αλλά εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό.
Φαίνεται σαν να έχει κάτι το ποδαράκι του αλλά προσωπικά δεν ξέρω τι είναι αυτό.
Ίσως κάποιος πιο έμπειρος να καταλάβει.
Αυτό το ποδαράκι έχει πάνω; Λογικά πονάει γι αυτό το μαζεύει και κάθεται φουσκωμένο.
Τρώει και πίνει κανονικά; Οικουτσουλιές του είναι κανονικές;

Επίσης άσχετο, αλλά σχετικό, αν μπορείς άλλαξε άμεσα αυτέ τις πατήθρες γιατί του κάνουν μεγαλύτερο κακό στα ποδαράκια.
Καλύτερα να του πάρεις αντίστοιχες αλλά ξύλινες :)

Όσο για το παπαγαλάκι που θα πάρεις, καλό είναι να μην τα βάλεις στον ίδιο χώρο για αρχή, ή αν τα έχεις στο μπαλκόνι να μην τα έχεις δίπλα δίπλα για να μην μετάδωσει κάτι το ένα στο άλλο.
Είσαι ενημερωμένος για την σωστή διατροφή των πουλιών;
 
Για την διατροφή ναι ειδικά για το παπαγαλάκι από εχθές διαβάζω συνέχεια για διατροφή και συμπεριφορά απέναντι του γιατι θέλω να το ημερεψω όσο μπορώ.. Θα προσέξω και αυτά που μου είπες.. Δηλαδή να πάρω ξύλινες πατηθρες ε; θα βρω στα pet shop? Θεσσαλονίκη δυτικά ξέρει κανείς κάποιο καλό μαγαζί; ναι αυτο το ποδαράκι έχει ψηλά.. Πάντως τρώει και πίνει Δεν μπορώ να πω... Αυγό δεν του δίνω πολύ συχνά όμως.. Κάθε πότε θα πρέπει να του δίνω; Γενικά και μαρούλι του εχω βάλει και μήλο αλλά δεν τα πολύ θέλει.. Λίγο τρώει και μετα σημασία απο από εχω παρατηρήσει.
 
Είναι καθαρή περίπτωση ποδοδερματίτιδας.
Υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες και βοήθεια στο σχετικό άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Η-Ποδοδερματίτιδα-των-πτηνών.32298/
Για περισσότερη βοήθεια... ρωτάς όποτε θέλεις...

Πέρα όμως από την παραπάνω βασική αιτία αυτής του της συμπεριφοράς έχει και θέματα με δερματικά ακάρεα που δημιουργούν αυτές τις φολίδες - λέπια στο σώμα του.
Και πάλι η αρθρογραφία του petbirds μας καλύπτει απόλυτα.. στο σημείο με τα ακάρεα https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-και-ψείρες-στα-πουλιά.17693/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το καναρινι σου εχει δυο προβλήματα στα πόδια. Το απλό ας πουμε ειναι οτι εχει ακάρεα και το πιο δύσκολο ειναι οτι το δεξί του πόδι εχει ήδη μια πληγή η οποία ενδεχομένως ειναι και μολυσμένη ήδη. Θα πρεπει να το πας σε γιατρό ειδικό σε πουλιά για να σου συστήσει θεραπεία. Ενας που ακούγεται οτι ειναι εξαιρετικά καλός πτηνίατρος ειναι ο κος Σαντοριναιος, του οποίου τα στοιχεία θα σου στείλω σε link https://community.petbirds.gr/threads/Δημήτριος-Σαντοριναίος-Κτηνίατρος.30664/
Θυμήσου οτι πρεπει άμεσα να επισκεφτείτε γιατρό ειδικό σε πουλιά, και αν θελεις κράτησέ μας ενήμερους για την πορεια.
Ευχομαι περαστικά
 
Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση απάντηση. Θα προσπαθήσω άμεσα να επιλυθεί η κατάσταση του γιατί την έχουμε 1 μισή χρόνο και κάτι και τον θεωρούμε μέλος της οικογένειας μας. Θα σας κρατήσω ενήμερους για οποια εξέλιξη υπάρχει
 
Θα προσπαθήσω άμεσα να επιλυθεί η κατάσταση του
Σάκη, τι διατροφή του κάνεις, τι ακριβώς τρώει καθημερινά;

Το πουλάκι χρειάζεται οπωσδήποτε περιποίηση στα πόδια του και αλλαγή των συγκεκριμένων πατήθρων με ξύλινες, μια με διάμετρο 1 εκ. και μια με 1,2 εκ. Επίσης, χρειάζεται σχολαστική καθαριότητα, ειδικά τώρα που έχει την πληγή στο πόδι του.

Να μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις.
 
