Διατροφή Κάθε περίοδος χρειάζεται διαφορετικό μείγμα;

Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
153
Πόλη
Λαμία
καλησπερα σε ολους θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για την τροφή των πουλιών...
αυτί την στιγμή ταΐζω χωρίς ρουψεν τροφή
τι πιστεύεται οτι μπορώ να την ταΐζω μόνιμα η κάθε περίοδος χρειάζεται και διαφορετική;
 
Θανάση εγώ δεν γνωρίζω από καναρίνια και για αυτό δεν μπορώ να σου προτείνω τι τροφή να τους δώσεις,
όμως σίγουρα δεν χρειάζεται κάθε περίοδο να τους δίνεις άλλη τροφή εκτός από κάποια ενίσχυση βιταμινών κατά την περίοδο πτερρορίας.
Πιστεύω πως ξέρεις ότι πρέπει να τους παρέχεις πάντα φρέσκα φρούτα και λαχανικά όλο το χρόνο + βραστά αυγά και την κοινή κίτρινη βιταμίνη.
Πιστεύω ότι στα είπα καλά αλλά να ακούσεις και άλλες πιο έμπειρες γνώμες. Καλή τύχη! 🙂
 
Μακρυα απο τις κοινες βιταμινες, ειναι προιοντα αρτοποιιας κυριως, ακρως παχυντικα και αχρηστα.

Φρεσκα σπορια, συσκευασμενα. Φρουτα και λαχανικα εποχης και αυγο αναλογα με τις αναγκες των πουλιων. Σε περιοδο αναπαραγωγης/πτερορροιας/βαρυχειμωνιας ενισχυεις λιγο τους λιπαρους σπορους στο ηδη υπαρχον μειγμα, τους βαζεις σε μια αυγοθηκη δηλαδη. Και φρεσκο νερο - καθαριοτητα. Και θα σε αγαπα για πολυ καιρο.
 
Θανάση εγώ δεν γνωρίζω από καναρίνια και για αυτό δεν μπορώ να σου προτείνω τι τροφή να τους δώσεις,
όμως σίγουρα δεν χρειάζεται κάθε περίοδο να τους δίνεις άλλη τροφή εκτός από κάποια ενίσχυση βιταμινών κατά την περίοδο πτερρορίας.
Πιστεύω πως ξέρεις ότι πρέπει να τους παρέχεις πάντα φρέσκα φρούτα και λαχανικά όλο το χρόνο + βραστά αυγά και την κοινή κίτρινη βιταμίνη.
Πιστεύω ότι στα είπα καλά αλλά να ακούσεις και άλλες πιο έμπειρες γνώμες. Καλή τύχη! 🙂
ναι γνωρίζω για τα λαχανικα και τα φρουτα καθημερινά τρώνε και κατι διαφορετικό... Επίσης τα ενισχύω με κάποια βιταμίνη.. Της king

Μακρυα απο τις κοινες βιταμινες, ειναι προιοντα αρτοποιιας κυριως, ακρως παχυντικα και αχρηστα.

Φρεσκα σπορια, συσκευασμενα. Φρουτα και λαχανικα εποχης και αυγο αναλογα με τις αναγκες των πουλιων. Σε περιοδο αναπαραγωγης/πτερορροιας/βαρυχειμωνιας ενισχυεις λιγο τους λιπαρους σπορους στο ηδη υπαρχον μειγμα, τους βαζεις σε μια αυγοθηκη δηλαδη. Και φρεσκο νερο - καθαριοτητα. Και θα σε αγαπα για πολυ καιρο.
οπως ειπα και πριν λήγω χρησιμοποιώ κάποια βιταμίνη αλλά με μέτρο ολα τα υπόλοιπα τα κάνω οπως λες εκτοσ απο τους λιπαρούς σπορους που δεν ξερω καν πιο ειναι 😛
 
Αυτά νομίζω είναι αρκετά Θανάση. Νομίζω πως απαντήθηκαν όλες οι απορίες σου. Για οτιδήποτε νέο μη διστάσεις να μας γράψεις👍
 
Αυτά νομίζω είναι αρκετά Θανάση. Νομίζω πως απαντήθηκαν όλες οι απορίες σου. Για οτιδήποτε νέο μη διστάσεις να μας γράψεις👍
να είσαι καλά...
και πίστεψε με είμαι κάθε μέρα στην παρέα σας είτε έχω απόρροια είτε όχι 😛
 
ειδες για να εχω χασει το μυαλο μου;
παίζει να το έχω διαβασει και 10 φορές αυτο 😛
😳ντροπή μου και εγω το έχω διαβάσει πριν ένα μήνα και δεν θυμόμουν οτι έγραφε και τα λιπαρά
 
😳ντροπή μου και εγω το έχω διαβάσει πριν ένα μήνα και δεν θυμόμουν οτι έγραφε και τα λιπαρά
😀 δεν πειράζει γι αυτο είναι τα παιδιά εδώ για να μας συμμαζεύουν τα μυαλά
 
Ένα μείγμα αν του βάζεις συμπληρωματικά και κάποιους σπόρους είναι καλά.Αν και κάποιοι ανά εποχή αλλάζουν το μείγμα για να αντιλαμβάνεται το πουλί τις εποχές.
 
Αν και κάποιοι ανά εποχή αλλάζουν το μείγμα για να αντιλαμβάνεται το πουλί τις εποχές.

Η αλλαγή μείγματος έγκειται στην κάλυψη των διατροφικών αναγκών των πουλιών ανά εποχή και όχι για να αντιλαμβάνονται τις εποχές. Η διάρκεια του φωτός κατά κύριο λόγο και η θερμοκρασία, είναι αυτά που καθορίζουν τον βιολογικό κύκλο της ζωής του πουλιών και την αντίληψη της κάθε εποχής. Για παράδειγμα τα καναρίνια είτε τα ταίζεις αυγό ή όχι θα πυρώσουν την Άνοιξη, με τη διαφορά ότι αυτά που είναι διατροφικά προσεγμένα, θα ανταποκριθούν καλύτερα στην αναπαραγωγή, σε σχέση με εκείνα που έχουν τραφεί μόνο με σπόρους. Επίσης, πτερόρροια θα περάσουν όλα τα πουλιά, είτε διατρέφονται σωστά είτε όχι, με τη διαφορά ότι τα καλοταισμένα θα ανακάμψουν ταχύτερα και ομαλότερα σε σχέση με τα υπόλοιπα.
 
Αν δεις τί γίνεται στη φύση όμως Στέφανε το πουλί τον χειμώνα δεν μπορεί να φάει ή να βρει αυτά που υπάρχουν το καλοκαίρι και αντίστροφα. Η κάθε εποχή έχει τα δικά της. Και το πουλί το αντιλαμβάνεται. Οπότε δεν είναι θέμα φωτισμού μόνο και το ότι το πουλί θα κάνει τον κύκλο έτσι κι αλλιώς. Πρέπει να βοηθηθεί από τον κάθε εκτροφέα.
 
Συμπληρωματικά ένα βίντεο το οποίο αναφέρεται στις καρδερίνες αλλά και στα πουλιά γενικότερα που έχουμε σε αιχμαλωσία θα έλεγα εγώ :)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top