Φροντίδα Κάνει κακό η τηλεόραση στο πάρροτλετ μου;

Εγγραφή
26 Νοε 2018
Μηνύματα
803
Η τηλεοραση κανει κακο στο παρροτλετ μου.Αν ναι γιατι; Το κλουβι του ειναι κοντα στην τηλεοραση διοτι εκε ειναι το μονο μερος που δεν ειναι το κλουβι πανω απο τον ωμο μου.Αλλα αν κανει κακο θα βρω που θα τον βαλω... Επισης εχω και ενα σκυλο... Πως θα τον κανω να τον βγαζω εξω με τον σκυλο και να μην γινεται χαμος
 
Η τηλεοραση κανει κακο στο παρροτλετ μου.Αν ναι γιατι; Το κλουβι του ειναι κοντα στην τηλεοραση διοτι εκε ειναι το μονο μερος που δεν ειναι το κλουβι πανω απο τον ωμο μου.Αλλα αν κανει κακο θα βρω που θα τον βαλω... Επισης εχω και ενα σκυλο... Πως θα τον κανω να τον βγαζω εξω με τον σκυλο και να μην γινεται χαμος
Οποιαδηποτε απαντησει θα με χαροποιήσει πολυ
 
Η τηλεοραση κανει κακο στο παρροτλετ μου.Αν ναι γιατι;
Δεν πρέπει να το έχουμε δίπλα στην τηλεόραση γιατί με την αυξομείωση της φωνής και τις εναλλαγές της εικόνας το πουλάκι στρεσάρεται.

Επίσης είναι ένας χώρος που έχει μέχρι αργά φασαρία και δεν επιτρέπει στο πουλί να κοιμάται τις ώρες που πρέπει.
Κάτσε διάβασε αυτό το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/ και βρες τη σωστή θέση για να βάλεις το κλουβί.

Πως θα τον κανω να τον βγαζω εξω με τον σκυλο και να μην γινεται χαμος
Όταν θα έρθει η ώρα να βγει το πουλάκι από το κλουβί τον σκύλο θα τον έχεις σε άλλο δωμάτιο.


Οποιαδηποτε απαντησει θα με χαροποιήσει πολυ
Πρέπει να μάθεις να έχεις υπομονή.
Με την ευκαιρία ρίξε μία ματιά στους όρους χρήσης του forum https://community.petbirds.gr/help/rules//
 
Το πουλακι σήμερα βγήκε εξω απο το κλουβι αλλα ηταν κολλημενο στο δαχτυλο μου δεν κουνιοταν καθολουνα προσπαθω να τον απομακρυνω απο το κλουβι η οχι
 
Νομίζω τα απάντησε ολα η Βασια.
Δεν ξέρω ποσό κοντά στην τηλεόραση είναι, αλλά σίγουρα οι εναλλαγές χρωμάτων που γίνονται δεν είναι και ότι καλύτερο για την ψυχική του ηρεμία.

Όσον αφορά το σκύλο και το πουλί, δεν θα τα έχεις ΠΟΤΕ μαζί στον ίδιο χώρο ελεύθερα γιατί θέλει ένα κλάσμα του δευτερολέπτου για να γίνει το κακό, από την στιγμή που ο σκύλος έχει δείξει την «αντιπάθεια» του.
 
Νομίζω τα απάντησε ολα η Βασια.
Δεν ξέρω ποσό κοντά στην τηλεόραση είναι, αλλά σίγουρα οι εναλλαγές χρωμάτων που γίνονται δεν είναι και ότι καλύτερο για την ψυχική του ηρεμία.

Όσον αφορά το σκύλο και το πουλί, δεν θα τα έχεις ΠΟΤΕ μαζί στον ίδιο χώρο ελεύθερα γιατί θέλει ένα κλάσμα του δευτερολέπτου για να γίνει το κακό, από την στιγμή που ο σκύλος έχει δείξει την «αντιπάθεια» του.
Το πουλακι σήμερα βγήκε εξω απο το κλουβι αλλα ηταν κολλημενο στο δαχτυλο μου δεν κουνιοταν καθολουνα προσπαθω να τον απομακρυνω απο το κλουβι η οχι
 
Θα τον αφήσεις μόνο του να εξερευνήσει τον χώρο όταν νιώσει ανετα.
Για βα μην έφευγε από εσένα σημαίνει πτι ήθελε την ασφάλεια σου γιατί ακόμα φοβάται.
Σιγά σιγά θα ξεθαρεψει :)

Όμως όπως έγραψα το σκυλί θα πρέπει να είναι σε άλλο χώρο όσο βρίσκεται έξω το πουλι!
 
Θα τον αφήσεις μόνο του να εξερευνήσει τον χώρο όταν νιώσει ανετα.
Για βα μην έφευγε από εσένα σημαίνει πτι ήθελε την ασφάλεια σου γιατί ακόμα φοβάται.
Σιγά σιγά θα ξεθαρεψει :)

Όμως όπως έγραψα το σκυλί θα πρέπει να είναι σε άλλο χώρο όσο βρίσκεται έξω το πουλι!
Δηλαδη να τον αφησω μονο του στο πλειγραουντ;
 
Σου έγραψα και πιο πάνω να τον αφήσεις μόνο του να νιώσει ανετα κι να εξερευνήσει τον χώρο.
Αν νιώθει ασφάλεια να είναι πάνω σου τότε αστον να είναι πάνω σου :)
 
Σου έγραψα και πιο πάνω να τον αφήσεις μόνο του να νιώσει ανετα κι να εξερευνήσει τον χώρο.
Αν νιώθει ασφάλεια να είναι πάνω σου τότε αστον να είναι πάνω σου :)
Το θεμα ειναι οτι παει μονο στο κλουβι τον αφηνω δευτερα στο πλεογραουντ και μετα πειδαει και παει στο κλουβι
 
Προσωπικά δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.
Δεν νιώθει ακόμα ασφάλεια έξω από το κλουβί του.
Θέλει χρόνο κι υπομονή, μην αγχωνεσαι :)
Πως θα καταλαβω οτι με εμπιστεύεται;
 
Εσένα σε εμπιστεύεται αφού είναι πάνω σου!
Τον χώρο πρέπει να εμπιστευτεί για να τον εξερευνήσει :)
Πρεπει να κανω εγω κατι για να εμπιστευτει τον χωρο και επισης τωρα πια ανεβαινει και καθετε στο πλει γκραουντ για ωρα... Να τον βαλω πανω στο ωμο μου ή οχι
 
να τον βαλω πανω στο ωμο μου ή οχι
Τα παπαγαλακια δεν θελουν να τα ζοριζεις και ιδιαιτερα τα παροτλλετ που εχουν πιο δυναμικο χαρακτηρα.
Αφησε τον να αισθανθει ανετα και οταν νιωσει ετοιμο θα ερθει απο μονο του πανω σου και θα εξερευνισει τον χωρο σιγα σιγα.
 
Τα παπαγαλακια δεν θελουν να τα ζοριζεις και ιδιαιτερα τα παροτλλετ που εχουν πιο δυναμικο χαρακτηρα.
Αφησε τον να αισθανθει ανετα και οταν νιωσει ετοιμο θα ερθει απο μονο του πανω σου και θα εξερευνισει τον χωρο σιγα σιγα.
Αρα να τον αφησω στο δακτυλο μου και να δω τι θα κανει;
 
Back
Top