Διατροφή Κάνει αυτή η τροφή για πάρροτλετ

Εγγραφή
26 Νοε 2018
Μηνύματα
803
Λοιπον αυτη ειναι η καινουργια τροφη του φλαφυ..Λεει πως ειναι ιδικη για την πτεροπορια και οτι οταν τελειώσει η πτεροπορια του να την αλλαξω ειναι καλη και κανει για παρροτλετ;
Ευχαριστω εκ των προτέρων
Σας εχω απο κατω φωτο
 

Συνημμένα

  • IMG_20190130_224000_800x600.webp
    IMG_20190130_224000_800x600.webp
    32,2 KB · Προβολές: 13
  • IMG_20190130_224009_600x800.webp
    IMG_20190130_224009_600x800.webp
    29,7 KB · Προβολές: 13
Μιχάλη, δεν την γνωρίζω.
Γράφω μόνο για να σου υπενθυμίσω ότι η αλλαγή από τη μια τροφή στην άλλη γίνεται σταδιακά και όχι από τη μια μέρα στην άλλη.
Ναι το ξερω πως πρεπε να γίνει σταδιακα..
Σας ευχαριστω πολυ για την συντομη απαντησει
[automerge]1548881435[/automerge]
Ναι το ξερω πως πρεπε να γίνει σταδιακα..
Σας ευχαριστω πολυ για την συντομη απαντησει
Γρηγορη ηθελα να γραψω😂
 
Εγώ στα parrotlet μου δίνω αυτή...
60456
Αυτή που έχεις εσυ Εγώ προσωπικά δεν θα την έδινα γιατί περιέχει ηλιόσπορο ο οποίος παχαίνει...
Άμα δουν ηλιόσπορο σε τροφή παρατάνε όλα τα σπόρια μόνο κ μόνο για τον ηλιόσπορο... Κ γι'αυτό παίρνω αυτήν την πρεστιζ γιατι δεν περιέχει ηλιόσπορο...
Είναι πολύ καλή μπορώ να πω...
Σου προτινω να πάρεις αυτή... Να μην κάνεις όμως απότομες αλλαγές με τις τροφές...
Πάντα θα βάζεις λίγη παλιά τροφή με τη νέα μέσα στις ταιστρες για καμιά βδομάδα για να συνηθίζει ο οργανισμός του τη νέα τροφή...
Και όταν θα έχει πτερορροια θα του δίνεις να τρώει αυγό βραστό μαζί με την φλούδα... Τουλάχιστον δυο τρεις φορές την εβδομάδα και στο κλουβί να έχεις πάντα σουπιοκοκκαλο!
 
Εγώ στα parrotlet μου δίνω αυτή...
View attachment 60456
Αυτή που έχεις εσυ Εγώ προσωπικά δεν θα την έδινα γιατί περιέχει ηλιόσπορο ο οποίος παχαίνει...
Άμα δουν ηλιόσπορο σε τροφή παρατάνε όλα τα σπόρια μόνο κ μόνο για τον ηλιόσπορο... Κ γι'αυτό παίρνω αυτήν την πρεστιζ γιατι δεν περιέχει ηλιόσπορο...
Είναι πολύ καλή μπορώ να πω...
Σου προτινω να πάρεις αυτή... Να μην κάνεις όμως απότομες αλλαγές με τις τροφές...
Πάντα θα βάζεις λίγη παλιά τροφή με τη νέα μέσα στις ταιστρες για καμιά βδομάδα για να συνηθίζει ο οργανισμός του τη νέα τροφή...
Και όταν θα έχει πτερορροια θα του δίνεις να τρώει αυγό βραστό μαζί με την φλούδα... Τουλάχιστον δυο τρεις φορές την εβδομάδα και στο κλουβί να έχεις πάντα σουπιοκοκκαλο!
Και εμενα τουα αρέσει πολυ ο ηλιοσπορος αλλαωττωει τα τρωει ολα... Μας βγηκε φαγανο.
[automerge]1548912921[/automerge]
Τ
To "ειδική για πτερόροια" είναι απόλυτα μαρκετίστικο τρικ. Αφού την αγόρασες να του την δώσεις όλη.
ο σκέφτικα αλλα αφου ετσι ελεγε υπεθεσα οτι θα ειναι καλη...
 
Αυτή που προσφέρει η Εύα @eva vrs είναι πολύ καλή επιλογή την έδινα κι εγώ παλιότερα. Την συγκεκριμένη τροφή που αναφέρεις δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά η περιγραφή της ως "ειδική για την πτερόρροια" είναι περισσότερο για την βιτρίνα όπως είπε και ο Ανέστης @Φοίβος . Γενικά ο ηλιόσπορος δεν κάνει καλό.Αφού την πήρες δωσ' την όλη και δοκιμάζεις κάποια άλλη μετά. Να γνωρίζεις ότι οι συνεχείς αλλαγές στην τροφή δεν κάνουν καλό και μπορούν να στρεσάρουν το πουλάκι σε βαθμό που μπορεί να σταματήσει να τρώει και πεθάνει από την πείνα.Βρες μια τροφή με καλή αποδοχή -χωρίς ηλιόσπορο κατά προτίμηση- και συνέχισε με αυτή.
 
Αυτή που προσφέρει η Εύα @eva vrs είναι πολύ καλή επιλογή την έδινα κι εγώ παλιότερα. Την συγκεκριμένη τροφή που αναφέρεις δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά η περιγραφή της ως "ειδική για την πτερόρροια" είναι περισσότερο για την βιτρίνα όπως είπε και ο Ανέστης @Φοίβος . Γενικά ο ηλιόσπορος δεν κάνει καλό.Αφού την πήρες δωσ' την όλη και δοκιμάζεις κάποια άλλη μετά. Να γνωρίζεις ότι οι συνεχείς αλλαγές στην τροφή δεν κάνουν καλό και μπορούν να στρεσάρουν το πουλάκι σε βαθμό που μπορεί να σταματήσει να τρώει και πεθάνει από την πείνα.Βρες μια τροφή με καλή αποδοχή -χωρίς ηλιόσπορο κατά προτίμηση- και συνέχισε με αυτή.
Οκ
 
Back
Top