Διατροφή Κάθε πότε δίνουμε κεχρί στα μπάτζι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Irene
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Irene

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2016
Μηνύματα
75
Πόλη
Ηράκλειο
Γεια σας παιδιά.. έχω θέμα έβαζα κεχρί στα μπάτζι και για καμιά βδομάδα ούτε να το φτύσουν.. Δυο μέρες έχουν που το ανακάλυψαν και μόλις βάλω το τσαμπί στο κλουβί το κατασπαράζουν.. επιτρέπεται να τους δίνω καθημερινά ή θα τους δημιουργήσει πρόβλημα;
 
Γεια σας παιδιά.. έχω θέμα έβαζα κεχρί στα μπάτζι και για καμιά βδομάδα ούτε να το φτύσουν.. Δυο μέρες έχουν που το ανακάλυψαν και μόλις βάλω το τσαμπί στο κλουβί το κατασπαράζουν.. επιτρέπεται να τους δίνω καθημερινά ή θα τους δημιουργήσει πρόβλημα;
Για ενα διαστημα, μπορεις να τους δινεις τακτικα (θα ελεγα οχι καθε μερα, γιατι τρωνε συνεχως αυτο με αποτελεσμα να μειωνουν αισθητα την ποικιλια σπορων που πρεπει να τρωνε). Εφοσον βρηκες το "κουμπι" τους, κρατησε το στις εκλεκτες λιχουδιες αν σε ενδιαφερει να τα εκπαιδευσεις. Ειναι πολυ χρησιμο να βρεις κατι για το οποιο τρελενονται διοτι ετσι θα εχεις τον τροπο να τα παρακινεις στην εκπαιδευση :)

Εν συντομια, τωρα που το ανακαλυψαν δινε ανα 2-3 μερες μισο ή λιγοτερο τσαμπι, να γλυκαθουν. Μετα, αν φυσικα θελεις να τα εκπαιδευσεις, τους προσφερεις πχ μια φορα την εβδομαδα και στην εκπαιδευση ως κινητρο. Μην καλομαθουν κιολας 😉
 
Εν συντομια, τωρα που το ανακαλυψαν δινε ανα 2-3 μερες μισο ή λιγοτερο τσαμπι, να γλυκαθουν. Μετα, αν φυσικα θελεις να τα εκπαιδευσεις, τους προσφερεις πχ μια φορα την εβδομαδα και στην εκπαιδευση ως κινητρο. Μην καλομαθουν κιολας 😉
Ευχαριστώ πολύ... αυτό θα κάνω θέλω να τα εκπαιδευσω διότι η σχεςη μας ειδικά τώρα που τους βάζω την epithol περνάει κρίση
 
Συμφωνώ με την Μυράντα, Ειρήνη μου! Το κεχρί είναι μαλακός και γλυκός σπόρος ο οποίος αρέσει ιδιαίτερα στα πουλιά! Αν τον έχουν συνέχεια στο κλουβί, "κακό μαθαίνουν" και τεμπελιάζουν να σπάσουν τους σκληρούς σπόρους, με αποτέλεσμα να κάνουν επιλογή! Χρησιμοποίησε το καθαρά για την εκπαίδευσή τους όπως σου προτάθηκε,!👍
 
Συμφωνώ με την Μυράντα, Ειρήνη μου! Το κεχρί είναι μαλακός και γλυκός σπόρος ο οποίος αρέσει ιδιαίτερα στα πουλιά! Αν τον έχουν συνέχεια στο κλουβί, "κακό μαθαίνουν" και τεμπελιάζουν να σπάσουν τους σκληρούς σπόρους, με αποτέλεσμα να κάνουν επιλογή! Χρησιμοποίησε το καθαρά για την εκπαίδευσή τους όπως σου προτάθηκε,!👍
και γω τους εχω παντα μισο τσαμπι στο κλουβι του καθενος εκτος και αν ειναι και οι δυο σε ενα κλουβι (καμια φορα συμβαινει και αυτο.. Τα αφηνω και επιλεγουν, αλλιως θα εχω υστεριες..) οποτε εκει βαζω ολοκληρο αλλα δεν αφηνουν την κανονικη τροφη.. Μαλλον τα καλομαθαινω μου φαινεται..
 
Back
Top