Φροντίδα Κάνει να βάζω σπρέι αντιψειρικό στο lovebird μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MyrtoK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MyrtoK

PB New Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2023
Μηνύματα
22
Το παπαγαλακι μου είναι lovebird και έχει πτεροφαγεια 20231031_130807.jpg20231031_130315.jpgScreenshot_20231031-130436_Gallery.jpg20231031_130925.jpg
Κάνει να του βάλω αντιψειρικο;
 
@MyrtoK
Εάν υπάρχουν ψείρες και η πτεροφαγία του έχει διαπιστωθεί ότι οφείλεται σε αυτές είναι απαραίτητο.
Σε περίπτωση όμως που η πτεροφαγία οφείλεται σε άλλους λόγους, δεν υπάρχει κανένα νόημα να βάλεις κάποιο προϊόν για ψείρες.
Εάν δεν βρεθούν τα αίτια της πτεροφαγίας είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί και η κατάλληλη θεραπεία.
Νομίζω ότι σου εξήγησα τους λόγους που ένας παπαγάλος παρουσιάζει αυτή τη συμπεριφορά.

 
@Vada Δεν ξέρω σε τι οφείλεται η πτεροφαγεια αλλά κάτι μου λέει ότι δεν είναι μόνο για τις ψείρες αλλιώς θα το είχαν πάθει όλα μου τα lovebird. Νομίζω μαζί με τις ψείρες φταίει και το στρες και κάπου διάβασα ότι δεν είναι καλό να βάζω αντιψειρικο αν υπάρχει αρρώστια. Οπότε...Ηθελα να σιγουρεψω για να μην τον κανω χειροτερα απο οτι ήδη ειναι.🙁
 
Φάρμακα χρησιμοποιούμε εφόσον διαπιστωθεί η ανάγκη για κάτι τέτοιο,αναζήτησε με κάποιον πτηνιατρο την αιτία και μην προσπαθείς να διορθώσεις ένα σύμπτωμα στα τυφλά.
 
@Tony Forpus δεν μπορώ να βρω πτηνίατρο στην Πάτρα και είχαμε πάει και σε κτηνίατρο αλλά δεν ήξερε να μας πει.
 
@Tony Forpus Ρώτησα για να πάμε και τελικά είχαμε πάει Τον Ocean εκεί και δεν μας έδωσε φάρμακα η κάτι τέτοιο (αν και ειχαμε παει για την πτεροφαγεια) μας είπε ότι μου είπε και ο κ. @Vada για το στρες, διατροφή και τέτοια...
 
Back
Top