Φροντίδα Κάνει να βάλω εφημερίδα στον πάτο του κλουβιού των Lovebirds;

may-queen88

PB New Member
Εγγραφή
9 Αυγ 2009
Μηνύματα
26
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Έχω δεί σε πολλά βίντεο ότι πολλοί στρώνουν εφημερίδες στον πάτο του κλουβιού. Είναι κατάληλο και για τα Lovebirds? Ξέρω ότι μασάνε πολύ τα χαρτιά και επίσης ότι το μελάνι τον εφημερίδων είναι τοξικό. Κάνει να βάλω εφημερίδα στον πάτο ή θα μου ψοφίσει ακόμα δεν θα τον έχο χαρεί;
 
εγω προσωπικα βαζω εφημεριδα και δεν παθαινουν τιποτα ομως μπορεις να βαλεις χαρτι κουζινας στον πατο... Που δεν ειναι καθολου τοξικο πεισης υπαρχει σε πετ σοπ ιδικη αμμος υγειηνης για πουλια...
 
may-queen88 η εφημερίδα δεν είναι και το καλύτερο υλικό για το πάτο του κλουβιού, μπορεί να μην έχουν πάθει κάτι τώρα τα πουλιά, αλλά δεν ξέρεις τι πρόβλημα μπορεί να προκύψει μακροπρόθεσμα λόγω της τοξικότητας.

Όπως είπε κι ο Θέμης μπορείς να βάλεις χαρτί κουζίνας, άμμο ή και ροκανίδι ή λευκή κόλλα Α4.

Ρίξε μια ματιά εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Στρώμα-υγιεινής-στους-πάτους-των-κλουβιών-των-πουλιών.57/
 
έχω ήδη άμμο υγειηνής. Απλώς ένας γνωστός που έχει 50 πουλιά μου είπε ότι χρησιμοποιεί εφημερίδα και έλεγα μήπως είναι πιο βολικό
 
τα δικα μου δεν μπορουν να εχουν προσβαση στο χαρτι γιατι εχω τη συτα... αλλα υπαρχουν παρα πολλα υλικα πυ δεν βλαπτουν τα πουλια... με την εφημεριδα δεν ψοφανε απλα οπως ειπε και η shady lady δεν ξερεις τι μπορει να προκυψει... μπορεις να βαλεις οποιο δηποτε αλλο ασπρο χαρτι...
 
οταν λεω σιτα εννοω τη σιτα που εχουν στον πατο μερικα κλουβια,... Δεν κολανε τοσο αυτες βγαινουν και μπορεις να τις πλενεις καποιες φορες οπως ολα τα αλλα εξαρτηματα.. αλωστε εσυ μη το σκεφτεσαι μπορεις να βαλεις χαρτι κουζινας αν θες να ειναι πιο βολυκο στο καθαρισμα η χαρτι Α4...
 
εμενα δεν εχουν καμια επαφη με αυτα η σιτα ειναι πολυ ψιλα...
 
στα περιοδικα ομως βγαινει πολυ λιγο μελανι στις εφημεριδες μια φορα χρησιμοποιησα εβαλα μπανιερα και εγινε ο πατος μπλε απο τα μελανια που βγηκαν.
 
ναι των περιοδικων ειναι πιο λιγο αλλα και παλι... εγω βαζω και αμμο επανω... Πιο πολυ χρησιμοπιω χαρτι κουζινας ειναι πιο ανετο αλα καμια φορα που ληπω απο το σπιτι και τα φροντιζει η μαμα μου βαζει απο περιοδικα... Δεν μπορω να της πω και τιποτα γιατι την εχω αναγκη αν ληψω για μερες και ενω θα μου τα φροντισει... Δεν μπορω να της κανω και παραπονα.
 
Εγω χρησιμοποιω χαρτι κουζινας και αμμο πουλιων απο πανω. Πολυ ευχρηστο και ακινδυνο για τα πουλια!
 
α επεισης αο ο,τι ξερω αν χρησιμοποιησεις αμμο δνε χρειαζεται πολυ να καλυψει9ς καλα την επιφανεια του πατου χρειαζται απλα... ας με διορθωσετε αν κανω λαθος.
 
αν κανετε τον κοπο να διαβασετε το λινκ που παρεθεσαν τα παιδια πιο πανω ηδη δυο φορες θα δειτε οτι γινετε μια ωραια συζητηση με ολα αυτα που λετε κ ισως μαθετε κατι καινουριο ή παρετε ιδεες 🙂
 
Back
Top