Συμπληρώματα Κάνει για καναρίνια η βιταμίνη NEKTON E;

electrical

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουλ 2010
Μηνύματα
86
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας! Ηθελα να ρωτησω εαν καποιος εχει χρησιμοποιησει αυτην την βιταμινη και εαν κανει για καναρινια. Γιατι βλεποντας την εικονα εμφανιζονται ενα ζευγαροι παπαγαλοι.
 
Και εγω ετσι φανταστηκα αλλα με μπερδεψε η εικονα των παπαγαλων. Παντως ευχαριστω
 
Ναι βεβαιως και κανει για καναρινια και την χρησιμοποιησα για 2 χρονια. Εμεινα αρκετα ευχαριστημενος. (Γραψε αν θελεις το ονομα σου στο προφιλ σου για να σε προσφωνουμε)
 
Τώρα χρησιμοποιης κάποιο άλλο σκεύασμα γιατί αναφέρεις ότι ήσουν ευχαριστημενος.Βρήκες κάτι καλυτερο
 
Την χορηγείς μόνο όταν είναι να ζευγαρώσεις η την δίνεις και ενδιάμεσα που και που για ενίσχυση των πουλιών;
 
Η βιταμίνη Ε βοηθάει στην γονιμότητα των πουλιών.Άρα δεν χρειάζεται σε άλλες περιόδους.
 
Φανταζόμουν οτι την χορηγούμε και ενδιάμεσα για να αναβαθμίσουμε τα πουλιά στο να κελαηδάνε. Έχω έναν αρσενικό γύρω στα 7 χρονιά και φέτος μετά την πτερορια δεν λέει να κελαηδήσει. Τον φροντίζω συνεχώς δίνοντας του αυγό μήλο μαρουλάκι οχι συνέχεια και απο καμιά φορά και λίγο αυγοτροφη αλλά δεν λεει να κελαηδήσει. Γιαυτό ρωτάω σχετικά με αυτήν την Βιταμίνη. Αν έχετε κάτι να μου προτείνετε μπορείτε να μου το αναφέρετε.
 
Τώρα χρησιμοποιης κάποιο άλλο σκεύασμα γιατί αναφέρεις ότι ήσουν ευχαριστημενος.Βρήκες κάτι καλυτερο

Τουλαχιστον για τα δικα μου δεδομενα το Ferti-Vit ειναι ελαφρως καλυτερο. (το συνδιαζω με τριμμενο brazilian nut) μεσα στην αυγοτροφη
 
Το βαζεις παντα μεσα στην αυγοτροφη η και στο νερο; Το 2014 ειχα χρησιμοποιησει
Ferti-Vit και το αποτελεσμα ηταν ολα μου τα αυγα ηταν ασπορα. Γυρο στα 20 . Την εβαζα μεσα στο νερο. Περσι χρησιμοποιησα τηςTafarm με βιταμινη E και πηγα πολυ καλα. Στα 10 αυγα 2 ασπορα και αυτα απο καρδερινα τα οποια ηταν 2 στα 4. εβγαλα 8 πουλακια συνολο.Ισως χρειαζετε μεσα στην αυγοτροφη και οχι μεσα στο νερο.
 
Οι βιταμίνες και ειδικά η βιταμίνη Ε (όποια κι αν είναι αυτή) βοηθά στην αύξηση της γονιμότητας όταν αυτή έχει ξεκινήσει να εμφανίζεται στο πουλί,. Κυρίως όταν το πουλί είναι έτοιμο ορμονικά.
Ναι η βιταμίνη βοηθά, αλλά χρειάζονται πολύ περισσότερα για να υπάρχει γόνιμο αποτέλεσμα στη φωλιά των πουλιών.
Δηλαδή με τη χορήγησή της σε κάποια πουλιά δεν περνούν αυτά αυτόματα, από τον χειμερινό ερωτικό λήθαργο στην πλήρη ανοιξιάτικη ερωτική έξαψη. Ούτε σε απόλυτα ένσπερμες γέννες αυγών. Χρειάζονται χρόνος, ζέστη και κυρίως ο έντονος ανοιξιάτικος πολύωρος φωτισμός.
Το βαζεις παντα μεσα στην αυγοτροφη η και στο νερο; Το 2014 ειχα χρησιμοποιησει
Ferti-Vit και το αποτελεσμα ηταν ολα μου τα αυγα ηταν ασπορα. Γυρο στα 20 . Την εβαζα μεσα στο νερο. Περσι χρησιμοποιησα τηςTafarm με βιταμινη E και πηγα πολυ καλα. Στα 10 αυγα 2 ασπορα και αυτα απο καρδερινα τα οποια ηταν 2 στα 4. εβγαλα 8 πουλακια συνολο.Ισως χρειαζετε μεσα στην αυγοτροφη και οχι μεσα στο νερο.
Πριν βγουν λάθος συμπεράσματα θα πρέπει να ρωτήσω για να διευκρινίσουμε τις περιπτώσεις...
Σε τι δείγμα ζευγαριών είναι αυτό που περιγράφεις Γιάννη;
Δηλαδή σε πόσα ζευγάρια δοκίμασες και πόσα από αυτά συμπεριφέρθηκαν έτσι;
Οι υπόλοιπες συνθήκες ήταν οι σωστές για να φτάσει το πουλί σε σωστή αναπαραγωγική ετοιμότητα;
Ήταν το ίδιο έτοιμα τα ζευγάρια σου και στις δυο περιπτώσεις χορήγησης βιταμινών;
 
Εγω το χρησιμοποιω παντα μεσα στην αυγοτροφη μου. Θα συμφωνησω με τον Γιαννη για αυτα που επισημανε δεν αρκει μονο ενα σκευασμα βιταμινων για να εχεις μια επιτυχημενη αναπαραγωγη.
 
Λοιπον τα ζευγαρια ηταν δυο. Τα εχω παντα εξω σε μια ξυλινη κατασκευη και τον χειμωνα την εχω τυλιγμενη με ναυλον. Οπως ανεφερα χορηγησα ferti vit και παραλληλα χορηγουσα μηλα χορταρικα και αυγοτροφη και βρασμενο αυγο σχεδον παντα μια με δυο φορες την βδομαδα ολο τον χρονο. Ολα τα αυγα ασπορα. Περσι τα ιδια ζευγαρια ιδια διατροφη αλλα αλλαγη βιταμινης tafarm απο μια γεννα καθε ζευγαρη εβγαλα 8 πουλακια. Τωρα συμπτωση ηταν δεν ξερω.
 
Συμφωνώ σε αυτα που γράφεις αλλα αυτο μου προέκυψε διαβάζοντας για την ferti-vit την αγορασα την χορηγησα και ειχα αυτο το αποτέλεσμα για πρώτη φορά στα τόσα χρόνια. Οσα χρονια έβαζα ποτε μα ποτε δεν ειχα αυτο το αποτέλεσμα. Παντα εβγαζα πουλακια και με περισοτερα ζευγάρια. Ειχα 1 αρσενικο σε μια κλούβα με 4 θηλυκές τις ειχε περάσει όλες με 16 πουλάκια από μια γέννα και όλα τα αυγά γεμάτα χρησιμοποιουσα την tabernil A-D3-E. Τελικά μπορεί να ήταν σύμπτωση.
 
Back
Top