Αναπαραγωγή Κάθε πόση ώρα πρέπει να γυρίζουμε τα αυγά;

redcanary

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2007
Μηνύματα
417
Πόλη
Αθήνα
Εψαξα να βρω αν έχει συζητηθεί το θέμα ξανά, όμως δε βρήκα να υπάρχει ειδικό θέμα, παρά μόνο αναφορές, σε δημοσιεύσεις άλλων θεμάτων.
Αν υπάρχει και δεν το είδα παραπέμψτε με εκεί.

Θέλω να ρωτήσω, όταν παίρνουμε τα αυγά από τη φωλιά και τα αντικαθιστούμε με ψεύτικα, κάθε πόση ώρα πρέπει να τα γυρίζουμε;
 
Eγω τα γυριζω μιση στροφη μια φορα την ημερα.
Δεν παρατηρησα καποιο προβλημα στο θέμα εκκόλαψης.
 
Prosopka den ta girizo katholou ta teleftea 2 xronia xoris kanean problima , fetos pou gia mena teliose i anaparagogiki periodos den ixa kamia apoia pou na ofilotan stogirisma avgon, (apo ola ta avga mon ena den eskase an ke ixe neosos mesa)
 
Και εγώ μαι φορά τη μέρα τα γυρίζω. Όπως λέει όμως και ο Φίλλης και όπως έχω διαβάσει και αλλού δεν είναι και απαραίτητο το γύρισμα
 
Μια φορά την ημέρα. Δεν ξέρω όμως αν είναι αναγκαίο, απλώς το κάνω. Η αλήθεια είναι ότι (όσοι έχουν κότες) ποτέ δε γυρίζουν τα αβγά που φυλάσσουν για να τα βάλουν στην κλώσα και τα πουλάκια βγαίνουν μια χαρά. :)
 
Ενας φιλος μου που εχει 10ζευγαρια καναρινια, καρδερινες δεν τα γυρναει τα αυγα και δεν εχει καμια απωλεια! Τωρα γιατι εχει επικρατησει το γυρισμα των αυγων δεν το εχω καταλαβει!😕
 
-Αφου είναι κολλημένο με κάποια κουτσουλιά στο
υλικό της φωλιάς και δεν μπορείς να το μετακινήσεις
σημαίνει οτι είναι ήδη πολλές ώρες σ' αυτήν την θέση.
Δεν έχει καταφέρει φυσικά ούτε η κανάρα να το γυρίσει.
Φοβάμαι οτι θα έχει συμβεί, αυτό που συμβαίνει 90%,
σ' αυτές τις περιπτώσεις.
-Γι 'αυτό οι εξωτερικές φωλιές είναι πολύ καλύτερες.
Αυτός ο κίνδυνος μειώνεται στο ελάχιστο.

Υπάρχει και αυτή η άποψη.
 
Αυτή η άποψη αναφέρεται σε αβγά των οποίων η επώαση έχει ξεκινήσει ήδη. Σε αυτή την περίπτωση δεν είναι δική μας δουλειά το γύρισμα των αβγών αλλά της κανάρας. :) Όλες οι προηγούμενες απαντήσεις αναφέρονται σε αβγά τα οποία έχουμε αποθηκεύσει προσωρινά έως ότου τα τοποθετήσουμε και πάλι στη φωλιά για να ξεκινήσει η επώαση.
 
Αυτή η άποψη αναφέρεται σε αβγά των οποίων η επώαση έχει ξεκινήσει ήδη. Σε αυτή την περίπτωση δεν είναι δική μας δουλειά το γύρισμα των αβγών αλλά της κανάρας. :) Όλες οι προηγούμενες απαντήσεις αναφέρονται σε αβγά τα οποία έχουμε αποθηκεύσει προσωρινά έως ότου τα τοποθετήσουμε και πάλι στη φωλιά για να ξεκινήσει η επώαση.

ΟΚ. Τώρα το κατάλαβα. Μιλάμε για δύο διαφορετικές περιπτώσεις. Λανθασμένα νόμιζα ότι πρόκειται για την ίδια περίπτωση.
 
Το γύρισμα των αβγών από την κανάρα κατά τη διάρκεια της επώασης γίνεται για τη σωστή κατανομή της θερμότητας σε όλο το αβγό καθώς επίσης και για το σωστό εξαερισμό και "ενυδάτωσή" του. Πολλές φορές ακόμη και οι διαδοχικές έξοδοι της κανάρας από τη φωλιά (πολλοί ανησυχούν με αυτό) γίνεται επίσης για να διατηρηθεί η θερμοκρασία στα σωστά επίπεδα.

Το γύρισμα των αποθηκευμένων αβγών από εμάς γίνεται κατά πολλούς για να μην κολλάει το περιεχόμενο στο εσωτερικό του κελύφους, κατά άλλους διότι θα πρέπει να αλλάζει το σημείο του κελύφους το οποίο καλύπτεται εσωτερικά από το περιεχόμενο του αβγού προκειμένου να αναπνέει από όλα τα σημεία και τέλος υπάρχει και η άποψη η οποία λέει ότι δεν χρειάζονται γύρισμα. :)
 
Back
Top