Αναπαραγωγή Κάνει ένα καναρίνι με κύστες να μπει σε αναπαραγωγή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosk1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikosk1

PB Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2011
Μηνύματα
838
Πόλη
Κομοτηνή
Καλησπέρα! Ενας φιλος από το facebook μου εκανε μια ερωτηση και δεν ηξερα τι να του απαντησω και θελω τα φωτα σας. Αγορασε ένα θυληκο καναρινι και παρατηρησε ότι ένα φτερο στην δεξια φτερουγα είναι κλειστο δεν εχει ανοιξει, στη βαση του φτερου δεν βλεπει να εχει κατι ανησυχητικο, το πουλι αυτό κανει να ζευγαρωσει; Και γενικα ένα πουλι που εχει παρουσιασει κυστες κανει να μπει σε αναπαραγωγη;
 
Έχω την εντύπωση πως δεν προτείνεται για την υγεία του ίδιου του πτηνού,όχι για λόγους κληρονομικότητας.
Τι καναρίνι είναι ακριβώς;
 
γενικα ένα πουλι που εχει παρουσιασει κυστες κανει να μπει σε αναπαραγωγη;
Αν ένα πουλί έχει παρουσιάσει κύστες σημαίνει πως έχει ιδιαίτερα μαλακό πτέρωμα.
Κι αν... υποθετικά μιλώ... Πρέπει για κάποιο λόγο να το ζευγαρώσω οπωσδήποτε θα πρέπει να βρω ένα πουλί για ζευγάρι του με πολύ σκληρό πτέρωμα...
Κι αυτά τα πουλιά σπάνια βρίσκονται.
Υπάρχει τέτοια εκδοχή;
Γιατί αν δεν υπάρχει.. Τα μικρά που θα προκύψουν από λάθος επιλογές θα είναι απείρως χειρότερα σε κύστες.
παρατηρησε ότι ένα φτερο στην δεξια φτερουγα είναι κλειστο δεν εχει ανοιξει, στη βαση του φτερου δεν βλεπει να εχει κατι ανησυχητικο,
Ακόμη και μια μικρή κύστη να υπάρχει είναι δηλωτικό μαλακού πτερώματος και απαιτεί μέτρα και σωστές επιλογές.
Φυσικά η μικρή έκταση της κύστης μας βολεύει από άποψη υγείας του καναρινιού.
Με μικρές ίσως προσθήκες στη διατροφή του... ίσως αποφύγουμε καταστάσεις.
Αν τώρα αυτή η κύστη παρουσιάστηκε και υπήρχε αυτή η extra προσθήκη αμινοξέων... Τότε έχουμε πρόβλημα.
Πολύ προσοχή να του πεις...
το πουλι αυτό κανει να ζευγαρωσει;
Για μένα όχι... Δεν πρέπει να ζευγαρώσει.
 
Υπάρχει τέτοια εκδοχή;
Αυτος εχει ένα αρσενικο κυριαρχο και αγορασε από πετ ένα υπολειπομενο το παιδι είναι από λαρισα και μου ειπε ότι δεν ειχε άλλο το μαγαζι και για αυτό το λογο μου εκανε την ερωτηση θα του πω να μην το βαλει ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
 
Αυτος εχει ένα αρσενικο κυριαρχο και αγορασε από πετ ένα υπολειπομενο το παιδι είναι από λαρισα και μου ειπε ότι δεν ειχε άλλο το μαγαζι
Μονοπωλιακό pet shop στη Λάρισα πωλεί λευκά υπολειπόμενα! 🙂
Δεν λέω οτι δεν έχει κύστη, λέω οτι μπορεί να είναι και κάτι άλλο. Για αυτό,το πιό συνετό, είναι να ενημερώσεις τον φίλο σου για τις ιδιαίτερες ανάγκες των λευκών υπολειπόμενων σε βιταμίνη Α καθώς και για τις συνέπειες σε τυχούσα έλλειψή της.
https://community.petbirds.gr/threads/Η-βιταμίνη-Α-στα-πτηνά.83/
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Με μικρές ίσως προσθήκες στη διατροφή του... ίσως αποφύγουμε καταστάσεις.
Ειναι πολυ ενδιαφέρον το θέμα που θίγεις. Θα μπορούσες να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Ποια θα πρεπει να ειναι η διατροφή του πουλιου για να αποφύγει ποιες καταστάσεις;
Δεν ξερω, ίσως και να μπορουσε να ειναι ενα ξέχωρο θέμα απο μονο του, αν και αυτά που θα μας πεις ενδιαφέρουν σε πρώτη φάση και τον κάτοχο του συγκεκριμένου πουλιου.
 
