Γενικά Κάθε πότε αλλάζουμε το μείγμα σπόρων στην ταΐστρα;

eleftherna

PB New Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2022
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα!
Μια μάλλον χαζή, πρακτική ερώτηση, που όμως δεν μπορεσα να βρω απάντηση στο φόρουμ:
Εχω τον Κίκο (παπαγαλάκι κοκατίλ) εδώ και μερικές μέρες. Αρχικά του είχα βάλει πολύ μιλλετ σε τσαμπιά για να είμαι σίγουρη ότι θα φάει. Επίσης στην ταίστρα είχα βάλει κάποιους σπόρους μιξ, ποσότητα περίπου ένα εκατοστό ύψος...
Τις πρώτες μέρες έτρωγε μόνο το μίλλετ, και αρχικά δεν έβαζε το κεφάλι μέσα στην ταίστρα. Τις τελευταίες μέρες άρχισε να τρώει και τα σπόρια απο την ταίστρα.
Βλέπω λοιπόν ότι μαζί με τα σπόρια η ταίστρα έχει και τα τσόφλια από τα σπόρια που έχει φάει. Πότε πρέπει να αντικαταστήσω την τροφή, και τι ποσότητα πρέπει να βάζω, ώστε να μην πηγαίνει χαμένη;
Ή απλά πρέπει να προσθέτω επιπλέον ποσότητα και αυτός θα την ξεχωρίζει από τα σπόρια;
Ευχαριστώ πολύ!
 
Το μιλλετ βγάλτο από το κλουβί. Θα του το δίνεις μόνο σαν λιχουδιά για επιβράβευση. Είναι σαν να του έβαλες σοκολάτα μέσα στο κλουβί.😉 Για αυτό δεν έτρωγε σπόρια.
Τα σπόρια εγώ τα αλλάζω μέρα παρά μέρα. Όταν γεμίσουν φλούδες τις φυσάς για να φύγουν οι περισσότερες και μερικές φορές εγώ συμπληρώνω λίγο ακόμη. Τι τροφή του δίνεις;
 
@marapo α, ωραία, κι εγώ το έκανα αυτό με το φύσιμα, για να καθαρίσουν τα πολλά τσόφλια!
Προς το παρόν του δίνω το μιγμα σπόρων της Eviaparrots, μου το έδωσαν δώρο. Διαβάζω εδώ για να αποφασίσω αν είναι καλύτερο να δίνω μείγμα σπόρων ή pellets που βλέπω ότι δίνετε αρκετοί...
Από χρήματα τα pellets έρχονται πιο ακριβά;
 
Έχεις πολύ διάβασμα.😊 Εγώ προσπαθώ να τα δίνω σε συνδυασμό. Είναι δύσκολο και θέλει χρόνο για να τα συνηθίσουν. Μετά από την δική μου μελέτη στο φόρουμ, αποφάσισα να μην τους στερήσω τα σπόρια γιατί αυτό είναι πιο κοντά στην φύση τους. Το δικό μου σκεπτικό με τα πέλλετς είναι να καλυψω κάποιες διατροφικές ανάγκες όταν και αν χρειαστούν. Εννοείται ότι τους παρέχω λαχανικά αλλά δεν τα τρώνε όλα.
Για το κόστος δεν το έχω ψάξει.
 
@eleftherna Τα pellets είναι πιο ακριβά από τους σπόρους. Κατά την άποψή μου είναι καλύτερα από τους σπόρους καθώς δεν περιέχουν τόσα λιπαρά όσα έχουν οι σπόροι.
Εάν θες δες εδώ ένα πρόσφατο thread που συζητήσαμε για τα pellets.
 
@Ledagcc ευχαριστώ, το είχα κοιτάξει αυτό το thread, αλλά δεν ήμουν σίγουρη αν τα πελετσ έρχονται πιο ακριβά. Άλλωστε, αν μέρα παρά μέρα πετάμε την περίσσεια των σπόρων, δεν έρχεται μία η άλλη?
 
Καλησπέρα!
Μια μάλλον χαζή, πρακτική ερώτηση, που όμως δεν μπορεσα να βρω απάντηση στο φόρουμ:
Εχω τον Κίκο (παπαγαλάκι κοκατίλ) εδώ και μερικές μέρες. Αρχικά του είχα βάλει πολύ μιλλετ σε τσαμπιά για να είμαι σίγουρη ότι θα φάει. Επίσης στην ταίστρα είχα βάλει κάποιους σπόρους μιξ, ποσότητα περίπου ένα εκατοστό ύψος...
Τις πρώτες μέρες έτρωγε μόνο το μίλλετ, και αρχικά δεν έβαζε το κεφάλι μέσα στην ταίστρα. Τις τελευταίες μέρες άρχισε να τρώει και τα σπόρια απο την ταίστρα.
Βλέπω λοιπόν ότι μαζί με τα σπόρια η ταίστρα έχει και τα τσόφλια από τα σπόρια που έχει φάει. Πότε πρέπει να αντικαταστήσω την τροφή, και τι ποσότητα πρέπει να βάζω, ώστε να μην πηγαίνει χαμένη;
Ή απλά πρέπει να προσθέτω επιπλέον ποσότητα και αυτός θα την ξεχωρίζει από τα σπόρια;
Ευχαριστώ πολύ!
Καλημερα και από εμένα!! Να χαίρεσαι το πουλακι σου!!
Εγώ προσωπικά όσον αφορά τους σπόρους,
βάζω ποσότητα μια κουταλιά της σούπας το πρωι(εγώ έχω παροτλετ, εσυ για τον δικό σου μπορείς να βάλεις και λίγο παραπανω), και κατά την διάρκεια της ημέρας συμπληρώνω λίγο αν χρειαστεί αφού καθαρίσω τα σπόρια που έχει ανοίξει.
Προτιμώ να βαζω μικρές ποσοτητες στο μπολάκι του για να είμαι σίγουρη ότι θα φάει από όλα τα σπόρια που έχει η τροφή, γιατί διαφορετικά συνήθως τρώνε επιλεκτικά αυτά που τους αρέσουν περισσότερο και τα υπόλοιπα τα αφήνουν.
Κρατάω την τροφή του μια ημέρα,την επόμενη μέρα πετάω ότι έχει μείνει και αντικαθιστώ με νεα.
Με τον τρόπο που σου λέω δεν θα χρειάζεται να πετάξεις μεγάλη ποσότητα στο τέλος της ημέρας.
Όσον αφορά τα πέλλετ , είναι σημαντικό να βρίσκονται στην διατροφή του και η χρηματική αξία τους είναι πανω κάτω όσο κάνει μια καλή τροφή σπόρων.
Ιδανικά θα πρέπει να έχεις και τα δυό αν έχεις την δυνατότητα με προτεραιότητα στα πέλλετ.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top