Από διατροφή έτοιμη τροφή για καναρίνια (καναβουρι υ με διάφορα χρωματιστά μέσα πχ κίτρινα πορτοκαλί που υποθέτω έχει κάποιες βιταμίνες 😉 και απο εκεί και πέρα λαχανικα όπως μαρουλακι αγγούρι, φρούτα όπως μήλο και αυγό αλλά όχι σε καθημερινή βάση. Από καθαριότητα κάθε Κυριακή είναι το στάνταρ και αν χρειαστεί και ενδιάμεσα κάποιες φορές. Για τις πατηθρες θα επιλυφθω σήμερα κιόλας λογικά, αλλιώς αύριο αν δεν προλάβω λόγο δουλειάς όπως και τον γιατρό
 
Απο τα Διαβατά την παίρνω χύμα. Οπότε δεν νομίζω να έχει μάρκα. Αυτοί κάνουν το χαρμάνι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν κάνει αυτή Σάκη. Πρέπει να αλλάξει με μια συσκευασμένη τροφή. Τους λόγους μπορείς να τους διαβάσεις εδώ Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας;

Αν αποφασίσεις, μπορείς να ανοίξεις ένα θέμα για να συζητήσουμε ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή μάρκας με προτάσεις από τα υπόλοιπα παιδιά.
 
Σάκη, η καθαριότητα που πρέπει στο εφεξής να κάνεις έως την αποθεραπεία του πτηνού είναι η ακόλουθη:
Οπωσδήποτε μια φορά την ημέρα, αν όχι δύο, θα πρέπει οι πατήθρες να πλένονται διεξοδικά, και να στεγνώνουν καλά εφόσον θα πάρεις ξύλινες (δεν αρκεί δηλαδή ένα σκούπισμα διότι το ξύλο όσο νά ναι απορροφά υγρασία και εμείς τώρα ειδικά δεν θέλουμε υγρασία που μπορεί να αποτελέσει σοβαρό παράγοντα που θα ευνοήσει την επιμόλυνση της πληγής). Άρα, θα πρέπει να αγοράσεις 2 ζευγάρια (ή 4) πατήθρες.
Επίσης θα πρέπει να καθαρίζονται και οι πατήθρες των ταϊστρών διεξοδικά και καθημερινά.
Τέλος ο πάτος (σχάρα ή τέλος πάντων εκεί που ακουμπά το πουλάκι) θα πρέπει να καθαρίζεται οπωσδήποτε μία φορά την ημέρα.
Σαπούνι και ζεστό νερό νομίζω ότι αρκούν στην περίπτωση αυτή, αρκεί να ξεβγάζεται σε συνεχή, έντονη ροή νερού, ώστε να παρασύρονται ακαθαρσίες και μολυσματικοί παράγοντες.
 
Καλησπέρα σε όλους Καλό μήνα να πω αν και δεν μου ξεκίνησε καθόλου καλά. Είμαι αρκετά θλιμμένος.. Λοιπόν που λέτε ξεκίνησα θεραπεία στο καναρίνι μου με το υγρό για την ποδοδερματίτιδας συμφώνη με οδηγίες μέρα παρά παρα. Σήμερα που τον καθάρισα και ήθελα να του βάλω και λίγο Betadine στο πληγή είπα να του κόψω τα νύχια του λιγάκι. Έκοψα το πρώτο και στο 2ο ξαφνικά τον βλέπω ότι κλείνει τα μάτια του και απεβίωσε... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Και η αλήθεια είναι ότι την επόμενη μέρα απο την πρώτη μέρα της θεραπείας άρχισε να κελαηδαει και αρκετά κιόλας πράγμα που δεν το είχα ξανά δει στον 1 μισή χρόνο που τον είχα... Δεν ξέρω τι να πω..Αλήθεια... Υπάρχει περίπτωση απο την τρομάρα του να έπαθε κάτι σαν έμφραγμα; Όταν τον έπιανα για να του κάνω την θεραπεία με τσιμπουσε και λογικό. Νύχια του εχω ξανά κόψει στο παρελθόν για να πω ότι δεν ξέρω.
 
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.
Το στρες από το πιάσιμο σε ένα εξουθενωμένο και κουρασμένο οργανικά καναρίνι είναι υπέρ αρκετό για αυτή την κατάληξη...
Ίσως θα έπρεπε να καθυστερήσεις λίγο την κοπή των νυχιών ώστε ο χρόνος που θα έμενε στα χέρια σου για την εφαρμογή του φαρμάκου να ήταν πολλαπλά μικρότερος.
Λυπάμαι.
 
Να σαι καλά.Ίσως αυτό να ήταν. Στενοχωρήθηκα και ακόμα μέχρι και τώρα με έριξε ψυχολογικά γιατι χθες φαινόταν πιπο χαρούμενος και πρώτη φορά τον εχω ακούσει να κελαηδαει τοστ πολύ και συνεχόμενα... Τι να πω μακάρι να έχει ένα παράδεισο για τα πουλιά και να είείν ευτυχισμένο. Ευχαριστώ πάντως για όλες τις συμβουλές σας
 
Back
Top