Κάλυμμα μεγάλων κλουβιών από ύφασμα

vagelis76

PB Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2009
Μηνύματα
802
Πόλη
Ρέθυμνο
Το σκέπασμα των κλουβιών σε κάποιες περιπτώσεις είναι αναγκαίο.. Έτσι κι εγω έπρεπε με κάποιο τρόπο να καλύπτω τα κλουβια ώστε τα μικρά να κοιμούνται τις ώρες που πρέπει.
Νε μεν ο φωτισμός χαμηλώνει αλλά αυτο δε μου έφτανε έτσι ζήτησα τη βοήθεια της θείας(έχει τελειώσει τη μοδιστρική) να φτιάξουμε κάτι.
Το αποτέλεσμα καταπληκτικό και μέχρι και σήμερα τα χρησιμοποιώ, σχεδόν 5-6 χρόνια μετα.
Βγάλαμε το παρτον και ενώθηκαν οι πλευρές..στη μπροστινή πλέυρά του κλουβιου μπήκαν φερμουαρ του μέτρου από δεξια και αριστερα,ωστέ να ανοίγει όλη η πρόσοψη και να διπλώνεται στη στην οροφή του κλουβιου.

Βγαίνει και πλένεται πού ευκολα και γλυτώσαμε και τις πιτσιλιες στο τοίχο από τη πίσω πλευρά

SDC16061_600x800.webp ..

SDC16060_600x800.webp

SDC16046_800x600.webp

SDC16047_800x600.webp

SDC16063_800x600.webp
 
Τέλειο. Και μου αρέσει η ιδέα του φερμουάρ. Εγώ εδώ το αγόρασα έτοιμο πριν έρθει το πουλί στο σπίτι. Στην Ελλάδα είχα βρει σε προσφορά στο ΙΚΕΑ κουρτίνα σκίασης (σαν αυτές απο τα ξενοδοχεία) που δεν περνάει φως και πήρα τη διπλή στα 40 ευρώ αν θυμάμαι καλά και με μια ραφή στη μέση (η πεθερά μου) έγινε υπέρδιπλο κάλυμμα για το κλουβί των μικρών. Το έχουν 4 χρόνια τώρα.
 
Back
Top