Ασθένειες Κάνει δουλειά το tabernil spray για πρόληψη ψείρας;

Νίκος Υ

PB Member
Εγγραφή
2 Φεβ 2016
Μηνύματα
794
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το tabernil spray κάνει δουλειά για πρόληψη ψείρας. Και επειδή οι οδηγίες δεν είναι ούτε στα ελληνικά ούτε στα αγγλικά, ξέρετε αν ψεκάζουμε και τα πουλιά; Μου είπαν ότι ψεκάζουμε και κλουβί (αφού αφαιρέσουμε τροφές και νερό ) αλλά και τα πουλιά. Ισχύει;
 
Τα πουλιά δεν κάνει να τα ψεκάσεις με αυτό.Αν δεν κάνω λάθος είναι λίγο δυνατό.
 
Λάμπρο βρήκα οδηγίες χρήσεως που λένε ότι ψεκάζεις το κλουβί και τα πουλιά από 50 εκατοστά απόσταση. Χθές ψέκασα προληπτικά αλλά μόνο το κλουβί, στα πουλιά επάνω δεν έχω σκοπό να ψεκάσω. Έχει έντονη μυρωδιά, η οποία φεύγει αμέσως, τώρα για αποτελέσματα θα δείξει.
 
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το tabernil spray κάνει δουλειά για πρόληψη ψείρας. Και επειδή οι οδηγίες δεν είναι ούτε στα ελληνικά ούτε στα αγγλικά, ξέρετε αν ψεκάζουμε και τα πουλιά; Μου είπαν ότι ψεκάζουμε και κλουβί (αφού αφαιρέσουμε τροφές και νερό ) αλλά και τα πουλιά. Ισχύει;

TABERNIL INSECTICIDA SPRAY
Αντιπαρασιτικό spray για εξωτερική χρήση

Σύνθεση % P/P: Τετραμεθρίνη 0.175%, piperonyl butoxide 0.910 %, άρωμα, διαλυτικό μέσο και αέριο υπό πίεση q.s.

Ενδείξεις και είδη εκλογής: Για τη θεραπεία και την πρόληψη των μολύνσεων από εξωπαράσιτα στα καναρίνια και γενικά στα ωδικά πτηνά (παπαγaλάκια, καρδερίνες κτλ.)

Χορήγηση: Ψεκάστε πάνω στο σώμα του πτηνού για λίγα δευτερόλεπτα, κρατώντας το σπρέυ σε απόσταση περίπου 50εκ. Επαναλάβετε κάθε 5 ημέρες. Για την απολύμανση των κλουβιών, ψεκάστε μια φορά την εβδομάδα.

Προειδοποιήσεις: Φιαλίδιο υπό πίεση. Να μην εκτίθεται στον ήλιο ή σε θερμοκρασίες άνω των 50ο C. Κρατήστε το μακρυά από τη φωτιά-Μην καπνίζετε. Μην το τρυπήσετε ή μην το πετάξετε στη φωτιά, ακόμα και εάν είναι άδειο. Μην ψεκάζετε σε φλόγα ή σε φλεγόμενο σώμα. Κρατήστε το μακρυά από παιδιά. Ειδικές προειδοποιήσεις: Σε περίπτωση κατά λάθος κατάποσης, μην προκαλέσετε έμετο. Πηγαίνετε κατευθείαν σε γιατρό. Σε περίπτωση επαφής με τα μάτια ή με βλεννογόνους, πλυθείτε με άφθονο νερό. Πλύντε τα χέρια σας μετά την εφαρμογή. Διαθέστε τα φιαλίδια με ένα ασφαλή τρόπο. Τα ψάρια είναι ευαίσθητα στιςπυρεθρίνες.

Αλληλεπιδράσεις: Κατά τη χρήση, αποφύγετε τη χορήγηση μαζί με αναστολείς της εστεράσης και της οξειδάσης, όπως τα οργανοφωσφορικά.

ΑΝΑΚΙΝΗΣΤΕ ΠΡΙΝ ΤΗ ΧΡΗΣΗ
ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ CFC
EΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΥΦΛΕΚΤΟ
 
Ακριβώς αυτό διάβασα και γω πριν ψεκάσω Γιάννη, παρ' όλα αυτά διατηρώ επιφύλαξη για το ψέκασμα πάνω στα πουλιά, κρίνοντας από την έντονη μυρωδιά του. Τώρα αν είναι και δυνατό όπως λέει ο Λάμπρος, τότε μου αρκεί για πρόληψη στο κλουβί!
 
Εγω ψεκασα τα καναρινια μου προπερσι και δεν ειχα κανενα αρνητικο αποτελεσμα
 
Το πήρα μου φαίνεται υπερβολική η μυρωδιά δεν ρισκάρω να ψεκασω το πουλί αλλά σαν πρόληψη στον πάτο του κλουβίου είναι ότι πρέπει. Για εσωπαρασιτα πήρα τις σταγόνες tabernil για πρόληψη μου είπαν μια σταγόνα η δύο στο νερό κάθε τρεις βδομάδες.
 
Back
Top