Ασθένειες Κάθεται στο πάτωμα του κλουβιού καταβεβλημένος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nio2698
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nio2698

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2018
Μηνύματα
5
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Τα πούπουλα γύρω από τα μάτια είναι υγρά και το μάτι φαίνεται δακρυσμένο.
Γεια σας. Το ιδιο πρόβλημα εχει και το δικό μου καναρίνι. Ο δικός μου όμως εχει καθησει στο πατωμα του κλουβιού και ειναι και πολύ καταβεβλημενος. Ετσι τον βρήκα το μεσημέρι.

20180314_172606.webp 20180314_172618.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ως ξεχωριστή περίπτωση θα αντιμετωπιστεί η παρόμοια με αυτή https://community.petbirds.gr/threads/Δακρυσμένο-μάτι-καναρινιού.31824/#post-417248 που αρχικά τοποθέτησες την ερώτησή σου.
Για να διευκολυνθούμε και να μπορέσουμε να βοηθήσουμε καλό είναι nio2698 να μας πεις όσα περισσότερα βλέπεις, παρατήρησες και φαντάζεσαι για το καναρίνι σου. Επίσης να μας αναφέρεις τη διατροφή και τον τρόπο διαμονή του πουλιού και αν μπορείς να μας ανεβάσεις και μια δυο φωτογραφίες.
 
Πάντως νομίζω (δεν είμαι σίγουρος βέβαια) ότι μία μόλυνση που εντοπίζεται μόνο στο μάτι δεν θα μπορούσε τόσο εύκολα να παροπλίσει ένα πουλί στον πάτο του κλουβιού και φουσκωμένο. Αυτό που θα σου έλεγα nio2698 είναι να τρέξεις, όσο υπάρχει ακόμα καιρός σε κατάλληλο κτηνίατρο για πτηνά. eva vrs, πες μας σε παρακαλώ το όνομά του και τα στοιχεία του, μήπως ο φίλος μας πρέπει να βιαστεί. Ή έστω κάποιος άλλος... Νομίζω ότι είναι ο Κος Σαντοριναίος; αλλά μπορεί να μπερδεύω το όνομα. https://community.petbirds.gr/threads/Δημήτριος-Σαντοριναίος-Κτηνίατρος.30664/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δυστιχώς ο μονος κτηνίατρος που δέχτηκε να τον δει, δεν ηταν διαθέσιμος. Πηρα και στο ΑΠΘ που με παραπεμψανε και ακόμη περιμένω να με πάρουν πίσω για να μου πουν σν θα με δεχτούν γιατί μετά τις 14:30 πρέπει να πληρώσω 100€

Εχει εδω και 30 λεπτά περίπου βγάζει και λιγους ήχους σαν να κελάηδισμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ειναι και πολύ καταβεβλημενος.
Μπορείς να τον πας σε ζέστη έως και 32 βαθμούς; Θα του κάνει καλό
Επίσης μπορείς να του δώσεις δεξτρόζη από το φαρμακείο ή διάλυμα ζάχαρης σε νερό, μια δυο σταγόνες για να πάρει ενέργεια;
Η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα δεν φαίνονται καλά.
Επίσης μήπως έχεις ή μπορείς να πάρεις και να του δώσεις άμεσα καρβουνάκι ή ζεόλιθο ώστε αν το πουλί έχει πάθει δηλητηρίαση να απορροφηθούν οι τοξίνες; Το καρβουνάκι αν το πάρεις από φαρμακείο θα το κάνεις σκόνη και θα του το ταΐσεις.
 
Βάλτο στη ζέστη, μην το αμελήσεις.
Ευχαριστώ... Ναι το διπλα στο καλοριφέρ. Επίσης του έβαλα σταγόνες κολυριο στα ματάκια και του έδωσα κορτιζόνη.
 
Αν δεν σε δεχτούν στο ΑΠΘ σήμερα, δώσε μας περισσότερες πληροφορίες. Έρχονται περιστέρια στο μπαλκόνι,έχεις αγριοπούλια, δίνεις χύμα τροφή; Αν ανοίξεις το στόμα του βλέπεις λευκές ή και κίτρινες περιοχές, μάζες;
Η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη, σου προτείνω να προσέχεις και την δική σου υγιεινή και να πλένεις τα χέρια σου καλά, αν γυροφέρνεις στο κλουβί.
 
eva vrs, πες μας σε παρακαλώ το όνομά του και τα στοιχεία του, μήπως ο φίλος μας πρέπει να βιαστεί. Ή έστω κάποιος άλλος... Νομίζω ότι είναι ο Κος Σαντοριναίος;
Καλημέρα... Ναι αυτός είναι ο γιατρός...
Είναι πολύ καλός...
Σε αυτόν να πας... Όχι στο ΑΠΘ...όσες φορές πήγα εκεί τα καναρίνια μου ποτέ δεν έβγαλα άκρη...
Εύχομαι περαστικά:)
 
Δυστιχώς δεν τα κατάφερε. χθες αργά το βράδυ πέθανε. Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

Την κορτιζόνη μου την έδωσαν σε γιατί είχε πριστεί και υπήρχε η περίπτωση να τον είχε τσιμπίσει σφιγγα. Όπως και να έχει δεν τα κατάφερε ο μικρούλης δυστιχώς
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κρίμα το πουλακι.
Τελικά τον είδε πτηνίατρος ή απο πετσοπ σου σύστησαν κορτιζονουχο;
 
Αν δεν σε δεχτούν στο ΑΠΘ σήμερα, δώσε μας περισσότερες πληροφορίες. Έρχονται περιστέρια στο μπαλκόνι,έχεις αγριοπούλια, δίνεις χύμα τροφή;
Όχι. Δεν μπορούσαν να τον πλησιάσουν γιατί του ειχα περάσει πλέγμα πάνω απο το κλουβί του. Όσο για το ΑΠΘ. Δεν ενδιαφέρθηκαν καθόλου μετά απο τοσα τηλέφωνήμαρα που τους έκανα. Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Τωρα ομως τελείωσαν όλα.

Τελικά τον είδε πτηνίατρος ή απο πετσοπ σου σύστησαν κορτιζονουχο;
Όχι δεν μπόρεσα να βρώ καποιον να τον δεχτεί εδώ που είμαι. Ο μαναδικός που θα μπορούσε να τον δεχτεί ειχε να πάει σε γέννα. Την κορτιζόνη μου την σύστησε ενας γείτονας γιατί τον έβλεπε πρισμένο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top