Φροντίδα Κάνει καλό η μετακίνηση των καναρινιών από το ένα μπαλκόνι στο άλλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pit7kal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pit7kal

PB New Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2021
Μηνύματα
17
Πόλη
Καλαμάτα
Καλησπερα ομαδα εχω 2 καναρινακια τωρα που αρχιζει και κρυωνει ο καιρος τα εχω στο μπαλκονι στο οποιο δεν τα χτυπαει ο ηλιος και γενικα ειναι προστατευμενα απο αερα και βροχη.Πριν 3 μερες τα εβγαλα στο αλλο μπαλκονι που εχει πιο πολυ ζεστη τις πρωινες ωρες και το μεσημερι τα εβαλα παλι στην θεση τους.Ερωτηση τους κανει καλο η μετακινηση απο το ενα μπαλκονι στο αλλο???Τα ειδα πιο ζωηρα οταν τα πηγα στο αλλο μπαλκονι που εχει πιο πολυ ζεστη ενω στην μονιμη θεση τους ειναι πιο μαζεμενα.
 
Σε γενικές γραμμές η μετακίνηση που περιγράφεις δεν επηρεάζει ιδιαίτερα τα πουλιά. Παρόλα αυτά, αν στο ένα μπαλκόνι υπάρχει σαφέστατα πιο έντονη φωτεινότητα ή για μεγαλύτερη διάρκεια, ενδέχεται να επηρεάσει την αντίληψή τους για την εποχή. Π.χ. κατά το μέσον του καλοκαιριού μετακινώ τα καναρίνια μου, από πολύ φωτεινό δυτικό εξωτερικό χώρο σε σαφέστατα αρκετά πιο σκοτεινό εσωτερικό χώρο για περίπου έναν μήνα (Αύγουστο). Θεωρώ ότι η συγκεκριμένη μετακίνηση και η μετέπειτα επαναφορά τους στον εξωτερικό χώρο, παρατείνει τη διάρκεια της πτερόρροιάς τους κατά ίσως ένα μήνα. Αν η εποχή ήταν άλλη, θα μπορούσε να παρατείνει ή να σμικρύνει την αναπαραγωγική τους περίοδο. Αλλά, θεωρώ ότι αυτά που σου γράφω είναι λεπτομέρειες.
 
Back
Top