Διατροφή Κάθε πότε πρέπει να δίνουμε φυτρωμένους σπόρους στα καναρίνια μας

Dimitris_thess

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2014
Μηνύματα
70
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
Κάθε πότε πρέπει να δίνουμε στα καναρίνια μας όταν είναι έτοιμοι οι σπόροι μας;
 
Διάβασε προσεκτικά, μόλις ετοιμαστούν πρέπει να καταναλωθούν γιατί υπάρχει κίνδυνος ανάπτυξης μυκήτων. Είναι το λεπτό θέμα που θέλει προσοχή και επιμέλεια στα φύτρα.
 
Ναι αλλά αυτό ρωτάω, εφόσον τα έχουμε στο ψυγείο κάθε πότε πρέπει να τους δίνουμε τους έτοιμους σπόρους;
Σε καθημερινή βάση; Πότε;
 
Συγγνώμη δεν είχα καταλάβει την ερώτηση. Ναι κάθε μέρα εφόσον ο χρόνος ζωής τους είναι μικρός. Γι αυτό πρέπει να φτιάχνεις και μικρές ποσότητες ή να βάζεις τους υπόλοιπους στις δικές σας σαλάτες ώστε να μην πετάγονται.
 
Σωστή ποσότητα και κάθε μέρα...
Το ψυγείο πιστεύω πως θα πρέπει να είναι για μια δυο μέρες το πολύ.
Αν ρυθμιστεί η προετοιμασία της σωστής ποσότητας στις ανάγκες μας... Το ψυγείο θα χρειάζεται ελάχιστα...
 
Είναι φρέσκια τροφή και μάλιστα ευαίσθητη. Καλό είναι να κάνεις μικρές ποσότητες ώστε να μπορούν να καταναλωθούν άμεσα. Σε περίπτωση που κανεις περισσότερο, δίνεις στα πουλιά κάθε μέρα για δύο τρεις ημέρες. Μεγαλύτερη ποσότητα να την αποφεύγεις για τον κίνδυνο της αλλοίωσης.
 
Είναι η πρώτη φορά που κάνω φύτρες και επίσης έκανα δοκιμές με τους σπόρους και ήδη έχω αρκετούς 3 βαζάκια με διαφορές ημερών και συχνό ξέπλυμα έως 4 φορές.
Βέβαια σήμερα εκτός το ριζίδιο έβγαλε το ένα βαζάκι μου φύτρα και το τοποθέτησα στο ψυγείο για να μειώσω την ανάπτυξή του, γι'αυτό ρωτάω πόσο πρέπει να καταναλωθεί από τα καναρίνια μας για να μην γίνουμε υπερβολικοί άθελα μας.
Ένα το έχω και θέλω να είναι βασιλιάς και υγιέστατος!
Edit και μια φωτογραφία σε δεύτερο στάδιο στεγνώματος.

IMG_20150216_121455-min.webp
 
Είναι η πρώτη φορά που κάνω φύτρες και επίσης έκανα δοκιμές με τους σπόρους και ήδη έχω αρκετούς 3 βαζάκια με διαφορές ημερών και συχνό ξέπλυμα έως 4 φορές.

Τέλεια φαίνονται... Τυχερό το καναρίνι σου...
Δοκίμασε κι εσύ... είναι τέλεια η γεύση τους!
 
Back
Top