Θα βγούμε "λίγο" εκτός θέματος αλλά ίσως τελικά να αξίζει.
Δεν ξερω, ίσως και να μπορουσε να ειναι ενα ξέχωρο θέμα απο μονο του, αν και αυτά που θα μας πεις ενδιαφέρουν σε πρώτη φάση και τον κάτοχο του συγκεκριμένου πουλιου.
Νομίζω πως σαν ξέχωρο θέμα θα έστεκε περισσότερο.
Θα είχαμε και τις γνώμες των υπολοίπων και θα υπήρχε και δυνατότητα εμλπουτισμού.
Ποια θα πρεπει να ειναι η διατροφή του πουλιου για να αποφύγει ποιες καταστάσεις;
Μιλάω για τα απαραίτητα αμινοξέα.
 
Μιλάω για τα απαραίτητα αμινοξέα.
ΟΚ, εφόσον θα ήταν πολύ χρήσιμο για το θεματοθέτη να δώσει πληροφορίες στο γνωστό του που ρωτά, και επίσης ιδιαίτερα ωφέλιμο για εμάς τους υπόλοιπους, αν θέλεις γίνε πιο συγκεκριμένος, μια και το έθιξες και μην μας κρατάς σε αγωνία:
Ποια αμινοξέα, σε ποιες τροφές και με ποια συχνότητα θα κάνουν πρόληψη ή όπως το αναφέρεις αποφυγή καταστάσεων, και φυσικά ποιες καταστάσεις;
Κι αν θεωρούν οι mods, ας το κάνουν νέο θέμα
 
αν θέλεις γίνε πιο συγκεκριμένος, μια και το έθιξες και μην μας κρατάς σε αγωνία:
Μιλάω για τη μεθιονίνη που με τα "όσα ξέρω" είναι απαραίτητη στη δημιουργία καλύτερων καταστάσεων σε σχέση με το φτέρωμα...
 
Μιλάω για τη μεθιονίνη που με τα "όσα ξέρω" είναι απαραίτητη στη δημιουργία καλύτερων καταστάσεων σε σχέση με το φτέρωμα...
Η μεθειονίνη είναι ένα απο τα 24 πρωτεινικά αμινοξέα. Το ιδιαίτερο γνώρισμά της, απ'όσο θυμάμαι απο βιολογία λυκείου, είναι οτι κωδικοποιείται απο το κωδικόνιο έναρξης κατα τη μετάφραση. Εν ολίγοις κάθε πολυπεπτιδική αλυσίδα ξεκινά με την μεθειονίνη. Στην πορεία ανάλογα με το τί παράγεται αυτή μπορεί και να αποκοπεί απο την αλυσίδα. Το σημαντικό είναι οτι δεν παράγεται τίποτα χωρίς μεθειονίνη.
Δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά ως προς αυτό, απο τον άνθρωπο στα καναρίνια. Παρακαλώ @ianos διορθώστε με σε κάθε περίπτωση.
Τώρα επι του θέματος έχω διακρίνει δύο απόψεις για την ενδεδειγμένη αντιμετώπιση. Η πρώτη, που δεν μπορώ να εξηγήσω, διαπνέεται απο μια δίαιτα αποφυγής λιπαρών σπόρων και βασίζεται στην αντίληψη οτι πάνω κάτω η κύστη δημιουργέιται όπως και σε εμάς ένα σπυρί. Η δεύτερη προτρέπει στοχευμένη αύξηση της παρεχόμενης πρωτείνης στη λογική μιας διευκόλυνσης του αναπτυσσόμενου φτερού.
Όταν λέμε οτι ένα καναρίνι έχει κύστες,υπάρχει μια διαβάθμιση της σοβαρότητας αυτού του γεγονότος.Αυτό σημαίνει πως η εκδήλωση μπορεί να μετριαστεί και το καναρίνι να χρησιμοποιηθεί σε αναπαραγωγή. Κάτι τέτοιο όμως προυποθέτει εμπειρία, συνέπεια και ανάληψη ευθυνών.
Δυστυχώς μια επιστημονική έρευνα λείπει, αν και σίγουρα θα έχει έχει γίνει και μέχρι στιγμής βασιζόμαστε μόνο σε εμπειρικά δεδομένα και μαρτυρίες.
ΥΓ:ερωτοαπαντήσεις τύπου τί είναι η κύστη, πως αντιμετωπίζεται κτλ δεν μπορεί να θεωρούνται εκτός θέματος κάτω απο τον παραπάνω τίτλο. Μακάρι να μην έχει τίποτα το πουλάκι και να βγούνε όλα μάταια και off topic.
 
