Αναπαραγωγή Κάθε μέρα και ένα αυγό εκτός φωλιάς

THODORIS1982

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2007
Μηνύματα
759
Πόλη
Λάρισα
Ενα ζευγαρι καναρινακια απλα πυρωσαν γρηγορα με αποτελεσμα να εχω την πρωτη γεννα για φετος. Η καναρα εκανα πεντε αυγα. Το πρωτο το βρηκα εκτος φωλιας και αφου δεν ειχε σπασει το τοποθετησα εγω. Τα επομενα αυγα τα εκανε με διαφορα μιας μερας. Δηλαδη στισ 21/12 το πρωτο και το δευτερο 23/12 και επειτα αλλα τρια μεχρι τις 26/12. Στις 5/01 σκαει ο πρωτος ο οποιος ταιζεται κανονικα και απο τους δυο γονεις. Στις 6/01 παρατηρω οτι λειπει ενα αυγο το οποιο ηταν ασπορο και το βρηκα εκτος φωλιας.υπεθεσα οτι η καναρα καταλαβε με καποιο τροπο οτι ειναι ασπορο. Σημερα περιμενω το νεο νεοσσο. Σηκωνεται η καναρα και βλεπω ενα αυγο μειων.Ψαχνοντας στη ζευγαρωστρα το βρηκα μισοσπασμενο με νεοσσο ψοφιο εντος του αυγου. Τι μπορει να συμβαινει;
 
Φίλε Θοδωρή, καλή χρονιά να έχουμε κατ΄αρχήν !

Θα ήθελα να σε ρωτήσω πρώτα αν ο νεοσσός ήταν σίγουρα νεκρός μέσα στο σπασμένο αυγό! Μήπως είχε ψοφήσει πριν είχε γίνει 14 ημερών;
_Αν είχε γίνει αυτό τότε οι γονείς μάλλον κατάλαβαν την απώλεια και άδειασαν το χώρο (πιθανότατα)!
_Να είναι πυρωμένος κάποιος από τους γονείς και να πετάει αυγά για να ξαναζευγαρώσει μάλλον δεν ισχύει διότι τότε θα είχε πετάξει και τον 1ο νεοσσό!
Αν συμβαίνει το τελευταίο πάντως, κάνε τον έλεγχο της κατάστασης της φωλιάς πρωί-πρωί μην τυχόν και βρεις νωρίς κάποιον νεοσσό πεταμένο για να τον ξαναβάλεις στην φωλιά και τον προλάβεις πριν ψοφήσει από κρύο...

Ελπίζω κάτι να υποψιαστείς τελικά. Ενημέρωσέ μας για την εξέλιξη της γεννάς!

Καλή τύχη

Κώστας
 
οταν τον ειδα εγω ηταν ψοφιος μεσα σε αυγο και ηταν σιγουρα 14 ημερων. Ο αλλος νεοσσος ταιζεται κανονικα και απο τους δυο γονεις. Ο αρσενικος δεν ενοχλει απλα ταιζει την καναρα και οταν βρισκει ευκαιρια ταιζει και αυτος το μικρο. Το πρωι στις 6 το αυγο ηταν στη θεση του στις 4 το μεσημερι το βρηκα εκτος φωλιας. Προς αποφυγει παραξηγησεων τα αυγα δε τα βρισκω κοντα στη φωλια αλλα στην αλλη ακρη της ζευγαρωστρας οποτε αποκλειω να τα ρειχνει η καναρα απο απροσεξια.
 
Έχω την εντύπωση ότι όλα αυτά είναι συμπτώματα μη ώριμων ζευγαρωμάτων. Είναι πολύ σπάνιο έως αδύνατο να γίνεται μια παρόμοια συζήτηση τον Απρίλιο μήνα. :)
 
Back
Top