Ασθένειες Κάθεται πολλή ώρα μέσα στην σκηνή του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Εχω φτιαξει στον παπαγαλο μου κατι σαν σκηνη-σπιτακι, στο οποιο παντα διασκεδαζε περνωντας απο μεσα, δεν καθοταν εκει ομως. Σημερα καθεται μεσα για ωρα σχεδον ακινητος.. Τι γινεται ειναι αρρωστος μηπως; Κατα τα αλλα ειναι ποπυ δραστηριος, τρωει κανονικα, οι κουτσουλιες κανονικες..
 

Συνημμένα

  • 20140630_121229-2-1.webp
    20140630_121229-2-1.webp
    4,8 KB · Προβολές: 61
Από μόνο του αυτό το περιστατικό δεν είναι άξιο να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.
Σκέψου και παρατήρησε τι μπορεί να συνέβη ή να συμβαίνει.
Κάτι το τρόμαξε και κρύβεται; Πονάει ίσως το ποδαράκι του και κάθεται γιατί εκεί είναι πιο ξεκούραστο;
Χτυπάει ο ήλιος το κλουβί και βρίσκει ίσκιο και δροσιά;
Αν, που το απεύχομαι υπάρχει θέμα ασθένειας, θα παρουσιάσει κάτι άλλο ακόμα εντός της ημέρας.
 
Μακαρι Μαρια μου να ειναι κατι απ αυτα, μακαρι απλως να ξεκουραζεται☹ Εχει ξαπλωσει τωρα..☹ Το κλουβι δεν το βλεπει καθολου ηλιος ουτε εχω προσεξει να σηκωνει γενικα το ποδαρακι του, σαν να τον ποναει, τι να πω ☹

Εβαλα τωρα το χερι μου στο κλουβι να δω αν θα ερθει (οταν βαζω το χερι μου ανεβαινει πανω για να τον βγαλω εξω 😛 )και ηρθε, βγηκε και τωρα παιζει στον παιχνιδοτοπο! Ειναι καλο αυτο;
 
Εβαλα τωρα το χερι μου στο κλουβι να δω αν θα ερθει (οταν βαζω το χερι μου ανεβαινει πανω για να τον βγαλω εξω 😛 )και ηρθε, βγηκε και τωρα παιζει στον παιχνιδοτοπο! Ειναι καλο αυτο;
Ναι καταπολεμάει το άγχος σου :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
😀 λες; Τι να κανω εναν τον εχω και με το παραμικρο πανικοβαλλομαι! 😛
 
Εγω διαφωνω καθετα με τη χρηση τετοιων κρυψωνων στα κλουβια. Μονο μπελαδες φερνουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ανεστη, λες; Εγω στο ιντερνετ το ειδα και αποφασισα να το φτιαξω μιας και του αρεσει να περναει μεσα απο σωληνες και τα σχετικα..
 
Εγω διαφωνω καθετα με τη χρηση τετοιων κρυψωνων στα κλουβια. Μονο μπελαδες φερνουν.
Ενδιαφέρουσα θέση, γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν έχω εμπειρία πάνω στο θέμα.
 
Αληθεια ποια μπορει να ειναι τα μειονεκτηματα της χρησης τέτοιων 'παιχνιδιων' ;
 
Μπορει να προκαλεσουν τη συμπεριφορα "φωλιασματος" και βοηθουν να παραχθουν αναλογες ορμονες που μπορει να φερουν επιθετικοτητα, νευρικοτητα κτλ. Επισης λογω των φλις υφασματων μπορει να πιαστουν νυχακια και να δημιουργησουν θεμα στα ποδια των πουλιων. Το λογο χρησης δεν καταλαβαινω. Αφου τα πουλια κανονικα δεν κρυβονται σε τρυπες στη φυση...
 
Αφού του αρέσει να περνάει από πράγματα, βάλε του κρίκους να περνάει και να γυμνάζεται κιόλας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Μαρια το εκανα, αλλα δεν εδωσε σημασια! Του εχω φτιαξει μια σκαλα τωρα την οποια εχω βαλει σε οριζοντια θεση, οποτε περναει απο εκει μεσα! Αλλα η ταιστρα..σταθερη αξια! Πως δεν εχει σφηνωσει ακομα απορω.. Τελος παντων ευχαριστω, την σκηνη θα την βγαλω :)
 
Εχω φτιαξει στον παπαγαλο μου κατι σαν σκηνη-σπιτακι, στο οποιο παντα διασκεδαζε περνωντας απο μεσα, δεν καθοταν εκει ομως. Σημερα καθεται μεσα για ωρα σχεδον ακινητος.. Τι γινεται ειναι αρρωστος μηπως;
  1. Βγάζεις τη σκηνή για δύο τρεις μέρες.
  2. Παρατηρείς τη συμπεριφορά του.
  3. Αν η συμπεριφορά του αλλάξει προς το φυσιολογικό, τότε δεν είναι άρρωστος.
  4. Αν εξακολουθεί να έχει την ίδια συμπεριφορά που είχε μέσα στη σκηνή ακόμη και μετά από δύο τρεις μέρες, τότε πρόκειται για ύποπτη συμπεριφορά.
  5. Απλά πράγματα. :)
 
Εχω φτιαξει στον παπαγαλο μου κατι σαν σκηνη-σπιτακι, στο οποιο παντα διασκεδαζε περνωντας απο μεσα, δεν καθοταν εκει ομως. Σημερα καθεται μεσα για ωρα σχεδον ακινητος..

... Και όσο περνά ο καιρός θα χάνει το ενδιαφέρον του για άλλα παιχνίδια και θα χειροτερεύει η συμπεριφορά του.

tinypic-no-longer-available.jpg

Όταν ήταν ο Μάριος μωρό του είχα αγοράσει κι εγώ μια σκηνούλα και μετά από κάποιο διάστημα εξαγριώθηκε. Δεν τον ενδιέφερε τίποτα άλλο απ΄το να κάθεται εκεί μέσα, άρχισε να με δαγκώνει και να μη θέλει να βγει με τίποτα από εκεί. Μόλις συνειδητοποίησα τι συνέβαινε την έβγαλα και σε λίγες μέρες ηρέμησε και ξαναβρήκε τους ρυθμούς του. Τα πουλιά θεωρούν φωλιές τους όλα αυτά τα είδη παιχνιδιών και τις υπερασπίζονται, εκτός ότι ''αλλάζουν οι ορμόνες τους''
 
Ευχαριστω για την πληροφορια, παλι καλα που μου το ειπατε,την εβγαλα αμεσως! Ευτυχως απ οτι φαινεται δεν ηταν κατι ανησυχιτικο..
 
εδω να αντιπαραθεσω μια δικη μου εμπειρια με Lovebird το οποιο δεν κοιματε αν δεν σκεπαστει με κατι ετσι παντα μεσα στο κλουβι βαζω ενα τσαλακομενο χαρτι για να κοιμαται απο κατω. Ακομα και εξω να τον εχω παει κατω απο ρουχα ή μαξιλαρια για να κοιμηθει.
 
Back
Top