Αναπαραγωγή Κάθε βράδυ βρίσκω τον νεοσσό στον πάτο του κλουβιού. Τι να κάνω;

kingXristos

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2014
Μηνύματα
232
Πόλη
Αθήνα
Η μάνα μεταφέρει τους νεοσσους; Έναν έχει που έκανε τα πρώτα βήματα εκτός φωλιάς το βράδυ τον βρίσκω κατο στο κλουβί. Τι γίνετε πέφτει μόνος του. Φοβήθηκα πως τον πέταξε αλλά τελικά μια χαρά τον φροντίζει. Παντός αν δεν τον βάλω εγώ πίσω στη φωλια θα μείνει κάτω. Η απορία είναι. Χρειάζεται κάποια διαμόρφωση ο χορός ούτε να μπορεί να βγαίνει χωρίς να πέφτει; Αυτό που λέμε στο κλαρί έχει συγκεκριμένο τρόπο για να γίνει σωστά;
 
Όχι η κανάρα δεν μπορεί να μεταφέρει τους νεοσσούς! Είτε το μικρό προσπαθεί να βγει από τη φωλιά και δεν τα καταφέρνει και πέφτει, είτε είναι πολλοί νεοσσοί στη φωλιά και αυτό είναι έξω έξω και είναι στριμωγμένα και πέφτει είτε είναι άρρωστο και η μαμά το "διώχνει" από τη φωλιά (ξέρω η φύση είναι σκληρή)! Αλλά από ότι λες το ταίζει.. Βάλε μπροστά από τη φωλιά ένα κλαδάκι αν έχει εξωτερική, αν είναι εσωτερική βάλε από 2-3 κλαδάκια περιμετρικά ώστε να πάει να κάτσει εκεί το μικρό. Στο κλαδάκι μπορεί να στηριχτεί; Τα ποδαράκια του είναι καλά δλδ; Πόσα μικρά είναι στη φωλιά;
 
Σε ρωτάω γιατί μπορεί να έχει κάποιο γενετικό πρόβλημα στα ποδαράκια του και να μην μπορεί να στηριχτεί στο κλαδάκι και ενώ πάει να βγει από την φωλιά και να κάτσει στο κλαδί πέφτει και τον βρίσκεις εσύ κάτω..
 
16-18 μέρα και μετά, τα πουλάκια αφήνουν της φωλιές! Όπως σου λέει και ο Βασίλης είναι απολύτως φυσιολογικό! Οι γονείς θα τα ταΐζουν όπου και αν βρίσκονται! Εσύ φρόντισε να υπάρχουν τα απαραίτητα μέσα και μην ανησυχείς!

πολλές φορές αφήνουν την φωλιά και από την 12-14 μέρα αν και ακούγεται νωρίς! συμβαίνει όμως!
 
Απλά μου φένεται κάπως το να ξεκινήσει να πετάει από τον πάτο του κλουβιού
 
Δουλεύω άμμο τον τελευταίο καιρό και είναι ασύμφορη. Θέλει και το κάγκελο στον πάτο καθάρισμα αυτό είναι μανίκι.
Τελικά λέμε να βγάλω εντελώς την φωλιά; Κι ας κάθονται χωριά με την μάνα...
 
Όπως σου έγραψαν τα παιδιά είναι αλλά αν βγάλει την φωλιά και το ζευγάρι θέλει να ακολουθήσει άλλη γέννα ε……………. Δεν είναι κρίμα να κάνει τα αυγά στα σύρματα;
 
Μου φένετε πώς για αυγα. Απλά δεν θέλω να πέφτει στον πάτο το μικρό θέλω να κάθεται στο κλαρι

Άσχετο και όχι επειδή είναι δικό μου αλλά μου φένετε πώς είναι πολύ όμορφο. Κυτρινομαυρο.
Τιμπραδο μάνα (μαύρο με σκούρο πράσινο) και μάλλον μαλινουα πατέρας (κίτρινο με βούλα μαύρη πατέρας) βγήκε μαύρο κίτρινο με πιο έντονο το κίτρινο από τον πατερα
 
Όπως σου έγραψαν τα παιδιά είναι αλλά αν βγάλει την φωλιά και το ζευγάρι θέλει να ακολουθήσει άλλη γέννα ε……………. Δεν είναι κρίμα να κάνει τα αυγά στα σύρματα;
Γιατί να προχωρήσει με με καύσωνα και τόσο αργά (τέλη Ιουνίου) σε επόμενη γέννα;

Μου φένετε πώς για αυγα. Απλά δεν θέλω να πέφτει στον πάτο το μικρό θέλω να κάθεται στο κλαρι
Στο κλαρί το έχεις δει ποτέ να κάθεται;
 
Γιατί να προχωρήσει με με καύσωνα και τόσο αργά (τέλη Ιουνίου) σε επόμενη γέννα;


Στο κλαρί το έχεις δει ποτέ να κάθεται;
Ήθελα να γράψω πώςππιστεύω πως είναι αργά για αυγα.

Κάθετε όρθιο στη φωλια
 
Δυστυχώς μου φένετε πώς υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Υπάρχει σαν στρέβλωση δακτυλου στον αντίχειρα του ενός ποδιού.
Είναι ο αντίχειρα γυρισμένος σαν προς τα επάνω αντί για πισω
 
Άμα έχει γίνει αναστροφή του πίσω δαχτύλου μπροστά με τα υπόλοιπα δάχτυλα διορθώνεται με λίγο χάνζαπλαστ! Αλλά αυτή η αναστροφή δεν εμποδίζει την ισορροπία και τα καναρίνια με τέτιο πρόβλημα μπορούν να κάτσουν όρθια στο κλαδί. Φωτογραφία Χρήστο!
 
Back
Top