Καλησπέρα! Ενας φιλος από το facebook μου εκανε μια ερωτηση και δεν ηξερα τι να του απαντησω και θελω τα φωτα σας. Αγορασε ένα θυληκο καναρινι και παρατηρησε ότι ένα φτερο στην δεξια φτερουγα είναι κλειστο δεν εχει ανοιξει, στη βαση του φτερου δεν βλεπει να εχει κατι ανησυχητικο, το πουλι αυτό κανει να ζευγαρωσει; Και γενικα ένα πουλι που εχει παρουσιασει κυστες κανει να μπει σε αναπαραγωγη;
Aν πρόκειται για κάποιο απο τα πρωτεύοντα (όχι απο τα καλυπτήρια) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Η εμπειρία έχει δείξει οτι αυτό συμβαίνει πολλές φορές, εκτός πτερόρροιας. Αν δηλαδή, ένα πουλάκι έχασε πρωτεύον για κάποιους λόγους μετά την βασική πτερόρροια του καλοκαιριού, υπάρχουν πολλές πιθανότητες το νεότερο να παρουσιάσει προβλήματα (πολλών ειδών) κατα την εμφάνισή του. Μάλιστα, μια υποψία για γενικότερο πρόβλημα του πουλιού μπορεί να αποκλειστεί εντελώς, αν με έναν έλεγχο σε όλο το υπόλοιπο σώμα δεν διαπιστωθεί πουθενά ύπαρξη κύστης.
 
Μονοπωλιακό pet shop στη Λάρισα πωλεί λευκά υπολειπόμενα! 🙂
Δεν λέω οτι δεν έχει κύστη, λέω οτι μπορεί να είναι και κάτι άλλο. Για αυτό,το πιό συνετό, είναι να ενημερώσεις τον φίλο σου για τις ιδιαίτερες ανάγκες των λευκών υπολειπόμενων σε βιταμίνη Α καθώς και για τις συνέπειες σε τυχούσα έλλειψή της.
Απλά δεν είχε άλλο λευκό για να το αλλάξει στο συγκεκριμένο μαγαζί που αγόρασε το πουλάκι τώρα για μονοπωλια και ότι πουλά μόνο λευκά δεν κατάλαβα πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα. Το παιδί είναι μικρός σε ηλικία, αυτή θα ήταν η πρώτη του προσπάθεια για ζευγαρομα. Για να του πω τωρα για σκληρά και μαλακά φτερά για της ανάγκες που έχουν τα λευκά και πολλά αλλά βασικά που δεν γνωρίζει θα έπρεπε να ειμαι όλη την ημέρα στο Facebook και να γράφω εγώ του πρότεινα να γραφτεί εδώ στο petbirds να μάθει πρώτα πέντε πράγματα σωστά και μετά να ασχοληθεί με ζευγάρια. Έκανα την ερώτηση πιο πολύ γιατί δεν είχα ξαναδεί κάποιο άρθρο που να λέει κάτι για την αναπαραγωγή με αυτά τα πουλιά που έχουν τέτοια θέματα σε μικρό η μεγάλο βαθμό πολλά για την αφαίρεση αρκετά για την διατροφή αλλά δεν βρήκα κάτι για την αναπαραγωγή.
 
Aν πρόκειται για κάποιο απο τα πρωτεύοντα (όχι απο τα καλυπτήρια) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα
Κ. Μάκη δεν έχω δει κάποια φωτογραφία και δεν γνωρίζω. Αν αποφασίσει να γραφτεί εδώ και κρατήσει τελικά το πουλάκι ίσως να ανεβάσει κάποια φωτογραφία και να του δώσετε κάποια συμβουλή.
 
Απλά δεν είχε άλλο λευκό για να το αλλάξει στο συγκεκριμένο μαγαζί που αγόρασε το πουλάκι τώρα για μονοπωλια και ότι πουλά μόνο λευκά δεν κατάλαβα πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα.
Δεν είναι η ουσία στη μεταφορά μου ή στο όποιο αόριστο συμπέρασμά μου, η ουσία βρίσκεται στη δήλωση οτι λευκό υπολειπόμενο σε pet shop δύσκολα την βγάζει. Εικάζοντας οτι το πόρισμα για κύστη είναι ελεγχόμενο σημείωσα οτι ίσως πρέπει να στραφεί και αλλού η προσοχή.
 
Δεν είναι η ουσία στη μεταφορά μου ή στο όποιο αόριστο συμπέρασμά μου, η ουσία βρίσκεται στη δήλωση οτι λευκό υπολειπόμενο σε pet shop δύσκολα την βγάζει
Δεν ήθελα να σε θίξω για το σχόλιο σου και ζητώ συγνώμη αν ακούστηκε κάπως ο τρόπος που σε ρώτησα για το σχόλιο σου. Τώρα λευκό υπολειπομενο σε πετ σπάνια είναι και καθαρό πουλί.
 
Back
Top