Ασθένειες Κάναρα με αστάθεια

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα.
Το έβλεπα από προχθές ότι ήταν νοχελικο το πουλάκι αλλά έτρωγε πολυ.
Σήμερα πάλι το πρωί το ειδε να κάθεται στον πάτο νοχελικο αλλά οχι φουσκωμένο
Από το απόγευμα άρχισε να μήν μπορεί να σταθεί στα πόδια του.
Δεν μπορούμε να ανεβη στο κλαράκι, μόνο στην χαμηλότερη ταιστρα πιγενε για φάει.
Όταν πιγα να το πιάσω για να το δω δεν μπορουσε ούτε να αντιδράσει.
Οι κουτσουλιές είναι κανονικές.
Ανοιγοκλείνει το στόμα και κάνει ένα βραχνω θορυθό.
Και το στομάχι του μου φενεται χαλιά.
rsz_20180226_224218.webp rsz_20180226_224227.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αρσενικό ή θηλυκο;
Έχεις μηπως ιθαγενή στην εκτροφή σου; Ή μηπως προκειται για εξωτερική εκτροφή που την επισκέπτονται άγρια πουλιά η που κάθονται πάνω στα κλουβιά;
Πόσο καιρό εχεις το καναρινι;
Η τροφή που χρησιμοποιείς ειναι χύμα;
 
Κοιμάται τώρα;Θέλει ζέστη και ηλεκτρολύτες.
Έτσι όπως το περιγράφεις, μετράει ώρες.
Μέχρι το ξημέρωμα πρέπει να έχεις αποφασίσει πως θα κινηθείς.
Πλένε τα χέρια σου.
Περαστικά.
 
Αρσενικό ή θηλυκο;
Έχεις μηπως ιθαγενή στην εκτροφή σου; Ή μηπως προκειται για εξωτερική εκτροφή που την επισκέπτονται άγρια πουλιά η που κάθονται πάνω στα κλουβιά;
Πόσο καιρό εχεις το καναρινι;
Η τροφή που χρησιμοποιείς ειναι χύμα;
Θυληκο.
Δεν εχω άγρια και δεν μπορουν να τα επισκευτουν γιατί το μπαλκονι ειναι κλειστό με νάιλον τέντες.
Το έχω ένα χρόνο.
Δεν χρησιμοποιω πλέον χύμα τροφες.

Κοιμάται τώρα;Θέλει ζέστη και ηλεκτρολύτες.
Έτσι όπως το περιγράφεις, μετράει ώρες.
Μέχρι το ξημέρωμα πρέπει να έχεις αποφασίσει πως θα κινηθείς.
Πλένε τα χέρια σου.
Περαστικά.
Το πρωι αν έχει αντέξει θα πάμε στον κτηνίατρο.
Οι ηλεκτρολύτες τη είναι πώς τους βρισκω;
 
Που το είχες σε κλούβα ή μόνο του;
Μακάρι να προλάβεις τον γιατρό και να πάνε όλα καλά.
Σε αντίθετη περίπτωση,το ζυγίζεις μέσα σου, αν υποπτεύεσαι κάτι το παθολογικό και θες να το μάθεις.
Αν το είχες για αναπαραγωγή, δείχνει αδύνατο, δηλαδή δεν έχει σωστή προετοιμασία.
Οι ηλεκτρολύτες δίνουν ένα μπούστ, σαν την σοκολάτα στα έδρανα των Πανελλήνιων.
 
Αφου το ειχες ενα χρονο κ σχεδον οι συνθηκες διαβιωσης του ητανε ιδιες μηπως θυμασαι να μας πεις αν το τελευταιο διαστημα του χορηγησες κατι διαφορετικο απο συμπληρωμα βιταμινων κανα πυρωτικο κτλ γενικα οτιδηποτε που δεν του το εδινες πιο πριν;
 
Έχω την εντύπωση ότι η φωτογραφία της κοιλιάς δείχνει διάχυτο μαύρο σημείο και πρήξιμο.
Εύχομαι να προλάβεις το γιατρό, περαστικά!
 
Ναι, δυστυχώς θα μπορούσε να δείχνει ακόμα και αιμορραγία, για αυτό νομίζω ότι είναι μαύρο.
 
Δυστυχώς τα νέα δεν είναι ευχάριστα, δεν άντεξε.
Να απαντήσω στο ερώτημα αν χορήγησα κάτι διαφορετικό.
Τον τελευταίο μήνα δίνω μερα παρά μέρα κεραματα σουσαμιού.
Επίσης προ εβδομάδας χορήγησα πολυβιταμηνες σε όλα για τρεις ημέρες, σε δοσολογία αναγραφομενη της συσκευασίας.
rsz_20180227_094929.webp
 
Σπύρο, λυπάμαι πολύ για την κατάληξη.
Τώρα όμως οφείλω να σου πω ότι θα πρέπει να πιάνεις τα υπόλοιπα πουλάκια σου κάθε λίγο και να ελέγχεις την κοιλιά τους. Αυτό για αρκετό καιρό, ίσως και για έναν μήνα. Αν δεις έναρξη μελανού σημείου στην κοιλιά, απομονώνεις το πουλί άμεσα, καθαρίζεις - απολυμαίνεις το κλουβί που ήταν με ό,τι συμπράγκαλα είχε μέσα, κρατάς το πουλί με το μελανό σημείο μέχρι το μεσημέρι, εκεί περίπου στις 12.00 13.00 βάζεις αλουμινόχαρτο στον πάτο, και μόλις κουτσουλήσει τρέχεις στον κτηνίατρο. Θα μπορούσε να είναι και κοκκίδια αυτό που είχε.
Εναλλακτικά παίρνει το πεθαμένο πουλάκι, και αφού ελέγξεις τα άλλα (με καθαρά χέρια) και όποιο άλλο έχεις και το πας στον πτηνίατρο για νεκροψία μαζί με όσα θα έχεις βρει να έχουν μελανά σημεία ή να μην σου φαίνονται και τόσο καλά.
Εύχομαι όλα αυτά που λέω να είναι απλά ένας false alarm
 
Κριμα φιλε μου λυπαμαι για την καταληξη, μαλλον ητανε σε προχωρημενο σταδιο.
 
Back
Top