Ασθένειες Κάθεται στον πάτο και δεν κελαηδάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Maria th
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Maria th

PB New Member
Εγγραφή
18 Φεβ 2020
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Το καναρίνι μου φαίνεται αδύναμο, κάθεται συχνά στον πάτο του κλουβιού, έχει αστάθεια όταν είναι στα κλαδάκια του και δεν στέκεσαι σε όρθια στάση... Φαίνεται ότι δεν μπορεί και να πετάξει καλά ενώ έχει σταματήσει να κελαηδάει. Γνωρίζει κάποιος περί τίνος πρόκειται; Πολλές φορές κουνάει έντονα
 

Συνημμένα

  • 87170068-5633-479C-B23D-A79FC1B5670B.webp
    87170068-5633-479C-B23D-A79FC1B5670B.webp
    13,5 KB · Προβολές: 31
Σε ποια περιοχή μένεις Μαρία; Το πουλάκι πρέπει να πάει σε πτηνίατρο μάλλον άμεσα. Σου στέλνω τη λίστα με τις Παρουσιάσεις Πτηνιάτρων. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
[automerge]1582031990[/automerge]
Επίσης μέχρι να πας σε γιατρό (όσο πιο σύντομα γίνεται δλδ), δίνεις με σύριγγα στο στόμα ζαχαρόνερο ή διάλυμα αλμόρα (από φαρμακείο παίρνεις το αλμόρα), μεταφέρεις το πουλάκι σε όσο το δυνατό πιο ζεστό περιβάλλον (έως περίπου 30 βαθμούς η θερμοκρασία)
 
Το πήγα το πουλάκι σε γιατρό.. μας έδωσε κάποια φάρμακα αλλά δυστυχώς δεν τρώει ούτε πίνει. Προσπαθώ να το βοηθήσω αλλά δεν ανοίγει εύκολα το Ράμφος του
 
Το πήγα το πουλάκι σε γιατρό.. μας έδωσε κάποια φάρμακα αλλά δυστυχώς δεν τρώει ούτε πίνει. Προσπαθώ να το βοηθήσω αλλά δεν ανοίγει εύκολα το Ράμφος του
Αν πρόκειται για φάρμακα που δίνονται με το νερό, κάνε κανονικά τη διάλυση στο δοσολογικό σχήμα που σου έδωσε ο γιατρός και έπειτα πάρε με μια σύριγγα (χωρίς βελόνα) διάλυμα και άνοιξε το ραμφάκι του με μια οδοντογλυφίδα (όχι με την αιχμή)του και στάξε λίγες σταγόνες από το διάλυμα. Εναλλακτικά μπορείς να στάξεις ακόμα και σε κλειστό ράμφος μερικές σταγόνες και τότε πιθανά θα το ανοίξει.
Αλλά κι εγώ θα ήθελα, αν είναι δυνατό να είσαι πιο συγκεκριμένη σε σχέση με αυτά που σου είπε ο γιατρός.
 
Επειδη έχω χάσει πρόσφατα καναρίνι έτσι συν αλλά που είχα στο παρελθόν όταν βλέπεις πάτος του κλουβιου είναι αδυναμία δες πυθανοτητα για κάνα σιμαδι στα πόδια του και άμεσα πτυνιατρο. Καθονυε έτσι για το πολύ μία ευδομαδα και τότε είναι αργά
 
Το καναρίνι μου φαίνεται αδύναμο, κάθεται συχνά στον πάτο του κλουβιού, έχει αστάθεια όταν είναι στα κλαδάκια του και δεν στέκεσαι σε όρθια στάση... Φαίνεται ότι δεν μπορεί και να πετάξει καλά ενώ έχει σταματήσει να κελαηδάει. Γνωρίζει κάποιος περί τίνος πρόκειται; Πολλές φορές κουνάει έντονα
τελικα τι κανει το πουλακι;
 
Back
Top